Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Tahincioğlu Basketbol Liginden bir maç… Galatasaray Doğa Sigorta – İstanbul Büyükşehir Belediye SK (IBBSK) 09.03.2019

Merhaba;

Bugün Tahincioğlu Basketbol Ligi 21. hafta mücadelesinde oynanan Galatasaray Doğa Sigorta – İstanbul BBSK maçı için Sinan Erdem Spor Salonu’ndaydım.

Geçen hafta İzmir de kaybettikleri şansız Karşıyaka maçı sonrası (78-75) kendi sahalarındaki bu maçı alıp moral depolamak istiyorlardı. IBB ise Berent Kavaklıoğlu yokluğunda İstanbul’da oynayacakları bu maçta Galatasaray’ı gözüne kestirmişti.

Teknik konulara, oynanan oyun detaylarına fazla girmeden size kısaca genel izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

GALATASARAY DOĞA SİGORTA

1. İnişli çıkışlı bir grafik çizmeye devam ediyorlar. 
2. Mental olarak oyundan kopuşlar yaşıyorlar. (Maç 2 defa 15 sayı dan 2 sayıyıya kadar geldi. 2. çeyrekte 2 sayı ile yenik duruma düştüler)
3. Kadro kalitesi bu bütçeye rağmen çok iyi. (alkış 👏)
4. Yedekler (ya da ikinci 5 diyelim) bugün aldıkları süreyi, buldukları fırsatları iyi değerlendiremediler.
5. Koç Ertuğrul Erdoğan takıma 1 değil 4-5 seviye atlatmış. Herseyi yapabilecek bir takım görüntüsündeler.(Valla helal olsun)

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE (IBBSK)

1. Veteran takım kimliğindeler… Patronlar ve işçiler var sanki takımda… Patronlar az koşsun her topu kullansın, işçiler ise çok koşup pis işleri yapsınlar. Patronların arkalarını işçiler toplasınlar havası!!!
2. Semih Erden sanki bu tür maçları oynamayı sanki kendisine yapılan bir eziyet olarak görüyor. Alenen yaptığı hücum faul sonrası itirazı ve aldığı teknik faul affedilmez. (Bu yüzden 3. faul’ü olmuştu bile daha 2. çeyrekte)

3. Mehmet Yağmur hala çok çalışıp hala az bal yapabilen arı gibi. Ve arrrkaaadaaşşşş şut fake atacağım diye STEPS yapıyor STEPS‼️ Hakemler çalmadığı için bunu maç boyu yapmaya devam etti .


4. Fenerbahçe’den kiralık Minchev kendini ispatlamak sevdası ile aşırı kolay faul problemine girdi. Çoğu da gereksiz faullerdi. Dikkat etmesi lazım.
5. En düzgün ve istikrarlı oynayan oyuncu “solak” Babic idi. Ama 6.5 dakika kala direk şımardı. Fark açılmamış olsaydı koç sahaya dalıp KESİN döverdi onu. 🤭

Bu arada bana mı öyle geldi bilmiyorum ama salonda hala yer yer bir önceki gün oynanan efsane Anadolu Efes – Barcelona maçı havasından izler kalmıştı sanki….😉😉😉

Galatasaray Doğa Sigorta – IBB SK maçın özetini buradan izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=p76I81V_EiQ

Son söz olarak şunu söyleyebilirim. Bu maç bir kere daha bizlere gösterdi ki takım olarak oynayabilen, bir düzen içerisinde bir plan dahilinde kalabilen organizasyonlar; patron-işçi düzeninde mücadele eden organizasyonlar karşısında galip geliyorlar…

Tabi, bazı istisnalar bu kaide’yi bozmaz 😉😉

Selamlar

Tayfun K.

  • Leave a Comment