Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

REAL MADRID LLULL İLE OAKA’DAN GALIBIYETLE DONUYOR

Turkish Airlines Euroleague ilk hafta açılış maçında Panathinaikos OAKA’da Real Madrid’i ağırladı. S Sport’ta Uğur Ozan Sulak anlatımı ve Can İşbakan’ın kaliteli yorumlarıyla izlediğimiz maçta Radonjic’in yeşil beyazlılarılara olan pozitif katkısını ve Lasso sonrası koçluk koltuğuna oturan Chus Mateo’un etkisini gözlemleme fırsatı bulduk..

Tüm maç boyunca Real Madrid’in kaçtığı ve Panathinaikos’un kovaladığı karşılaşmayı kazanan İspanyol Ekibi oldu (68-71)

Periyodun ilk bölümü Real Madrid’in ikinci bölümü Panathinaikos’un…

Hava atışı ile beraber ilk hücumun Real Madrid’in olduğu bu çeyrekte İspanyollar Yabusele ve Tavares ile etkili olmaya çalışırken Yoncalar Grigonis ve Papagiannis ikili oyunlarıyla etkili olmaya çalıştı. Çeyrek başında özellikle Kalaitzakis’in enerjik savunması ile ayaktaya kalmaya çalışan Yunan ekibi eski oyuncuları Hezonja’nın skorer oyunu ile 8 sayı geriye düştü. (Hezonja attığı 8 sayı ile bu farkı yarattı diyebiliriz)

Mola sonrası Andrew Andrews (eski F.E Bursaspor oyuncusu) muhteşem oyunu ile dengeyi sağlayan Randonjic’in takımı devreyi 1 sayı geride kapattı. (22-23)

Dengeli başladı dengeli bitti…

İkinci çeyrekte de iki takımın birbirlerine net bir üstünlük kuramadılar. Karşılıklı sayılarla geçilen bu çeyrekte özellikle Eurobasket’in de yıldızlarından Mateusz Ponitka’nın oyuna ağırlığını koyması Yunan ekibinin geriye düşmesini engelledi. (Bu periyotta 5 sayı, 3 asist, 2 ribaunt)

Gabriel Deck ve Walter Tavarez ile etkili olan Real Madrid’in farkı açamamasının sebebi de iste onun bu performansı (Derrick Williams ile beraber tabi) oldu… (37-38)

Yine aynı senaryo, yine aynı sonuç….

Üçüncü çeyrekte de benzer bir senaryo izledik… Real Madrid kaçtı, Panathinaikos kovaladı… Periyot başında Real Madrid’de bu defa Dzanan Musa sahne aldı… Onun etkili oyunu ile (asist ve üçlük) üstünlüğü elde tutan İspanyollar ilerleyen dakikalarda oyun üstünlüğünü Panathinaikos’a kaptırınca yenik duruma düştüler..

Koç Mateo’nun bu duruma bulduğu çözüm ise “tecrübeli Causer” oldu… Onun ve Tavares’in sayıları ile çeyrek Real Madrid’in üstünlüğü ile bitti (51-54)

Bu çeyrekte toplamda Pana’da Derrick Williams (13 sayı) ve Real Madrid’de Tavarez (12 sayıya) ulaşarak takımlarını sürükleyen isimler oldular…

Real Madrid OAKA’yı seviyor

4. Çeyrek Walter Tavares enfes smacı ile başlamasına rağmen Panathinaikos Guaditis üzerinden bulduğu sayılarla farkı eritmeyi başardı.  İki takımında dengesiz hatta biraz sarsak hücum ettiği bu bölümde skor kısır kaldı ama bu defa da devreye tecrübeli Llull girdi. 

Onun sayıları ile farkı 7 sayıya çıkartan Real Madrid epey rahatladı (55-62)

Bu anlarda Randonjic’in ekibinde devreye giren Paris Lee etkili oyununu 2 üçlük isabetiyle süsleyince ve Panathinaikos daha iyi savunma da yapınca (8-0) seri ile öne geçti yeşil beyazlılar. (63-62)

Bu dakikadan sonra tecrübesini sahaya yansıtan Madrid ekibi D. Musa ve S. Llull’un sayılarıyla maçı kazanarak OAKA’dan kayıpsız dönmeyi başardı (68-71)

Maçın öne çıkan oyuncuları;

Real Madrid’de;

  • Walter Tavares (14 sayı, 6 ribaunt)
  • Dzanan Musa (13 sayı, 3 ribaunt, 3 asist)
  • Gabriel Deck (9 sayı, 13 ribaunt, 2 asist)

Panathinaikos’ta;

  • Derrick Williams (15 sayı, 4 ribaunt)
  • Paris Lee (12 sayı, 3 ribaunt, 3 asist)
  • Arturas Gudaitis (10 sayı, 3 ribaunt)

Öne çıkan notlar;

  • Panathinaikos Dejan Radonjic ile beraber daha fazla savunma yapan bir takıma dönüşmeye çalışıyor. (Geçen sezonki Bartzokas Olympiacos’una benziyorlar bir anlamda) Bu sezon onların maçlarında bol bol ikili oyunlar ve  60-70 sayılar ile biten sonuçlar göreceğiz..
  • Takım olarak zamana ihtiyacı olan Panathinaikos’ta kilit oyuncu olarak Ponitka’nın öne çıkacağını öngörüyorum. Takımla yeni anlaşan bir oyuncu olmasına rağmen bu maçta (5 sayı, 6 ribaunt ve 4 asist) ile dikkate değer bir katkıda bulundu
  • Real Madrid hala Pablo Lasso sonrasına alışmaya çalışıyor. Onun yerine gelen (içerden kaydırılan) koç Chus Mateo’nun işi hem kolay hem zor… Kolay çünkü var olan ve alışkın olduğu sistemi devam ettirecek… Zor çünkü yerine geçtiği koç Lasso’nun koltuğunu layığıyla doldurabilmesi için çok az tökezleme hakkı var (devamlı iyi sonuç alma baskısı bakalım onu nasıl etkileyecek)

MAÇ ÖZET

  • Leave a Comment