Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

“SİNYOR” CAN BARTU / 31 Ocak 1936 – 11 Nisan 2019

Merhaba;

Ne yazık ki bugün sabaha karşı hem Fenerbahçe’nin hem de Türk Basketbol ve Türk Futbolu’nun usta isimlerinden “Sinyor” Can Bartu’nun vefat haberini aldık.

Bu acı günde kendisine Allah’tan rahmet; yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Sayın Can Bartu’yu elbette duymuşsunuz, belki de futbolculuğunu veya TV’de yorumculuğunu izlemişsinizdir. Ama yine de size müthiş bir centilmen ve harika bir sportmen Can Bartu’yu kısaca anlatmayı görev biliyorum.

Can Bartu 31 Ocak 1936 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Spor hayatına Haydarpaşa Lisesinde ve Fenerbahçe’de basketbol oynayarak başlamıştır. O dönem futbolu arkadaşları ile hobi olarak oynamakta idi.

Fenerbahçe’de oynarken birgün futbol takımının Edirne Spor ile oynayacağı maçta kadro eksikliği nedeniyle basketbol takımından futbol takımına kaydırılan 2 sporcudan biri oldu. Fenerbahçe futbol takımı ile Edirnespor’a karşı 3 tanesi sayılmayan tam 4 gol kaydetmiş ve takımın 1-0 galip gelmesini sağlamıştır.

Bu maçtan sonra Fenerbahçe yöneticilerinin kendisini futbol takımına alma isteklerini basketbol oynamak istediğini söyleyerek kibarca red etmiştir.

Fenerbahçe forması altında basketbol hayatını başarı ile devam ettirirken Fenerbahçe’li ve Galatasaray’lı arkadaşlarının oynadığı hazırlık maçında eksik oyuncu nedeniyle oyuna çağırılması sonucunda Galatasaray formasını giymiştir.

O maçta Fenerbahçe filelerine tam 9 gol atınca Fenerbahçe Başkanı Fikret Arıcan devreye girmiş ve kendisine “madem futbol da oynuyorsun o zaman neden karşı takımda oynuyorsun, gel Fenerbahçe forması giy” diyerek ısrar ettiği için tek şartla futbol oynamayı kabul etmiştir.

O şartı şu idi. “Hem basketbol hem de futbol oynayabilmek!!!”

Yapabildi mi bunu acaba diye düşünenleriniz olacaktır elbet. Yaptı hem de öyle bir yaptı ki……

Bu noktada konuk olduğu FBTV’de kendi ağzından doğrulanan şu günü anlatırsam her iki sporda da başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz…

*****1957 yılında Mithatpaşa Stadyumunda saat 14.30’da oynanan Beşiktaş – Fenerbahçe futbol maçında çamurlu sahaya çıkmış ve 2 gol atarak takımın 4-2 galip gelmesini sağlamıştır.. Aynı günün akşamı üstünü değiştirip Spor Sergi Sarayına gitmiş ve Galatasaray – Fenerbahçe basketbol maçına çıkmıştır.

O maçta kaç sayı kaydetti biliyor musunuz? Tam 32 sayı!!!*****

1956 yılında Fenerbahçe’de başladığı profesyonel futbol kariyerini Fenerbahçe, Fiorentina, Lazio, Venezia ve tekrar Fenerbahçe’de 1970 yılında sonlandırmıştır.

Sevgili Ateş Bakan’ın rahmetli Can Bartu hakkında aşağıdaki yazısını lütfen okuyun.

http://www.hurriyet.com.tr/sporarena/yazarlar/ates-bakan/bartunun-formasini-asalim-oraya-40345324

1953 yılında Haydarpaşa Lisesi ve Fenerbahçe’de başladığı basketbolu (net tarih belli olmasa da) 1959 yılında bırakmıştır. Yaklaşık 3 yıl hem futbol hem basketbolu beraber oynamıştır!!!

Kendisi hem futbolda hem de basketbolda Milli Takım’a yükselmiş tek sporcudur.

Sinyor Can Bartu’yu sevgili Ceyhun Yılmaz’ın anlatımıyla da lütfen izleyin ve bilmeyenlere anlatın… https://youtu.be/3lwOCt8YVT8

Sayın Can BARTU;

Türk Futboluna ve Türk Basketbolu’na kısacası Türk Sporu’na kattığın değerler unutulamaz.

Metin Oktay’ın, Lefter’in, Baba Hakkı’nın olduğu kadar basketbolcu Hüdai Budanur (Beşiktaş), Mehmet Baturalp (Batur Abi); Doğan Hakyemez, Aydan Siyavuş’un da yanına gidiyorsun….. Yolun açık, mekanın cennet olsun!

Arrivederci “Signore” Can Bartu……..

Tayfun K.

  • Leave a Comment