Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Fenerbahçe Beko – GALATASARAY DOĞA SİGORTA…. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Maçı (08.05.2019)

Merhaba;

08 Mayıs saat 21.00’de oynanan Fenerbahçe Beko-Galatasaray Doğa Sigorta basketbol erteleme maçı için Ülker Sports Arena’nın yolunu tuttum.

Maçtan önce Fenerbahçe cephesinden gelen sakatlık haberlerinde Datome’nin Final 4’u kaçıracak olmasının kesinleşmesi , Vesely ve Kaliniç’in durumlarının halen belirsizliği moralleri bozmuştu.

Galatasaray ise son haftalarda aldıkları seri galibiyetlerin ve neredeyse eksiksiz kadro ile maça çıkacak olmanın verdiği özgüvenle parkeye adımını atmıştı.

Bu şartlarda oynanan maçı yine teknik konulara girmeden incelemek istedim. Tayfun gözünden, kendimce…..!!

GALATASARAY DOĞA SİGORTA

Yukarda yazdığım gibi seri galibiyetlerle ve Koç Ertuğrul Erdoğan’ın takımı çok iyi yönetmesi ile GS harika bir seviyeye gelmişti. Amaçları Playoff’taki rakipleri Gaziantep Basketbol karşısında saha avantajını ele geçirmekti.

 • Aaron Harrison: İlk maçın yıldızı bu maçta biraz erken faul problemi biraz da rakip kısaların iyi savunması nedeniyle etkisiz kaldı. Faul yaptıkça ve basit atış kaçırdıkça kendi kendini yedi bitirdi!!(sadece 3 sayı ve 1 asist)
 • Zach Auguste: Oyunda çok ortalarda değilmiş gibi görünüyor ama yine de 13 sayı, 6 ribaunt ile maçı bitirdi. Yine de Fenerbahçe’nin uzun problemi yaşadığı bu maçta daha etkili oynamasını beklerdim.
 • Göksenin Köksal: Fenerbahçe seyircisi ile olan gerilimi bu maçta da devam etti. Daha azalmış bu gerilim ama devam etti. Tribün baskısına rağmen (potansiyelinin altında olsa da) etkili oynadı. (9 sayı, 3 ribaunt ve 5 asist) Ama benim dikkatimi çeken şu. Diğer maçlarını da izlediğim için bu yorumu yapabiliyorum. Kendisini koçun üzerinde görüyor.. Kesinlikle koçu dinlemiyor maçın büyük bölümünde.. Ben sembol oyuncuyum bana bişey olmaz havalarında!! Umarım ben yanılıyorumdur çünkü eğer haklıysam çok yazık!!
 • Tai Webster: Takımın en etkili ismi idi. Çok etkili oynadı. Ama yine de mismatch’lerde topu içeriye geç indirdiği için takım istenen momentumu yakalayamadı. Benim saydığım en az 4 pozisyonda içeriye Auguste’a indirmedi (ya da geç indirdi) 16 sayı, 2 ribaunt sadece 1 asist!!
 • Marko Arapovic: Sessiz sedasız oyununu oynadı. Fena da değildi. (8 sayı, 6 ribaunt, 2 asist) Ama dedim ya son haftalarda daha etkiliydi. Bu maç biraz geride kaldı. (Kendi kullandığı son iki pozisyonda forvet gibi bacak arası sonra el üstü şut tercihleri anlamsızdı!!)
 • Nigel Hayes: Diyecek bir şey yok kendisine. Bu sefer berbat oynadı. Kafası hiç oyunda değildi. Bireysel olarak kendini ispat etme sevdasındaydı. Hele Egehan Arna’ya havdayken çelme takıp düşürmesi hiç hoş değildi. Hakemler görmedi ya da görmemeyi tercih etti belki ama seyirci affetmedi onu maç boyu!! (2 sayı, 5 ribaunt, 2 asist)

FENERBAHÇE BEKO

Sürpriz Banvit yenilgisi sonrası kendilerini test etme maçıydı bu karşılaşma. Obradovic yine Final 4 u düşünerek 5 kısa ve ultra kısa 5 kısa oyunlarını denedi. Bu defa dış atışlarda daha iyi olması (3 sayı %37 (10/27); 2 sayı %70 (21/30)) stratejinin tutmasına sebep oldu. Final 4 da anahtar %50 civarı 2 sayı %35-40 civarı da 3 sayı yüzdesi tutturmak olacak demekki…

 • Marco Guduric: Güzel başladığı maçı (ilk basket ondan geldi) güzel bitirdi. Banvit maçının aksine kısa 5 oyununda uzun oyuncu olarak fark yarattı… (23 sayı, 3 ribaunt, 3 asist)
 • Kostas Sloukas: Yine her zamanki gibi kritik yerde “clutch” şutlar soktu. Daha önceki yazılarımda da bahsettim. Modern oyun kurucu/guard/ top getiren adına ne derseniz diyin tanımı bu adam. İstikrarlı oynadığı sürece ondan iyisi yok!! (15 sayı, 4 asist)
 • Ahmet Düverioğlu: Sonunda kafasından her ne geçiyorsa, her ne sıkıntısı varsa aşmış gibi oynadı. Oyuna konsantre idi ama yine erken faul alma problemi devam ediyor!! (15 sayı, 11 ribaunt)
 • Egehan Arna: Rakamlarını yazacağım, çok parlak değil diye düşünecekseniz belki ama inanın bana maçta fark yaratan oyuncu idi. Attığı iki 3’lükten biri el üstü ve tam bir Guduric, Dixon karışımı şut idi. Benim kendisinde beğendiğim taraf top çıkarırken ve önündeki oyuncuyu savunurken çok olgun ve çok iyiydi. Zaten Koç Obradovic’de ona bayağı süre vererek ödüllendirdi. (7 sayı, 1 ribaunt, 1 asist)

Evet bu defa maçı seyircinin desteği ve istikrarlı oyunu ile Fenerbahçe Beko 90-67 kazandı. Böylece hem Final 4 öncesi Anadolu Efes’e “biz daha ölmedik ” mesajı gönderdi; hem de ligde 10 sayı farkla yenildiği Galatasaray Doğa Sigorta’dan rövanşı aldı.

Maçın bana göre anafikri (Egehan’a ithafen);

 • Hayatta ne olursa olsun kendini hep hazır tutmalısın, sıranın ne zaman sana geleceği belli olmuyor. Çok çalış ve hazır ol ki kendi şansını kendin yaratabilesin…!!!

Herkese selamlar,

Tayfun K.

Önemli Not: Maçı Euroleague Başkanı Jordi Bertomeu’da izledi. Acaba 1-2 sene içerisinde Ülker Sports Arena bir Final 4 ‘a ev sahipliği yapar mı? Ne dersiniz!!!

 • Leave a Comment