Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

FIBA Dünya Kupası 2019 – Çeyrek Finaller – 1. Bölüm

Merhaba;
FIBA Dünya Kupası (#fibawc2019) dün oynanan 2 çeyrek final müsabakası ile devam etti.

Büyük bir sürpriz gerçekleşti! Çünkü turnuvanın favorilerinden (hem de AĞIR favorilerinden) Sırbistan Arjantin’e elendi.

Evet günün ilk çeyrek final karşılaşmasında Arjantin Sırbistan’ı 97-87 yenerek eledi. Arjantin’e kocaman ALKIŞ….👏👏👏👏
Kendilere büyük hayranlık duymak gerekiyor bence…Turnuvada oynadıkları her maçta (kolay-zor demeden) sonuna kadar mücadele ettiler ve kapasitelerini sonuna kadar kullandılar.

Aynı Sırbistan maçındaki gibi. Favori gösterilmedikleri (underdog çıktıkları) maçta son derece akıllı ve gayretli bir savunma yaparak Sırbistan’ı durdurdular. Sırpların attığı ekstra el üstü şutlar olmasa muhtemelen onları aynı İspanya maçındaki gibi 69-70 sayılarda tutacaklardı.

Maçın yıldızı takım olarak egosuz oynayan tüm Arjantin oyuncularıydı ama yine de ön plana çıkan oyuncular 3 Real Madrid oyuncusu (Campazzo, Laprovittola (yeni transferleri), Gabriel Deck)ve 39 yaşındaki Luis Scola idi.

Sırbistan tarafında ise İspanya maçındaki hasar devam ediyor. Tıpkı İspanya maçı gibi nasılsa kazanırız havası ile çıktıkları bu maçta da yenildiler ve bu sefer ki sonuç oldukça hasar verdi onlara…‼️

Jovic, Guduric, Marjanovic sanki maça hiç gelmemiş gibilerdi. Maalesef annesini kaybeden Micic’de oyuna konsantre olamayınca iş yine Bjelica, Bogdanovic ve Jokic’in ellerine kaldı. Allahı var bu 3’lü iyi performans gösterdi de sayılır (sırasıyla, 18-21 ve 16 sayı attılar) hatta Lucic bile 12 sayı ile eşlik etti ama YETMEDİ. Çünkü Arjantin hem çok iyi savunma yaparak bu 3’lüyü oldukça yordu (sayı atabilseler bile çok efor sarfettiler) hem de akıllı hücumlar ile özellikle bu oyuncuları savunmada oradan oraya savurdular.

Buna rağmen 4. periyot ortalarına kadar 3-4-5 sayı civarında olan fark oyuncuların yorulmasına paralel açıldı ve maçı Arjantin söke söke aldı!!

Yorumum: Djorjevic bu maçta oyuncularını ekonomik kullanamadı ve oyunun sonunda çare üretemedi. Ama bundan daha önemlisi 1. tur maçlarının başında GEREKSİZ bir şekilde ABD’ye meydan okuyarak oyuncuların konsantrasyonlarını dağıttı. Şimdi sıralama maçları yapıp 5. olarak dağılan karizmalarını biraz olsun toparlamaya çalışacaklar🤨🤨🤨

Günün diğer çeyrek final müsabakası ise bir sürprize sahne olmadı…
İspanya Polonya’yı 4. periyodun son 4 dakikasına kadar zorlandığı maçta (göreceli anlamda) 90-78 yendi ve yarı final’e yükselen ikinci takım oldu.

İspanya’da Rudy Fernandez (16 sayı) ve Willy Hernangomez (18 sayı) ile ön plandaydı. Polonya da ise AJ Slaughter (19 sayı) ve Waczynski (15 sayı) ile direnmeye çalıştı.

Yorumum: İspanya pekte kendini zorlamadı bana göre. Sanki istedikleri anda gaza basıp maçı alabilecek bir havada idiler. Polonya’da ise turnuvanın yıldızı Ponitka’nın etkisiz kalması bence Polonya’nın ipini çekti. 

Bugun diğer 2 çeyrek final maçları oynanacak;

–> ABD-Fransa ve
–> Avusturalya – Çekya

Bakalım başka sürprizler görecek miyiz?

Sevgiler

Tayfun K.

  • Leave a Comment