Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

TAHİNCİOĞLU BSL FİNAL SERİSİ – 2018/2019 SEZONU ŞAMPİYONU Anadolu Efes…

Merhaba;
Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko Tahincioğlu BSL final serisi 7. maç sonunda 21/06/2019 cuma günü sonuçlandı.

Seriyi 4-3 kazanan Anadolu Efes sezonu şampiyonlukla noktaladı.
Bu şampiyonlukla birlikte Efes toplamda 14. şampiyonluğunu ve sezon başındaki Cumhurbaşkanlığı kupasından sonraki bu sezonki 2. kupasını kazanmış oldu.

Bu şampiyonlukta emeği geçen tüm Anadolu Efes oyuncularını, yöneticilerini, teknik kadroyu kısacası tüm organizasyonu tebrik ederim. 

Evet gelelim benim tahmine. Hatırlarsanız seri başlamadan önce bu seriyi 4-2 ya da 4-3 Fenerbahçe Beko kazanır demiştim.

Yanıldım 🤨😄🤨😁😁

Kendimi şöyle savunmam gerekirse;

1. Fenerbahçe Beko’nun ve koç Obradoviç’in seri olarak oynanan maçları kaybetmeyeceğini 
2. Kendi sahasında Efes in 1 maç kaybederse panik yapabileceklerini
3. Yabancı sınırlaması yüzünden Efes in daha dezavantajlı olacağını (Fenerbahçe de sakatlıklar yüzünden seçim sansı yoktu)
4. Yoğun geçen sezondan sonra 1-2 oyuncuya çok yük binen Efes te fiziksel düşüşler olabileceğini

düşünmüştüm.

Bunlar gerçekleşmediği gibi saha dışı bazı kötü olaylarında üst üste gelmesi (Kostas Sloukas’ın babasının vefat etmesi, Datome’nin sakatlık sonrası oynadığı 2. maçta Sinan Erdem’de beyin travması geçirten sakatlığı (ambulans krizi gibi) Fenerbahçe’nin gardını iyice düşürdü. 

Yine de bu kadar şanssız sakatlıklara ve G’erginliğe rağmen seriyi 7. maça kadar taşımaları alkışı hak ediyor.

Anadolu Efes ise bambaşka bir takdiri hak ediyor kesinlikle. Geçen sezon Euroleague’i son sırada bitiren ve Türkiye Liginde yarı finalde elenen bu takım; neredeyse tüm takımı değiştirip bir ton yeni transfer ile adım adım takım kimyasını oturtup harika bir sezon geçirdi. (alkış)

Euroleague’de önce Final Four sonra final oynayıp; Türkiye Liginde de Obradoviç’in takımını seride 4-3 ile yenip şampiyon olmak kolay iş değil. Bravo…👏

Bu şampiyonlukta Efes’in sağlık ekibine ayrı bir parantez açıp kutlamak lazım. Yukarda yazdığım gibi ağırlıklı 1-2 oyuncu üzerinden oynanan sezonu sakatlık problemi yaşamadan takımın atlatmasını sağladılar.✌️✌️✌️

Bu seride çok eleştireceğim ve daha uzun analiz edeceğim olaylar, KİŞİLER ve G’erginlikler var (başka yazının konusu olacak!) ama bu yazının (paylaşımın) şu aşamasında sadece TBF yönetimine ve MHK ‘ye laf ederek konuyu toparlayayım:

Sayın TBF yetkilileri;
1. Niye bu seriyi 2 günde bir oynatmakta ısrar ettiniz? Sakatlık riski artsın diye mi? 
2. Seri salon değiştirdiğinde 1 gün daha ara vermek gerekmez miydi? (sonuçta kural kuraldır)
3. Yoksa final serisini İstanbul seçimlerinden önce bitirelim diye mi zorladınız??
3. Saha dışında yaşanan gerginliklerde (başka yazı da detaylandıracağım) niye müdahil olmadınız? Sizde bizler gibi seyirci mi olmak istediniz?

Sayın MHK yetkilileri (özellikle; Recep Ankaralı)
1. Hakem atamalarını neye göre yapıyorsunuz? Performansa göre olmadığı aşikar… Birileri kulağınıza mı isimleri fısıldıyor?
2. Tecrübeli olarak atfettiğiniz hakemlerin rezil performasını veya daha da ileri gideyim TETİKÇİ tutumları sizden aldıkları güvenden mi kaynaklanıyor?
3. Bu seri de hakem kararlarını ve avantajı Efes’e vermezsek “AMANNN Allahh Korusun, takımlarını ligden çekerler? Sonra ne yaparız?” diye mi düşündünüz / ürktünüz? Ya da gıyaben böyle bir tehdit mi aldınız?

Neyse ne diyim… Sizleri allaha havale ediyorum ama basketbol seyircisi bunu unutmaz söyleyim… (Yanlış anlaşılmasın hem Efes hem Fenerbahçe’nin aleyhine yapılan bir sürü hataların hesabının sorulmasını istiyorum)

Öyle ya da böyle bu sezon bitti. Şampiyon olan Anadolu Efes’i tebrik ederim. Fenerbahçe Beko’yu gösterdikleri olağanüstü mücadele için alkışlarım.

Ve dilerim ki basketbolu futbola ve futboldaki çirkinliklere benzetmeyiz..

Selamlar,

Tayfun K.

  • Leave a Comment