Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ING Basketbol Süper Ligi 11. Hafta Öncesi Değerlendirmeler / Öne Çıkan Maçlar…..

Merhaba;

ING Basketbol Süper Ligi 11. Haftası başlıyor… 

11. Haftanın programı şöyle ;

07 Aralık Cumartesi

 • Gaziantep Basketbol-SigortamNet İTÜ (saat 13.00)
 • Galatasaray Doğa Sigorta-TEK Süt Bandırma (saat 15.15)
 • Darüşşafaka Tekfen-Beşiktaş Sompo Japon (saat 17.30)
 • Tofaş-Pınar Karşıyaka (saat 20.00)

08 Aralık Pazar

 • Fenerbahçe Beko-OGM Ormanspor (saat 13.00)
 • BahçeŞehir Koleji-Arel Üniv. Büyükçekmece (saat 15.15)
 • Türk Telekom-Frutti Extra Bursaspor (saat 17.30)

09 Aralık Pazartesi

 • Meksa Yatırım Afyon Belediye-Anadolu Efes (saat 20.00)

Bu haftanın maçlarına baktığımız zaman size yine 3 maçı ön plana çıkartmak istiyorum…

=> Darüşşafaka Tekfen-Beşiktaş Sompo Japon

EuroCup’ta maçı öncesi ligde de önemli bir maça çıkan Darüşşafaka Tekfen kendi sahasında.Rakip bu defa dirençli bir takım olan Beşiktaş Sompo Japon. Aslında Her iki takımda da etkili oyuncular var.

Johnathan Hamilton’ı ve Jarrod Jones’u (Daçka) bakalım BJK nasıl durduracak? Tabiki faul problemi yaşamazlarsa en büyük adayları James McAdoo ve Nemenja Djurisic. Bu oyunculara tecrübesi ile Oğuz Savaş ve iştahı ile Burak Can Yıldızlı bile eşlik edebilir.

Bunun dışındaki pozisyonlarda Beşiktaş daha avantajlı veya daha dominant olabilir gibi görünüyor. Kısa pozisyonlarda Jordan Thedore ve Shaq McKissic, Daçka’nın oyuncularına üstünlük sağlayabilirler.

Darüşşafaka’da bu kısaları savunması ile Sinan Güler, Doğuş Özdemiroğlu ve hücumdaki asistleri ile Kartal Özmızrak karşılayacaktır.

Yabancı oyunculardan Garry Browne ve Bonzie Colson etkili olabilirlerse maç Daçka adına çok kolaylaşır. (Yayın:Tivibu Spor2)

=> Galatasaray Doğa Sigorta-TEK Süt Bandırma

Genç oyuncuları ile hafta arası Fransa deplasmanından çok önemli bir galibiyet ile dönen TEK Süt Bandırma bu defa Efes yenilgisini telafi etmek isteyen Galatasaray’a karşı.

Galatasaray’da Lazeric Jones sakatlığı nedeniyle oynayamayacak. Ama onlar adına etkili olmasını beklediğim oyuncular Zach Auguste ve Aaron Harrison… Ayrıca bu maçta Yiğit Arslan’dan iyi bir şut performansı görebiliriz.

TEK Süt Bandırma ekibi ise rakip kim olursa olsun çok yüksek direnç gösteriyorlar. Her maçta en yüksek mücadeleyi ortaya koyuyorlar. Unutmayın bu takım Anadolu Efes’i ligde yenen tek takım…

(Yayın:TRTSpor)

=>Tofaş-Pınar Karşıyaka:

Geçen hafta İzmir’de Fenerbahçe Beko’yu perişan eden lig lideri Pınar Karşıyaka ligin güçlü ve dirençli ekiplerinden Tofaş ile Bursa’da karşılaşacak. Bence bu maç haftanın maçı olacaktır. Fırsat bulursanız mutlaka izleyin derim. Yüksek tempolu oynamaya çalışan Ufuk Sarıca’lı KSK EuroCup’ta muhteşem maçlar çıkaran Orhun Ene’nin takımı Tofaş karşısında etkili olabilecek mi bakalım?

Her Tofaş maçı öncesi söylediğim gibi maçı Tofaş’a kazandırabilecek olan adamlar Devin Wliiams, Sammy Mejia ve Mat Lojeski… Gününde olurlarsa Tarık Phillip ve DJ White’da eklenirse Tofaş bence durdurulamaz.

Karşıyaka tarafında ise formül yine aynı olacak. Yüksek Tempo, yüksek tempo ve yüksek tempo!!! Bunu da ayarlayacak olan oyuncu Tony Taylor. Taylor gününde olursa M’Baye ve Semih Erden hatta Metecan Birsen bile havaya girip yüksek skorlara ulaşabiliyorlar. 

Her iki takımda da performansları ile maçta X-factör olabilecek oyuncular;

 • Berk Uğurlu, Berkan Durmaz, Barış Ermiş (Tofaş)
 • Onuralp Bitim, DJ Kennedy, Yunus Sonsırma 

Bu maç kaçmaz bence…(Yayın:Tivibuspor 2)

Haftaya görüşmek üzere…

Selamlar

 • Leave a Comment