Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

LÜLEBURGAZ BELEDİYESİ 23 NİSAN SPOR TURNUVASI – Altyapılar için mükemmel bir organizasyon!!

Merhaba;

Geçtiğimiz hafta sonu 12-14 Nisan tarihleri arasında Lüleburgaz Belediyesinin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Spor turnuvası için Lüleburgazdaydım.

Biliyorsunuz profilimde de yazdığı üzere ben altyapı basketbol a yeteri kadar önem verilmediğini düşünen, eksikliklerden yakınan ve bu anlamda kendimce farkındalık yaratmaya çalışan biriyim.

Hatta basketbol alt yapı organizasyonlarının/spor okullarının ya da kulüplerin kalıcı ve doğru yapılar oluşturmadığını da her ortamda dile getirmeye çalışıyorum.

Bu noktada devlet tarafından yeterli destek ya da teşvik gelmemesi de bana göre ayrı bir sorun..!!

Neyse bunlar başka bir yazının konusu olsun diyelim ve devam edelim…

Öncelikle Lüleburgaz Belediyesini, başta Başkan Murat Gerenli ve emeği geçen herkesi böyle bir organizasyonu düzenledikleri için can-ı gönülden kutluyorum. https://www.luleburgaz.bel.tr/baskanin-ozgecmisi/ Organizasyonun düzenlendiği yer, konum ve konaklama açısından 10 numara idi.

Bu turnuvanın 23 Nisan adıyla gençlerimize ithaf edilmesi sporun özendirilmesi ve teşvik edilmesi açısından çok önemli bir adım olmuş. Bu tür turnuvaların diğer illerimize de yayılarak artırılmasını diliyorum.

Turnuva 13 yaş kategorisinde basketbol ve futbol branşlarında yapıldı. Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen takımların da (hem futbol hem basketbol) katılımıyla oldukça zevkli, rekabetçi, kıran kırana ama sportmence müsabakalar oynandı.

12 ve 13 Nisan’da 4’erli iki grup halinde oynanan grup müsabakaları son derece zevkliydi. Özellikle Türk takımlarının Yunanistan temsilcisi Orfeas Academy ve Bulgar Temsilcisi Tigers of Yambol ile oynadıkları maçlar çok ilginçti.

1-2 maç sonunda Yunan ve Bulgar oyuncuların hakemlere ve rakip oyuncular ile Türkçe; Türk oyuncularında onlar ile Bulgarca ve Yunanca diyaloga girmeleri sporun evrensel bir olgu olduğunu hepimize ispatladı.

Grup maçları sonunda 14 Nisan Pazar günü, 3-4.cülük mücadelesi Servergazi (Denizli) – Tigers of Yambol (Bulgaristan) arasında oynandı. Bu maçı kazanan Servergazi turnuvayı 3. bitirdi.

Final maçında ise iki İstanbul takımı Borusan ve FMV Erenköy Işık karşı karşıya geldi. Kıyasıya rekabet içinde geçen maçı FMV Erenköy Işık kazandı. https://www.luleburgaz.bel.tr/cocuk-senligi-kupasinda-dostluk-kazandi/

Turnuvada Borusanı yenerek şampiyonluğa ulaşan FMV Erenköy Işık takımını da ayrıca kutlamak gerekiyor bence. Bütün sezon boyunca kendilerinden 1 yaş büyük oyuncularla TBF İstanbul (U14) mücadele etmişler ve büyük efor sarf etmişlerdi.

Bu şampiyonluk ve kupa bir anlamda onların bu emeklerinin karşılığı oldu… (Büyük alkış…)

Son olarak; özellikle/öncelikle Devlet Yetkililerine ve Gençlik-Spor Bakanlığına, Türkiye Basketbol Federasyonuna (TBF) ve tüm spor kulüplerine seslenmek istiyorum ve diyorum ki;

👉ALTYAPI’da GÜZEL ŞEYLER OLUYOR 👈

Yeter ki madden ve manen destek olun, sporcuları, sporcu adaylarını teşvik edin… Göreceksiniz ki gençlerimiz Türkiye’nin gururu olacaklar çünkü onlarda bu hırs, bu şevk, bu azim ve bu inanç var…!

Neden mi? Çünkü onlar Mustafa Kemal ATATÜRK’ün evlatları da ONDAN!!!

Selamlar

Tayfun K.

  • Leave a Comment