Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Pire’de Olympiacos’tan Flaş Galibiyet

Merhaba;

Turkish Airlines Euroleague 24. hafta mücadelesinde Yunan temsilcisi Olympiacos Pire’de CSKA Moskova’yı ağırladı.

Maç öncesi ayağından operasyon geçireceği açıklanan Spanoulis’ten yoksun başlayan Olympiacos maç boyu dar bir rotasyon kullanmak zorunda kaldı.

Kadrodaki eksikliklere rağmen (hatta az seyircisine rağmen bile diyebiliriz) maça hızlı bir giriş yaptılar ve 20-10 öne fırladılar. Papanikolaou’nun etkili oyunu ve sayıları ile (9 sayı) ilk çeyreği 20-15 önde bitirdiler.

2.toparlanan ve sert savunma ile sayılar bulan CSKA 4.37 dk kala eşitliği sağladı. (27-27) Hucum ribauntlarında üstünlük kuran CSKA 1.51 dk kala 32-29 öne geçti.

Bu dakikalardan itibaren özellikle kısalarından ribauntlara yardım etmesiyle dengeyi sağlayan Olympiacos maçtan kopmadı. Son hücumda Mike James’i Papanikolaou ile çok iyi savunarak sayı yemedi ve devreyi 33-34 geride bitirdi.

3. Çeyreğe de oldukça dirençli başlayan Yunan ekibi özellikle savunmada çok etkili oynamaya başladı. Zaman zaman yaptıkları özel alan savunması ile CSKA’ya zor anlar yaşatarak farkı açtı ve 3. çeyrek bitimine 3.40dk kala 49-36 öne geçti.  Dar rotasyonlarına rağmen yardımlaşmalı savunmayı çok iyi yaparak ribauntlarda ezilmeyen Olympiacos 3. çeyreği 54-38 önde geçti.

4. çeyrekte tüm silahları ile geri gelmeye ve maça ortak olmaya çalışan bir CSKA izledik. Bu ataklara karşı iyi direnen Olympiacos savunmada Milutinov’un olağanüstü gayreti ve hücumda Papanikolaou’ya Brandon Paul ve Augustine Rubit’in eşlik etmesi ile farkı 6.08 dk kala 20 sayıya çıkarttı. (62-42)

Son dakikalarda Mike James’in gayreti  ile farkı 12 sayıya kadar düşüren CSKA karşısında tekrar devreye giren Papanikolaou maçı Olympiacos’a kazandırdı.

Olympiacos’ta Papanikolaou (19 sayı, 7 ribaunt, 5 top çalma) ile maçın kahramanı idi. Milutinov (11 sayı, 12 ribaunt); Brandon Paul (11 sayı, 6 ribaunt, 4 asist) ve Augustine Rubit (13 sayı, 4 ribaunt) ile ona eşlik eden diğer oyunculardı.

CSKA’da ise Mike James (20 sayı, 7 ribaunt, 5 asist) ile oynarken kendisine sadece Darrun Hilliard (11 sayı) eşlik edebildi.

Bu sonuç ile Olympiacos 10. galibiyetini alırken CSKA 16 galibiyette kaldı.

MAÇIN ÖZETİ

  • Leave a Comment