Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ING Basketbol Süper Ligi – 5. Hafta

ING Basketbol Ligi 5. Haftasını geride bıraktık. Alınan sonuçlar şöyle;

  • Frutti Extra Bursaspor 83 – Tofaş 70
  • HDI Sigorta Afyon Belediyespor 84 – Türk Telekom 89
  • Pınar Karşıyaka 89 – Darüşşafaka Tekfen 78
  • Büyükçekmece Basketbol 66 – Bahçeşehir Koleji 92
  • Fenerbahçe Beko 93 – Petkim Spor 70
  • Galatasaray 86 – Gaziantep Basketbol 90
  • OGM Ormanspor 77 – Lokman Hekim Fethiye Belediyespor 66
  • Beşiktaş Basketbol 74 – Anadolu Efes 81

Maçları kısaca incelersek;

Frutti Extra Bursaspor – Tofaş

Tıpkı geçen sene ilk maçta olduğu gibi Bursa derbisini Tofaş karşısında Frutti Extra Bursaspor kazandı. Bu galibiyet onlar adına kötü gibi durdurmak adına önemliydi.11 Ekim’den bu yana galibiyet alamıyorladı. (Avrupa kupa maçları dahil 4 yenilgi)

Bu galibiyette en büyük pay ABD’li Guard Malik Newman’ındı. (27 sayı, 6 asist) Kendisine Can Maxim Mutaf (14 sayı) ve Oğuz Savaş (11 sayı, 4 ribaunt) ile eşlik etti. Metin Türen’de (6 sayı, 7 ribaunt) ile iyi katkı verdi.

Tofaş’ta ise Sean Kilpatrick (21 sayı, 2 ribaunt, 2 asist) ile skor yükünü çekerken, Jeremy Simmons’da (14 sayı, 4 ribaunt) ile katkı verdi. 

En sevindiğim performans ise Berk Uğurlu’dan geldi. (7 sayı, 8 ribaunt, 9 asist)

**Bu yenilgi ile Bursaspor’un altına inen Tofaş’ta koç Orhun Ene 5 yıllık görevinden ayrıldığını açıkladı.**

MAÇ ÖZETİ

HDI Sigorta Afyon Belediyespor – Türk Telekom

Afyon’da oynanan ve oldukça çekişmeli geçen maçta Türk Telekom tecrübesiyle kazandı desek herhalde yanlış olmaz. 

Türk Telekom’da NBA patentli oyunculardan Samuel Dekker (28 sayı, 4 ribaunt, 2 asist) ve Tyler Ennis (13 sayı, 2 ribaunt, 8 asist) ile oynarken Kanada Milli takım oyuncusu Kyle Wiltjer (18 sayı, 11 ribaunt) ile harika bir performans sergiledi.

Afyon’da ise Pako Cruz (21 sayı, 5 ribaunt, 7 asist) ile (yine) lider bir performans sergilerken Tanner Leissner (14 sayı, 2 ribaunt, 3 asist) J.P Macura (10 sayı) ile oynadı.

Türk oyunculardan en iyi performans Akif Güven’den geldi. (15 sayı, 10 ribaunt) Ayrıca Ali Tuncer (9 sayı, 5 ribaunt) ve Utku Saraloğlu (9 sayı, 4 asist) ile oynadı.

Not: Fenerbahçe’den kiralanan İsmail Karabilen ve Ekrem Sancaklı maçta süre almadı…

MAÇ ÖZETİ

Pınar Karşıyaka – Darüşşafaka Tekfen 

Ligimizin iki elit ve mücadeleci takımı İzmir’de karşı karşıya geldi. Pınar Karşıyaka evinde ağırladığı Darüşşafaka Tekfen’i ilk periyotta bulduğu 10 sayı farkı koruyarak mağlup etmeyi başardı.

Pınar Karşıyaka’da Sek Henry (19 sayı, 4 asist); Amath M’Baye (17 sayı, 4 ribaunt, 4 asist) ve Jeffrey Morgan (17 sayı, 6 ribaunt) ile oynadı.

Tecrübeli oyunculardan Yunus Sonsırma (10 sayı, 5 asist) ve Semih Erden (8 sayı, 5 ribaunt) ile katkı verdi.

Darüşşafaka Tekfen’de ise William Buford (14 sayı); Andrew Andrews (14 sayı, 3 ribaunt, 2 asist) ve Grant Jerret (10 sayı, 6 asist) ile oynarken bu sezonun flaş ismi Doğuş Özdemiroğlu (18 sayı, 6 ribaunt) ve tecrübeli Sinan Güler (12 sayı, 4 ribaunt, 6 asist)  ile oynadı.

Not: A Milli takım ve Pınar Karşıyaka’nın koçu Ufuk Sarıca Darüşşafaka Tekfen kadrosunda bulunan Efe Sarıca ile karşıkarşıya geldi. İlginç ve güzel görüntüler oluştu maç öncesi…

MAÇ ÖZETİ

Büyükçekmece Basketbol – Bahçeşehir Koleji

Son iki maçta gerçekten harika performanslar ortaya koyan Büyükçekmece Basketbol sahasında Bahçeşehir Kolejini ağırladı. 

Eurocup’ta şanssız ve kötü gidişini bumaçla başlayarak durdurmak isteyen Bahçeşehir hep üstün oynadığı maçı son periyotta farkı iyice açarak kazanmayı başardı.

Bahçeşehir Kolejinde Erick Green (13 sayı, 2 ribaunt); Joshua Owens (12 sayı, 3 ribaunt) ve Alex Perez (2 sayı, 5 ribaunt ve 12 asist) ile oynarken esas patlama Türk oyunculardan geldi…

İsmet Akpınar (21 sayı, 2 asist); Rıdvan Öncel (12 sayı, 3 asist); Erkan Yılmaz (12 sayı, 6 ribaunt) ve Burak Can Yıldızlı (5 sayı, 11 ribaunt, 3 asist)

Valla bravo (alkış)

Büyükçekmece Basketbol’da ise Olaseni (13 sayı, 9 ribaunt); Devin Oliver (11 sayı, 5 ribaunt) Karvel Anderson (12 sayı, 2 asist) ile oynadı..

Tecrübeli Osiris Eldridge ise yine az ama etkili katkı verdi. (5 sayı, 6 ribaunt, 5 asist)

MAÇ ÖZETİ

Fenerbahçe Beko – Petkimspor

Hafta arası Euroleague’de Panathinaikos yenilgisi ile dönen Fenerbahçe sahasında ligin yeni ekiplerinden Petkimspor ile karşılaştı. 

Yeni ekip olmasına rağmen koç Kestutis Kemzura ile dirençli bir takım yaratan Petkimspor karşısında etkili bir maç çıkartan Fenerbahçe Beko farklı galip geldi.

İlk periyottan itibaren bulduğu farkı maç sonuna taşıyarak maçı kazanmasını bildi Sarı Lacivertliler…

Fenerbahçe Beko’da Ulanovas (13 sayı, 4 ribaunt, 3 asist); Ahmet Düverioğlu (14 sayı, 9 ribaunt) ve Lorenzo Brown (12 sayı, 8 asist) ile oynadı…

Sakatlıktan çıkıp yavaş yavaş ritim bulan kaptan Melih Mahmutoğlu (11 sayı) ve herkesin (bence) biraz da haksız eleştirdiği Kenan Sipahi (7 sayı, 6 ribaunt, 4 asist) 

Petkimspor’da ise Wimbush (16 sayı, 6 ribaunt); Ian Hummer (10 sayı, 7 ribaunt, 4 asist) ile oynarken sevindiğim 2 performans Türk oyunculardan geldi..

Ege Arar (10 sayı, 3 ribaunt, 5 asist) ve Canberk Kuş (9 sayı, 3 ribaunt) performanslı Türk Basketbolu adına umut vericiydi…

MAÇ ÖZETİ

Galatasaray – Gaziantep Basketbol

Haftanın çekişmeli ve seyir zevki en yüksek maçlarından birini izledik… Galatasaray ilk çeyrekte elde ettiği üstünlüğü 2.ve 3. Periyotlarda kaybedince maçı da kaybetti.

İstanbul deplasmanından önemli bir galibiyetle dönen Gaziantep Basketbol’da Jaiteh (27 sayı, 6 ribaunt); Trevis Simpson (19 sayı) ; Marco Thomas (15 sayı, 3 ribaunt, 4 asist) ve Rashard Kelly (10 sayı, 6 ribaunt, 3 asist) ile oynadı.

Tecrübeli oyuncu kurucu Can Öğüt ise maça damga vuran isimdi. (9 sayı, 3 ribaunt, 10 asist, 4 top çalma)

Galatasaray’da ise Johnathan Williams (20 sayı, 12 ribaunt); Daryl Macon (28 sayı, 6 asist); Brock Motum (14 sayı, 4 ribaunt, 2 asist) ile oynadı.

Tecrübeli oyun kurucu Barış Ermiş (8 sayı, 3 ribaunt, 7 asist) ile etkiliydi…

MAÇ ÖZETİ

OGM Ormanspor – Lokman Hekim Fethiye Belediye Spor

OGM Ormanspor kendi sahasında geçen hafta Galatasaray karşısında aldığı galibiyet ile moral bulan Lokman Hekim Fethiye’yi ağırladı. 

İlk periyottan itibaren üstünlüğü ele geçiren Ormanspor devreyi 18 sayı ile önde kapattı ve maçı da rahat bir tempoda kazandı.

OGM Ormanspor’da Stanton Kidd (23 sayı, 10 ribaunt); Terrell Holloway (21 sayı, 5 ribaunt, 3 asist) ve Jamelle Hagins (10 sayı, 8 ribaunt) ile galibiyeti getiren oyuncular oldular.

Tecrübeli Cevher Özer ( 8 sayı, 4 ribaunt, 4 asist) ile takıma katkı sağlayan bir diğer oyuncu oldu.

Lokman Hekim Fethiye’de ise Abdul-Malik Abu (19 sayı, 9 ribaunt); Brandon Fraizer (10 sayı, 5 ribaunt, 5 asist) ve Elgin Cook (10 sayı, 3 ribaunt) ile oynarken

geçen haftanın blok/savunma canavarı Darion Atkins (6 sayı, 5 ribaunt) ile oynadı.

MAÇ ÖZETİ

Beşiktaş Basketbol – Anadolu Efes

Sezonun en merak edilen hatta içten içe takdir edilen genç takımı Beşiktaş Basketbol sahasında Anadolu Efes’i ağırladı.

Beklenenin aksine oldukça direnç gösteren Beşiktaş ufaktan bile olsa maçı kazanma aşamasına bile geldi.

Anadolu Efes’te Moerman (18 sayı, 6 ribaunt); Micic (18 sayı, 6 asist); Bryant Dunston (12 sayı, 10 ribaunt) ve Tibor Pleiss (12 sayı, 9 ribaunt) ile galibiyeti getirdiler. 

Buğrahan Tuncer’in (6 sayı, 9 ribaunt) performansı dikkat çeken bir olaydı. Bravo diyorum kendisine (alkış)

Beşiktaş’ta ise Şehmus Hazer (13 sayı, 4 ribaunt, 4 asist); James Blackmon (12 sayı, 4 ribaunt); Alperen Şengün (10 sayı, 6 ribaunt) ile oynadı.

A Milli takım geniş kadrosuna çağrılan Ercan Osmani (15 sayı, 5 ribaunt) ile iyi bir görüntü verirken; tecrübeli Mehmet Yağmur (7 sayı, 5 ribaunt, 6 asist) ile dikkat çekti…

MAÇ ÖZETİ

Evet; 5. Haftayı Pazartesiye sarkan bir maçla böylece tamamlamış olduk.

Geçen haftaya göre genç oyuncuların daha durgun bir performans gösterdiği haftada yine de güzel maçlar izledik. Haftaya devamının gelmesi dileğiyle…

Sağlıkla kalın….

  • Leave a Comment