Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Altyapı Sporcuları Nasıl Tatil Yapmalı?

Merhaba;

2018 yılını bitirip 2019 yılının bu ilk günlerinde bir süredir kafamda olan bir konu hakkında birşeyler yazmak istedim. Konumuz : TATİL

Tatil… Kulağa ne kadar güzel ve cezbedici geliyor değil mi? Çalışanların (işkolikler hariç), öğrencilerin, hatta hayatta çabalamaktan yorulmuş olan herkesin dört gözle beklediği bir dönemdir “tatil” değil mi?

Çok doğru. Her insan evladı öyle ya da böyle tatil yapmak, dinlenmek, boş boş takılmak tabiri caizse “yaymak” ister. Peki nasıl tatil yapmak gerekir? Ya da bu blog’un anakonusu üzerinden konuşursak altyapı’da spor yapan gençler nasıl tatil yapmalı?

Hadi gelin bu konu üzerinde biraz konuşalım…

Genç sporcular veya sporcu adaylarının tatile girerken en büyük ikilemi şudur. “Ohh tatil geldi haydi yayalım gitsin” demek ya da ” Tatile girdik doğru ama maçlar da başlayacak. Çok yayarsam formdan düşer miyim? Koç kızar mı? ” şeklinde endişelenmek.

Aslında hem amatör bir gözlemci olarak hem de bir sporcu adayı velisi olarak diyebilirim ki bu ikilem çok doğal. Ama hangisini yapmak lazım?

  • Tatil de yayıp kafa boşaltmak mı?
  • Aman formdan düşüp takımdan geri kalmayayım, fazla gevşemeyeyim mi?

Buradaki basit cevap şu: Her ikisinden de ortaya karışık bir formül geliştirmek lazım. Açıkcası içimden “yahu boşverrrr zaten hayat zor bırakayımda bizim çocuk tatilde kafasına göre dinlensin” demek geçiyor ama BU KAZ’ın ayağı ne yazıkki öyle olmuyor.

Sporcu olsun ya da olmasın çocuklarımıza vermemiz gereken bir öz disiplin (self-dicipline) olgusu olduğuna inanıyorum ben. Bu yüzden genç sporcu adayları hem tatil yapıp kafayı dağıtmalı ama tatil yaparkende aşırı derecede kendini boşlayıp öğrendiklerini herseyi sıfırlamamalı.

Neden biliyor musunuz?

Çünkü Sevgili Bozkurt Yılmaz’ın http://(twitter: @_bky) rahmetli Erdoğan Karabelen hocamızın hatırlattığı sözü kulağımda;

“Çalışmak yeteneği geçer”

Not: Bozkurt Yılmaz’ı takip edin derim. Değerli fikirleri ve özellikle kitap uzmanlığı mutlaka ilginizi çekecektir. Tavsiye ederim. https://twitter.com/_bky/status/1083450840633864192?s=12

Farkındayım, bu satırları okurken, nasıl yani hem yaymak hem de herseyini çok boşlamamak nasıl mümkün olabilir diyorsunuz?

Valla aslında haklısınız. Zor bir denge ikisini birarada sağlamak. Burada çok ta ahkam kesmemek ve net bir formül vermemek lazım belki de.

Çünkü biliyorum ki her çocuk kendince özel ve değerlidir. Herbirinin dinlenme, gevşeme veya deşarj olma yolu farklıdır.

Benim herifte yapmayı planladığım şu olacak. (şu ana kadar kendimce onu tanıdığım ölçüde ne kadar doğru bir yaklaşım olacak göreceğiz)

  • Hem eğleneceği, kendini özgür ve serbest hissedeceği zamanı ona sağlamak (bir nevii free pass-açık çek vermek)
  • Hem de bu zamanda onu çeşitli fiziksel aktivitelerle diri tutmaya çalışmak

Sizde benzer yollar izleyebilirsiniz. Mesela;

Çocuğunuz (genç sporcu adayınız demem lazım belki) sinemaya gitmek mi istiyor, gitsin ama onu sinemaya direk bırakmayın da biraz uzağa bırakın, yürüyerek gitsin!!

Ya da playstation mı oynamak istiyor? Oynasın ama öncesinde ne biliyim gitsin yürüyerek bakkaldan, marketten falan size / eve içecek bişeyler alsın!!

Rahmetli ARA GÜLER’in objektifinden

Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir tabi.. Sanki bir tür ödül / ceza sistemi gibi kulağa geliyor ama inanın bence öyle değil. Basit gibi görünen ufak fiziksel aktiviteler bile onların vücutlarını diri tutmaya yarayacaktır, göreceksiniz.

Benim şahsen formülüm kendisine bir kaç kere basketbol maçında meydan okumak olacak… Kazanan sinema ısmarlar, ya da istediği gibi birgün geçirebilir (belli limitler dahilinde istediği naneyi yiyebilir) şeklinde bir ödül vaadiyle…

Evet, işim zor olacak biliyorum. Bizimki ufak çaplı bir oyuncu ve ciddi bir rakip oldu ama biz de eski toprağız elbet. TED Ankara Kolejinde öğrendik basketbolu… Salih Erdoğan Hocamın kulakları çınlasın 🙂

Değerli hocam Salih Erdoğan, eski A milli basketbolcu Serkan Erdoğan’ın babasıdır..

Bu arada bizim adama uzaktan şut imkanı vermemem lazım. Adam atıyor yav… Valla bana inanmayan baksın!! https://www.instagram.com//dorukkublaybasketball

Hersey bir yana şu dönem tavsiyem mutlaka çocuğunuzla, ailenizle vakit geçirin, onlarla beraber hiçbir şeyi kafanıza takmadan güüüzeeeell bir TATİL yapın.

Unutmayın bu zamanlar harika bir anı olarak elinizde kalacak. Adamlar büyüyor, sonra “AH Keşke” demeyin.. Benden size söylemesi…

Sevgiler,

Tayfun K.

  • Leave a Comment