Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ING Basketbol Süper Ligi – 13. Hafta – Öne Çıkan Maçlar

Merhaba;#INGBasketbolSuperLigi 13. haftası başlıyor… Haftanın programı şöyle ⤵️⤵️⤵️ 

21 Aralık Cumartesi

  • Bahçeşehir Koleji-SigortamNetİTÜ (13.00)
  • Galatasaray Doğa Sigorta-Frutti Extra Bursaspor (15.15)
  • Pınar Karşıyaka-Beşiktaş Sompo Japon (17.30)

22 Aralık Pazar

  • Fenerbahçe Beko-TekSüt Bandırma (13.00)
  • MeksaYatırım Afyon Bld-Arel Univ. Büyükçekmece (15.15)
  • Türk Telekom-Gaziantep (17.30)
  • Darüşşafaka Tekfen-OGM Ormanspor (20.00)

23 Aralık Pazartesi

  • Tofaş-Anadolu Efes

 Haftanın maçlarına baktığım size 3 maçı ön plana çıkartmak istiyorum…⤵️ 

1. Pınar Karşıyaka-Beşiktaş Sompo Japon

Lig ikincisi KSK kendi evinde dişli ve dirençli ekiplerden Beşiktaş ile karşılaşacak. İzmir ekibinin evinde özellikle taraftarları ile bütünleşerek ne kadar etkili olduklarını sezon başından beri görüyoruz. Yine benzer bir senaryo olacağını tahmin ediyorum. Ufuk Sarıca yine yüksek tempo ile oyunu kontrolunu baştan ele almak isteyecek ve belli farkı baçtan bulup maçı rahat götürmek isteyecektir.

Rakipleri Beşiktaş’ta bu hızlı tempoya karşılık verebilecek oyuncular var. Özellikle Shaq McKissic bu konuda oldukça uzman bir oyuncu… Bu sefer yalnız da değil üstelik. Jordan Thedore; hatta uzun oyunculardan yüksek tempoyu seven James McAdoo ve Burak Can Yılıdızlı kendisine eşlik edecektir. Yüksek tempolu, sert ama zevkli bir maç olacağını düşünüyorum… (Yayın: Tivibuspor 2)

2. Fenerbahçe Beko-TekSüt Bandırma

Özellikle Euroleague’de aldığı sonuçlar yüzünden (ne yazıkki) bir kesim tarafından koç Obradovic’in bile ciddi ciddi sorgulandığı formsuz Fenerbahçe ligin genç, dirençli ve bence çok potansiyelli takımı Bandırma karşısında…

Fenerbahçe’nin bir şeyleri takımca düzeltmesi adına fırsat olarak gördüğü bu maçta uzunların kendisini bulması adına bir fırsat. Ahmet, Joffrey ve Willams’ın domaninant bir maç çıkartabilmesi ve özgüvenlerini yukarıya çekmesi adına iyi bir fırsat. Berkay’da Yüksek Post’dan yardım ederse iş kolaylaşır Fenerbahçe adına. Kısaların özellikle Şeymus ve Kalinoski kontrol altına alması gerekiyor.

TekSüt Bandırma ise Euroleague’de neredeyse tüm rakiplerin yaptığını yapıp Fenerbahçe’nin pota altına yüklenebilir. Emanuel Terry, Ian Hummer ve Alperen Şengün fark yaratabilir.

Ayrıca Kalinoski, Seymus ve Kakaroudis ile kısa pozisyonda Fenerbahçe’ye baskı kurmaya çalışacak olan Bandırma ekibi rakibinin bunalımından bir galibiyet çıkarma peşinde olacaktır.. (Yayın: Tivibuspor 2)

3. Tofaş-Anadolu Efes

Eurocup’ta Top 16’yı son maçta garantileyerek moral bulan Tofaş İstanbul’da son saniyelerde CSKA Moskova’ya yenilen Efes karşısında olacak. Maçın Bursa’da oynanması onlar adına bir avantaj olacaktır. Ama karşılarındaki rakip bu sene son derece etkili ve dominant bir basketbol oynayan Efes. 

Kazanmak için çok çabalamalı gerek. Yine tecrübeli oyuncuları Lojeski, Sammy Mejia, Barış Ermiş ile oyunun kontrolunu ele almaya çalışacaklardır. Ayrıca pota altından Devin Williams ve Berkan Durmaz ile oyunu domine tmeye çalışacaklardır. Tofaş adına Tarık Phillip, DJ White X-factor olabilir.

Anadolu Efes ise CSKA maçının yaralarını böyle sert bir rakip karşısında sarmak isteyecektir. Oynayacakları Maccabi Tel Aviv maçı öncesinde bir test maçı olacağı için maçı yüksek konsantrasyon ile oynayacaklardır. Son maçta daha az etkili olan Micic, Larkin ile dizginleri ele almak isteyeceklerdir. Burada bence Ergin Ataman’ın yabancı sınırlamasına göre yapacağı oyuncu seçimine dikkat çekmek istiyorum. Eğer maçı net olarak kazanmak istiyorsa mutlaka Simon kadroda olmalı. 

Bu sezon Efes’in kazandığı pek çok maçın perde arkasındaki gizli kahramanı olan Simon Bursa deplasmanında da önemli bir koz olacaktır. Kaçırılmaması gereken bir maç bu… (Yayın: Tivibuspor 2/ TRT Spor2) 

Haftaya görüşmek üzere…👋👋👋 

Selamlar

  • Leave a Comment