Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Zalgiris Kaunas OAKA’da Panathinaikos Engelini aştı!

Milano’da çok önemli bir galibiyetle dönen Panathinaikos OAKA’da 6 haftadır kazanamayan Zalgiris Kaunas’ı ağırladı.

Maç öncesi bakıldığında Panathinaikos’un skor lideri Nedovic ile Zalgiris’in skoreri Grigonis’in düellosu şeklinde geçeceği tahmin edilen bir maçtı bu…

Gerçekten bu maça kadar 14.1 sayı ortalaması ile oynayan ama son 3 maçta (16 sayı, 5 asist) ortalamaları ile ayrı bir seviyeye ulaşan Nedovic Yeşil Beyazlıların en önemli silahıydı.

Öte yandan Grigonis ise (%53.2 üçlük yüzdesiyle) tam anlamıyla keskin şutör nasıl olur dersi veren bir oyuncuydu..

Yeşil forma ile saha çıkan Panathinaikos ve beyaz forma ile mücadele eden Zalgiris ilk dakikada birbirlerine üstünlük sağlayamadılar. İlk dakikaları eşitlikle geçilen maçta Zalgiris Kaunas Walkup-Lauvergne ikili oyunları ve Grigonis başta olmak üzere yüksek yüzdeli 3 sayı isabetleriyle farkı açtı ve 4.08 dk’yı (8-17) önde geçti.

Dağınık bir görüntü sergileyen ve faul bile yapmayan Panathinaikos ise Mitoglou ile direnmeye çalışsa da dış sutlardaki yüksek yüzdesini devam ettiren Zalgiris Kaunas ilk çeyreği (12-24) önde kapatmayı bildi.

2. Çeyreğe çok daha iyi başlayan Panathinaikos (6-0) seri yakalayarak farkı eritmeyi başardı. (18-24) Bu sekansta 6 sayının 5’i (2 de faul kaçırmasına rağmen) Mitoglou’dan geldi.

Pana’nın bu atağını Walkup’ın dripling üstü 3’lüğü ile bitiren Zalgiris Kaunas çeyreğin kalan dakikalarında da isabet üzerine isabet buldu. Grigonis’in takımını sadece 1 şut kaçırarak sürüklediği bu çeyrekte Pana’nın önemli silahı Nedovic ilk isabetini 3.13dk da bulabildi. 

Bunun sonucunda da Zalgiris Kaunas ilk devreyi 10 sayı öne kapattı. (33-43)

Devre arasında Panathinaikos Georgios Vovoras’ın dediği gibi “temaslı oynayarak yakın savunma yapmalıyız, faul yapmalıyız”  oynayan Panathinaikos farkı hızlıca kapattı ve 1.5 dakika dolmadan farkı ikiye indirdi. (41-43)

Bu çeyrek (artık sonunda her normal takım gibi) şut kaçırmaya başlayan Zalgiris Kaunas’ın bu düşük yüzdesinde Papagiannis’in pota altının kapatması ve blok tehdidininde büyük payı vardı elbette…

Karşılıklı kaçan şutlar ile yaklaşık 2 dakika sayı olmaya maçta Grigonis’in bu çeyrekte bulduğu ilk 3 sayı ile farkı 5 sayıya çıkartan Zalgiris 3.30 dk kala yaptıkları toplamdaki 12. top kaybı ile tekrar ritim kaybetti. 

Bu top kaybının dönüşünde yedikleri 3’lük ile tekrar Pana’ya yakalandılar (50-50)

Bu dakikadan sonra daha dikkatli savunma yapan ve sürpriz bir isim Augustine Rubit ile sayılar bulan Litvanya temsilcisi farkı tekrar 10 sayıya çıkararak 3. çeyreği önde kapattı (50-60)

4. çeyreğe de çok iyi başlayan Litvanyalılar kötü bir gece geçiren genç oyuncuları Jokubaitis’in devreye girmesi ile (ilk 3 lük isabetini 9.23 dk kala buldu) 3.5 dakika içerisinde farkı 15 sayıya kadar çıkarttı. (52-67)

Nedovic sayıları ve Papagiannis’in bloklarıyla kıpırdanan ve farkı 7 sayıya kadar indiren Panathinaikos’ta basit top kayıpları devam edince Zalgiris Kaunas oyunun kontrolunu tekrar ele geçirdi ve maçı kazandı. (69-81)

Bu galibiyet ile 6 maçlık yenilgi serisine son veren Zalgiris Kaunas’ta;

  • Marius Grigonis (24 sayı, 6 ribaunt, 3 asist) — sadece 2 şut kaçırdı!!
  • Nigel Hayes (14 sayı, 4 ribaunt)
  • Sürpriz katkı veren Augustine Rubit (8 sayı, 8 ribaunt)
  • ve son çeyreğe kadar kötü oynamasına rağmen Jokubaitis (10 sayı, 3 ribaunt) 

ile en etkili oynayan oyunculardı.

Ev sahibi Panathinaikos’ta ise;

  • 2 dakika kala 5 faulunu almasına ve kötü bir gece geçirmesine rağmen Nemanja Nedovic (12 sayı, 4 asist)
  • Georgios Papagiannis (10 sayı, 11 ribaunt, 3 blok)
  • Shelvin Mack (10 sayı, 4 asist)
  • Ioannis Papapetrou (10 sayı, 4 asist)

ile oynadılar.

Bu arada Turkish Airlines Euroleague’de en çok oynayan oyuncu rekorunu da eline geçiren Zalgiris Kaunas oyuncusu Paulis Jankunas’ı da tebrik edelim… (354 maç)

EUOROLEAGUE’DE EN ÇOK OYNAYAN OYUNCU

MAÇ ÖZEThttps://youtu.be/3ZaWuU7dAtI

  • Leave a Comment