Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

TAHİNCİOĞLU BASKETBOL SÜPER LİGİ – PLAY-OFF ÖNCESİ DEĞERLENDİRMELER 22.05.2019

Merhaba;
Euroleague Final 4 heyecanını geride bırakarak kürkçü dükkanına yani Tahincioğlu Basketbol Süper Ligine geri döndük.😉😉


Dün akşam oynanan Galatasaray Doğa Sigorta-GaziantepBasketbol maçı ile de play off heyecanı başladı.🏀🏀🏀

Sıralamaları, eşleşmeleri ve şampiyonluğa giden yolu söyle bir hatırlayalım mı? ⤵️⤵️⤵️

1. Anadolu Efes
2. Fenerbahçe Beko
3. Tofaş
4. Galatasaray Doğa Sigorta
5. GaziantepBasketbol
6. Beşiktaş Sompo Japon
7. Türk Telekom
8. Banvit

Playoff eşleşmeleri ve şampiyonluğa giden şemayı aşağıdaki resimde bulabilirsiniz 👇👇

Eşleşmeleri kısaca değerlendirip sizlere tahminlerimi aktarmak istiyorum….

Anadolu Efes- Banvit

Her ne kadar Euroleague kupasını finalde kaybetmiş olmanın getirdiği bir moral bozukluğu olsa da Efes bu serinin mutlak favorisi. Ligdeki yabancı sınırlamasından dolayı tam kadro olmayacaklar belki ama Efes’in yerli rotasyonuda ligdeki tüm takımlardan daha iyi.

Banvit takımında ise bu sene Banvit’in sponsorluktan çekilecek olmasının getirdiği moral bozukluğu takıma extra bir motivasyon sağladı ve son sıradan play-off’a kaldılar. Bence bu durum Efes karşısında turu geçmeye yeterli olamayacaktır. Kendilerini göstererek seneye başka bir sponsor bulabilmek adına (PR durumu 😉😉) mücadeleci bir oyun ortaya koyacaktır Banvit.

Bu seride Sertaç, Buğrahan, Metecan Birsen’in daha fazla süre alabileceğini düşünüyorum.

Kim bilir belki de BGL ligi rövanşı olur ilk maç!! Ne dersiniz? (Tahmin: 2-0 Anadolu Efes)

Fenerbahçe Beko – Türk Telekom

Bir diğer Euroleague gazisi Fenerbahçe Beko Efes ile tekrar karşılaşabilmek ve tekrar ritim yakalayabilmek için sahaya çıkacak. Sakatlıkların durumu önemli olsa da Koç Obradovic’in elinde farklı oyun planları mevcut. (5 kısa, mikro 5 kısa gibi..😉😉)

Türk Telekom ise bence harcadıkları paranın karşılığını basketbol olarak veremediler. Bu bilinçli basketbolseverlerin dikkatinden kaçmamıştır. Bu durumu Fenerbahçe ile kafa kafaya oynayarak düzeltmek isteyeceklerdir.

Hem Ülker Arena’daki taraftarın desteği hem de Ankara’da takımını özleyen seyirci sayesinde bu tur daha kolay olacaktır……(Tahmin 2-0 Fenerbahçe Beko)

Tofaş – Beşiktaş

Eşleşmeler içerisinde sonucunu en çok merak ettiğim seri bu. Tofaş ligi 3. sırada bitirdi (18-10 oran ile) ama son 3-4 maçta sanki aktif dinlenme havasındaydılar. Bu onların oyun ritimlerini nasıl etkileyecek göreceğiz.

Beşiktaş Sompo Japon’dan ise maddi sıkıntılar sebebiyle ayrılan oyuncular oldu. Muhtemelen ödemelerde gecikmeler devam ediyordur da ama futbol sezonunun bitmesi ile taraftarları salona akın edecektir. Bu destek ile 1 maç alabilirler. Dusko Ivanovic’in takımı nasıl yöneteceğine bağlı olarak durum şekillenir. (Tahminim: 2-1 Tofaş)

Galatasaray Doğa Sigorta – Gaziantep Basketbol

İddaa ediyorum bu seri görsel olarak uzak ara en güzel, en heyecanlı maçların oynanacağı seri olacak. Her iki takımda çok atletik ve havaya girdiklerinde skor anlamında durdurulmaları çok zor oyunculara sahipler…

Galatasaray’ın son 4-5 maçtır (Farklı yenildikleri Fenerbahçe maçı dahil) ortaya koyduğu oyun ve yakaladığı form göz kamaştırıcı. Burada Koç Ertuğrul Erdoğan’ı bir kere daha kutlamak gerekir.. (alkış)

Gaziantep Basketbol da harika bir sezon geçirdi, kimsenin (mesela benim) beklemediği bir sıradan play-off a kaldı. (Ben şahsen ya kalamazlar ya da 8. sıradan kalırlar diyordum- YANILDIM) Koç Nenad Markovic takımı harika yönetiyor ama sanki son 2-3 maçtır takımda bir düşüş mü var, ne? (Tahminim: 2-0 Galatasaray)

Maçlar Tivibuspor ve TRT Spor’dan naklen yayınlanacak…‼️

Ayrıca play-off öncesi değerlendirmelerimi yayınlayacağım videoda “YouTube: Tayfun Gözünden” izleyebilirsiniz…. 

Keyifli seyirler……👊👊

Tayfun K.

  • Leave a Comment