Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

FIBA Dünya Kupası – Çeyrek Finaller – 2. Bölüm

Merhaba;
FIBA Dünya Basketbol Şampiyona’sında (#fibawc) çeyrek final maçları dün oynanan ikinci gün maçları ile tamamlandı…🗣🗣🗣

İlk gün yaşanan sürprizin (Sırbistan’ın elenmesi) şaşkınlığını biz basketbolseverler tam atlatamadan ikinci bir sürpriz ile sarsıldık…😁😁😁

Evet, yine bir favori elendi… Günün ilk maçında Fransa ABD’yi eledi… Evet yanlış okumadınız TeamUSA bu dünya kupasında madalya kazanamayacak‼️

Nasıl oldu bu iş diye soranlarınız olacaktır. Gelin size kısaca maçı anlatayım. ⤵️

Maçtan önce sakatlığı bulunan ama oynayacak duruma gelen Jayson Tatum’un maçtan 40 dk önce oynamayacağının açıklanması ABD’nin belki maçı biraz hafife aldığını gösteriyordu.

Nitekim maça da öyle başladılar. Öyle ki maçı her türlü alırız havasında gereksiz ve saçma fauller yapmaktan bile vazgeçmediler. 

Bu durumu Fransa uzun oyuncuları Rudy Gobert ( NBA_Utah Jazz oyuncusu) ve skorer forvet Evan Fournier (NBA-Orlando Magic oyuncusu) ile çok güzel işledi.

Skoru devamlı önde götürdüler ve devreyi 45-39 önde kapattılar.

ABD tarafında Gobert’i kimse savunamadı. Turner ile denediler 2 faul aldı (hatta 3 faul olacaktı ama hakemler kıyak geçerek Joe Harris e çaldılar). Mason Plumlee’yi denediler ama onunda ayakları yavaş kalınca çok kolay geçildi. Sonunda kısa ama hızlı 3.5’tan 4 numara Jaylen Brown’da karar kıldılar ama devre oldu 😃😃

İlk yarıda özellikle skor anlamında rezalet bir performans gösteren Kemba Walker ve Kris Middleton’un eminim tüm ABD’li basketbolseverler hatırlarını soruyorlardır‼️

İkinci devrede birşeyler değişmeli derken Fransa 10 sayı öne fırladı. Burada kritik bir hamle ile Derrick White ve Marcus Smart’ı devreye sokarak savunmasını sertleştiren ABD Donovan Mitchell ile bulduğu sayılar (MUAZZAM OYNADI- Şapka çıkartmak lazım)ile Fransayı yakaladı ve 63-62 öne geçti.

4. çeyrekte ise işler tekrar Fransa’nın istediği gibi gitmeye başladı. Fourneir (22 sayı, 4 asist); Rudy Gobert (21 sayı 16 ribaunt) ve Nando DeColo (18 sayı) ile maçı kopardı gitti.
Maçı 89-79 kazanan Fransa Yarı Finale yükseldi 🗣🗣🗣

Bileğinin hakkı ile maçı kazanan ve ABD’ye sağlam bir yenilgi tattıran Fransa’yı kutluyorum 👏👏👏

Yorumum: ABD ise Jayson Tatum’un eksikliğini çokça hissetti bence. Kemba Walker’ın kendinden beklenenden fazla işler yapmaya çalışması ve direksiyonu Donovan Mitchell’a bırakmaması bu sonucu hazırladı. Bir parantez de Mike Turner’a. Sanki Gobert ile kişisel bir taşımaya girmeye çalıştı ama bu takıma çok zarar verdi🤨🤨🤨

Fransa ise akıllı ve kendini bilerek oynadı. Olması gerektiği gibi ve olması gerektiği ölçüde oynayarak harika bir galibiyet elde ettiler…. Bu galibiyet maça takımını çok iyi hazırlayan ve her mola da ABD’yi şaşırtan bir taktik ile sahaya döndüren Koç Vincent Collet ve teknik kadronun eseridir.. Bir kere daha BRAVO👏

Günün diğer çeyrek final mücadelesinde ise Avusturalya Çekya’yı çok fazla zorlanmadan 82-70 yendi ve Yarı Final’e yükseldi.
Maçın başlangıç anından itibaren Avusturalya her an maçı alabilecekmiş gibi rahat bir tempo ile oynadı. Oyun hep onların kontrolündeydi. 
Öyle ki Andrew Bogut ve Delladova hatta Joe İngles neredeyse en düşük viteste oynadılar.

Ama Patty Mills direksiyonu devraldı ve Avusturalya’yı yarı finale taşıdı.

Çekya tarafında ise çeyrek final e yükselmenin getirdiği bir rahatlama vardı. Sanki ulaştıkları bu nokta ile turnuvayı kafaca bitirmiş gibilerdi. 
Tabi ki turnuva yorgunluğu da mutlaka etki etmiştir ama özellikle Türkiye ve Brezilya maçlarının ekstra adamı Hruban’ın çok etkisiz bir performans ortaya koyamadı ile yenilgi Çekya adına kaçınılmaz oldu.

Yorumum: Avusturalya her anlamda Çekya’dan 1-2 gömlek üstün olduğunu psikolojik olarak onlara hissettirdi. Bu psikolojiden bir türlü çıkamayan Çekya; Patrik Auda (21 sayı) ve biraz da Satoransky (13 sayı) direnmeye çalıştı ama olmadı.

Avusturalya ise bence aktif dinlenerek yarı final maçına hazırlanmış oldu. Bogut, İngles ve Delladova yarı finalde fiziken çok daha diri olarak sahaya çıkacaklardır.

Evet yazıyı sonlandırmadan ufak bir anekdot vereyim⤵️

2. tur maçları bittiğinde Sırbistan ile ABD yarı finalde eşleşecekler bu da erken final olur diye düşünenler (başta ben) SAĞLAM yanıldık.
Ama üzülmeyelim… ABD ve Sırbistan bugün 5.-8.cilik elemesi için karşı karşıya gelecekler….😉😉😉😉😉

“Neye Niyet Kime Kısmet”

Selamlar

Tayfun K.

  • Leave a Comment