Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Fenerbahçe Beko – Zalgiris Kaunas Euroleague Play Off 2. Maçı

Merhaba;

Bu yazımda size Fenerbahçe Beko – Zalgiris Kaunas Turkish Airlines Euroleague Play Off ikinci maçının hikayesini anlatmak istiyorum.

Hatırlarsak, 16 Nisan’da yine Fenerbahçe’nin sahasında oynanan ilk maçta Fenerbahçe muhteşem bir savunma yapmış, Zalgiris’i kötü atışlara zorlayıp maçı 76-43 gibi acayip bir skor ile kazanmıştı.

Bu skor Fenerbahçe’nin bu sezon oynadığı maçlar göz önüne alınırsa sarı lacivertli takım için normal sayılabilirdi belki fakat Z. Kaunas için oldukça garipti.

Neden mi? Çünkü oynadıkları son 6 maçta 88 sayı ortalaması ile oynamışlardı ki oynadıkları takımlar arasında Real Madrid ve Olympiakos da vardı.

Bu da onları ikinci maç öncesinde oldukça tehlikeli bir takım konumuna sokuyordu. Bununla ilgili ilk maç sonunda yayınladığım video da bu tehlikeye dikkat çekmiştim. https://youtu.be/ubaBIGyuf3Y

İşte bu psikoloji ile 18 Nisan’da iki takım tekrar Ülker Sports Arena’da parkeye çıktılar. Yine daha önceki maç yazılarımda yaptığım gibi fazla teknik detaylara girmeden genel izlenimlerimi aktaracağım.

FENERBAHÇE BEKO

 • İlk maça göre değişik bir 5 ile başladılar. Hatta 13-6 öne fırladılar. Fakat Kaunas’ın vereceği reaksiyonu iyi hesaplayamadılar.
 • Zalgiris’in devamlı uzunlarla içeriyi zorlayarak oynamasına çare bulamadılar. Bunda Jan Vesely kötü oyunu da büyük faktördü tabi. (Canı sağolsun…)
 • İkinci çeyrek Jasikevicius (Saras) tempoyu istediği gibi ayarladı ama buna önlem almak yerine tüm takım dış atışları zorlamaya devam etti.
 • 3. çeyrek başlangıcındaki oyuncu 5’lisi; 2. çeyreği bitiren 5’li idi. Bu yüzden fark 15 oldu. (24. dakikada) Bu dakikadan sonra Fenerbahçe hep ekstra efor sarf ederek kovalamaya, yakalamaya çalıştı rakibini. (burada biraz coaching hatası var gibi… Bilmem siz ne dersiniz??)
 • 4. çeyreğe (daha net olursam 33. dk’dan sonra) kimse laf edemez. Çok büyük bir geri dönüşe imza attı takım. Bunda iç-dış atış dengesini bulmamız (sonunda!!!!) önemli bir faktördü.
 • Bu dakikalarda başrol Gigi Datome; Sloukas (bütün maç ayakta kalan tek adamdı), biraz kıpırdanan Vesely ve TÜM FENERBAHÇE TARAFTARINDAYDI!!! ( Taraftara BÜYÜK ALKIŞ!!)
 • Son pozisyonda Guduric şanssızdı. (Çizgiye bastı ve geri dönüşünü galibiyet ile taçlandıramadı Fenerbahçe)

ZALGİRİS KAUNAS

 • Maçı tüm Fenerbahçe taraftarlarının çok sevdiği eski oyuncuları Sarunas Jasikevicius domine etti diyebiliriz. Takımını çok iyi yönetti. Tempoyu çok iyi ayarladı. Hatta Yunanistan’da oyuncu iken öğrendiği ufak tefek pislikleri çok güzel uyguladı. (Alkış!!)
 • Bu maçta Z. Kaunas’ın yıldızı bana göre tartışmasız Ulanovas’tı. Çok ama çok büyük oynadı. İçeriden sırtı dönük oyunları, sol el bitirişleri ile fark yaratan adamdı. Son topu içeriye atarak takımını 82-80 öne geçiren de oydu.
 • Belki Fenerbahçe uzunlarının etkisiz kalmasındadır bilemem ama Brandon Davies’te durdurulamaz şekilde oynadı. (AMA o son topta her şeyi yaptın be arkadaş!!! Çizgiye bastın, 3 saniye ihlali yaptın, steps yaptın- Neyse!!!)
 • İlk maçta Bobby Dixon’ın bitirdiği Wolters kabustan çabuk uyanmıştı. İlk maçtan 48 saat sonra tam anlamıyla canımıza okudu. (2/2 3 SAYI; 3/5 2 SAYI) Kısacası bravo… (Alkış!!!)
 • Son çeyrekteki muazzam geri dönüşe iyi direndiler (Hakemler sayesinde!!!!) ve kendileri adına önemli bir galibiyet aldılar.

Evet ne yazık ki Fenerbahçe Beko maçı (müthiş geri dönüşüne rağmen) 80-82 kaybetti ve play off serisinde durum 1-1 oldu.

Burada 1-2 cümle de hakemlere yazmazsam kendimi asla affetmem.

Luigi Lamonica, Lamonica, Lamonica…..!!!!!!

Kardeşim sen bizim başımıza bela mısın? Gözünde tavuk karası falan mı var?

Ya da ne biliyim kritik dakikalarda çalacağın düdük BOĞAZINA mı kaçtı? Nedir derdin? Gerçekten merak ediyorum.

Maç içerisinde tansiyonu düşürmek için yaptığın şovlara hadi eyvallah diyorum (Yanlış bir düdüğün sonrası oyunu dengelemek adına TV ekranına bakıp ev sahibi lehine karar çıkartmak gibi)

Ama bak söylüyorum/hatırlatıyorum tekrar… Aynı HALTI Berlin’de finalde de yaptınız (başrolu Damir Javor ile paylaştın gerçi orada) Bu defa YETER!!

YETER! Emekli ol, basketbolu ve bizi bir rahat BIRAK!!!

Bizi bir SAL artık yahu… Neyse beklediğin emeklilik ikramiyen (taraftar olarak aramızda) toplayıp seni basketbol camiasından uzaklaştıracağız ahdımız olsun!!!

Yazıyı bitirirken genç basketbol adaylarının dikkatlerini basketbol adına 2 harekete çekmek istiyorum.

 • 4. çeyrekte Sinan Güler’in yediği baskı sonucu top kaptırmasından sonra tüm takımın geriye koşması ve vazgeçmeyen Sinan’ın geriden gelip blok yaparak o sayıyı yedirtmemesi!!!

 • Deon Thompson... Kim bu diyebilirsiniz! Kaunas’ın 2 forma numaralı uzunu…(tam uzun değil, 3.5 numarası diyeyim). İlk maçın etkisiz ve morali bozuk adamı (sadece 1 sayı atmıştı) Bu maçta pes etmeden tüm pis işleri yaptı. Pota altına düşen tüm serseri topları (özellikle ikinci çeyrek) sayıya çevirmesine dikkat etsin genç basketbolcu adayları… İnanılmaz fark yarattı…. (8 sayı, 3 ribaunt, 2 asist)

Kıssa’dan hisse;

 • Hiçbir maç oynanılmadan kazanılmaz. Rakibinizi hiçbir zaman hafife almayın. Saygı gösterin, saygı kazanın!
 • Az veya çok süre almak yerine oynadığınız süre içinde azami derecede faydalı olmaya çalışın takımınıza! Çünkü maçı ve seriyi bu çabalar, bu ufak detaylar kazandırıyor…

Bu maçın daha kısa bir versiyonunu da YouTube kanalımda anlattım. https://youtu.be/f3XUe5b33_A

Bu video da söylediğimi tekrar etmek istiyorum. Fenerbahçe Beko; Kaunas’ta 23 ve 25 Nisan’daki iki maçı da kazanıp konuyu K.A.P.A.T.A.C.A.K !!!

Tayfungozunden videosunda söylemişti, burada yazmıştı dersiniz!!

Selamlar;

Tayfun K.

 • Leave a Comment