Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

FIBA Dünya Kupası 2. Tur ve 12 Dev Adam’ın Durumu (08.09.2019)

Merhaba;

FIBA Dünya Kupası’nda (#fibawc2019 ) 1. tur maçları bitti ve ara vermeden 2. tur ve klasman grubu maçları başladı.

12 Dev adamımızın ne yazık ki 2. tura kalmadığı ve klasman grubunda devam ettiği şampiyonada gruplar şu şekilde oluştu…

2. TUR Gruplar;

Grup I: Arjantin, Polonya, Rusya, Venezüella

Grup J: Sırbistan, İspanya, İtalya, Porto Riko

Grup K: ABD,Çekya, Brezilya, Yunanistan

Grup L: Avusturalya, Litvanya, Fransa, Dominik Cumhuriyeti

KLASMAN Grupları;

Grup M: Nijerya, Çin, Kore, Fildişi Sahilleri

Grup N: Tunus, İran, Angola, Filipinler

Grup O: Türkiye, Karadağ, Yeni Zellanda, Japonya

Grup P: Almanya, Kanada, Ürdün, Senegal

2. Tur maçlarında 08/09/2019 pazar akşamına kadar oynanan maçlarda,

I Grubu’ndan Arjantin 1., Polonya 2.; J Grubundan İspanya 1., Sırbistan 2. oldu ve çeyrek finalde;

  • Arjantin – Sırbistan
  • İspanya – Polonya eşleşmeleri kesinleşti.

K Grubu’nda ABD’nın gruptan çıkması garanti iken 2. takım 09.09.2019 pazartesi oynanacak maçlar ile belli olacak. Kalan 3 takımında şansı var ve iş 3’lü averaja kalacak gibi duruyor…

L Grubu’nda ise Avusturalya ve Fransa’nın gruptan çıkması kesinleşti ama aralarında oynayacakları maç sıralamayı belirleyecek.

Yarın (09/09/19) oynanacak ve özellikle K Grubu özelinde büyük heyecana sahne olacak maçlardan sonra çeyrek final eşlemeleri de kesinleşecek..

Klasman gruplarında da heyecan (özellikle Tokyo 2020 Olimpiyatlarına Kıtalara göre direk katılacak veya Olimpiyat elemesi oynayacak takımların belirlenmesi açısından) devam ediyor.

M Grubunda; Nijerya ve Çin ilk 2 sırayı aldılar. Nijerya en iyi performansı gösteren Afrika Kıtası takımı olmasından dolayı Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direk katılıyor.

N Grubu’nda ise ilk sırayı Tunus aldı ama Nijerya’nın gerisinde kaldığı için Olimpiyat Eelemesi oynayacak. Grubu 2. sırada Filipinleri farklı yenerek bitiren İran’da genel averajda Çin’in üzerine çıktığı için Olimpiyatlara direk katılmaya hak kazandı.

O Grubu’nda; yani 12 Dev Adamımızın olduğu grup, maçlar 09/09/2019’da tamamlanacak. An itibariyle Yeni Zellanda ve Türkiye grubu ilk 2 sırada bitirmek için oynayacaklar. Bugun oynanan maçlardan sonra TÜRKİYE 18 sayı farkla yenilse bile Olimpiyat Elemesi oynamaya hak kazanacak. HAYDİ 12 DEV ADAM diyoruz…!!!

P Grubu’nda ise Almanya ve Kanada ise 1. ya da 2. olmak için oynayacaklar…

Evet, durum kısaca böyle… Gelelim biraz 12 Dev Adam analizine…

Biliyorsunuz bizim açımızdan hersey iyi gidiyordu… Taaa ki o ünlü ABD (TeamUSA) maçına kadar… Bu maça temkinli başlamamıza rağmen özellikle 2.çeyrekte 15 sayı farkı kapatmamızla beraber maçı kafa kafaya oynayabilmeye başladık ve (detayları biliyorsunuz) işi uzatmalara kadar götürüp neredeyse kazanacağımız maçı ellerimizle ABD’ye verdik.

Bu maçtan sonra bizim açımızdan fiziki ve mental açıdan çöküş başladı. ABD maçı sonrası geçen 48 saatte; maçı bir türlü unutamadığımız gibi fiziksel olarak ta toparlanamadık.

Özellikle Ersan’daki (yaşa bağlı) yorgunluk grubun son maçı olan Çekya maçında başımızı çok ağrıttı. Çekya maçında hala kafamızın ABD maçında biraz da olması yüzünden sistem olarak rakibin 2’li oyunlarını (uzun-kısa ve pick&roll) ne savunabildik ne de buna oyun olarak cevap verebildik.

Aslında diri olarak başladığımızda Çekya’dan çok daha üstün olabileceğimizi gösterdik. (Bakınız ilk çeyrekteki 11-4 ya da 3. çeyrek başı 8-0 ile yakaladığımız seriler) Ama bir şekilde bu maçın içine bir türlü giremedik , oyunumuzu toparlayamadık ve maalesef maçı kaybettik.

Bu sonuçla ikinci tura kalma ve Olimpiyatlara direk katılma şansımız kalmadı..

Klasman grubuna kaldık ve O Grubunda Yeni Zellanda, Karadağ ve Japonya’nın olduğu takımlarla mücadele etmeye başladık.

Gruptaki ilk maçımızda (Karadağ) yine hersey ters başladı ve ikinci tur gruplarına kalamamanın verdiği moral bozukluğu ile oldukça zorlandık. Ersan’ın sakatlığı sebebiyle olmaması ve yetmezmiş gibi maçın ortalarında Sertaç Şanlı’nın ayağını burkması tabir-i caizse canımıza okudu.

Neden mi? Çünkü; Dünya Kupası eleme gruplarından hatırlayın; Karadağ içerden oynayan ve çok etkili 2 uzunu olan (Bojan Dubljevic ve Nicola Vucevic) bir takım! İşte bu şartlarda içerde sadece Semih Erden ve Ege Arar ile onlara direnmeye çalıştık.

Son 5 dakikaya kadar sadece bireysel olarak maçta vardık. Ne zaman takım olarak oynamayı hatırladık işte o zaman bu maçı döndürdük. Melih ve Scotty ile 65-52 den çevirdiğimiz maçı önce beraberliğe taşıdık sonra da daha az hata yaparak 79-74 kazanmayı bildik.

Burada özellikle J. Metecan Birsen’e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Çekya maçında da 2. çeyrekte hafiften gösterdiği ribaunt savaşçısı ruhunu bu maçta çok daha üst seviyeye çıkardı. İçerde Karadağ uzunlarına karşı çok iyi durdu ve bence ufak çaplı bir mucize yarattı. (BRAVOOO….)

Yukarda yazdığım gibi Pazar günü (08/09/19) oynanan maçlarda alınan sonuçlara göre işler iyice lehimize gelişti. Nijerya’nın farklı kazanması ile oynayacağımız Yeni Zellanda maçını 18 sayı ile kaybetsek bile Olimpiyat Elemesi oynama hakkını elde edeceğiz. Tabiki hedef ne olursa olsun kazanmak olacak!!!

İnsan tabi ülkemizin bulunduğu kıtadan dolayı azıcık hayıflanmadan edemiyor…. Mesela aynı bizim gibi klasman grubunda mücadele eden Nijerya ve İran aynı galibiyet sayıları ile direk olimpiyat vizesi alırken biz (Avrupa kıtası kontenjanı) olimpiyat elemesi oynamaya hak kazanıyoruz.

Ne yapalım? Buna da şükür… Ne demişler “Çalışan, inanan her zaman başarır!”

Turnuvanın ilerleyen günlerinde çeyrek final eşleşmeleri ve sonuçlarının değerlendirmesini yapacağım yazımda görüşmek üzere…

Sevgiler

Tayfun K.

  • Leave a Comment