Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

7Days EuroCup – TOP 16 – 5. HAFTA – TEMSİLCİLERİMİZİN MAÇLARI VE YAYIN PROGRAMI

Merhaba;

7Days EuroCup Top 16 turunda 5. hafta başlıyor. Maç programı ve yayın akışı şöyle;

04 Şubat Salı

22.00 | Dolomiti Energia Trento – Darüşşafaka Tekfen / (S Sport +)

05 Şubat Çarşamba

20.00 | Galatasaray Doğa Sigorta – AS Monaco / (S Sport + / S Sport 2)

22.45 | Unicaja Malaga – Tofaş / (S Sport + / S Sport 2)

Gelin şimdi gruplarda oynanacak tüm maçların programına bakalım ve temsilcilerimizin oynayacağı maçları değerlendirelim…

E Grubu

  • Dolomiti Energia Trento – Darüşşafaka Tekfen
  • Segafredo Virtus Bologna – Partizan

Temsilcimiz Darüşşafaka Tekfen ilk maçta İstanbul’da yendiği Dolomiti Energia Trento ile deplasmanda karşılaşacak. Bu maç öncesi Trento’nun gruptan çıkma şansı kalmadı. Bu Daçka için bir avantaj gibi görünüyor ama yine de Trento’nun kadrosunda da Alessandro Gentile gibi Aaron Craft gibi kaliteli oyuncular olduğunu unutmamamız gerekiyor. Tüm ciddiyetimizle savunma gayretimizi ortaya koymalıyız.

Son Söz: Eğer alışıldık Daçka savunması yaparsak deplasmanda bu maçı kazanırız…!

Gruptaki diğer maçta SF Virtus Bologna sahasında Partizan’ı ağırlayacak. Bu maçta tabiri caizse kan gövdeyi götürür. 2 takımda arkdan gelen Darüşşafaka Tekfen tehdidi düşünerek işi sıkı tutmak isteyecektir.

Tabi bir de Bologna ilk maçta Belgrad’da aldığı farklı yenilgiyi unutturmak isteyecektir:)

F Grubu

  • Promitheas Patras – Germani Brescia Leonessa
  • Umana Reyer Venice – EWE Baskets Oldenburg

TOP 16 da en karışık/öngörülemez grup bu grup. 4 takımında galibiyet-mağlubiyet sayıları eşit.

Şurası kesin bu hafta hangi sonuçlar alınırsa alınsın bir üst tura yükselecek takımlar son hafta belli olacak!

G Grubu

  • UNICS Kazan – Rytas Vilnius
  • Galatasaray Doğa Sigorta – AS Monaco

Temsilcimiz Galatasaray Doğa Sigorta 2 haftalık yenilgilerden sonra geçen hafta UNICS Kazan’ı yenerek flaş bir galibiyet aldı. Bu hafta rakibi grubun ilk maçında deplasmanda yendiği AS Monaco. Monaco’da geçen hafta evinde tam bir patlama yaparak Rytas Vilnus’u (üstelik ilk yarıda sadece 15 atmalarına izin vererek) farklı yendi. Yani kısacası dikkatli olmak gerek demeye çalışıyorum 🙂

Galatasaray yine maçları sürükleyen üçlüsüne (Harrison, Webster, Auguste) ek katkılar almak zorunda. Geçen hafta bu katkıyı Ayberk ve Göksenin (hatta Emir Gökalp) yapmıştı. Belki de bu hafta sıra diğerlerindedir (Can? Caner?)

Son Söz: Cole Norris başta olmak üzere Clemmons ve Dee Bost’u durdurarak bu maçı kazanırız. Sadece atarak kazanamayız!!

Grubun diğer maçında UNICS Kazan Rusya’da Rytas’ı ağırlıyor. İlk maçı da kazanan Kazan bu maçı da kazanarak gruptan çıkma şansını sağlamlaştırmak istiyor… Rytas ise faklı AS Monaco maçını unutturarak bir sürpriz peşinde koşacak.

Not: Bu grupta da F grubu gibi hiçbirşey belli değil. Her takım 2 galibiyet-2 yenilgi ile sıralanıyor. Herşey bir sonraki hafta belli olacak…

H GRUBU

  • Unicaja Malaga – Tofaş
  • MoraBanc Andorra – Joventut Badalona

Temsilcimiz Tofaş Bursa’da mağlup ettiği Malaga ile İspanya’da karşı karşıya gelecek. Son 2 hafta performanslarına baktığımız zaman (hem yerel ligler hem de EuroCup) Tofaş’ın istikrarlı bir çizgi tutturduğunu ama U. Malaga’nın bocaladığını görüyoruz. Tofaş’ın yakaladığı istikrarı devam ettirmesi halinde bu maçı kazanmak için çok büyük şansı var.

Son Söz: İstikrarlı bir oyun oynayarak her şartta oyun içerisinde kalırsak; asist üzerinden sayılar (Barış Ermiş ve T. Phillip) bulursak ve iç-dış dengesini iyi ayarlayarak hücum edebilirsek ve en önemlisi trübünlerden etkilenmeden o klasikleşen iyi savunmamızı oturtursak bu maçı kazanırız. Hatta iddalı konuşayım; farklı kazanırız…!

Grubun diğer maçında MoraBanc Andorra J. Badalona’ı ağırlayacak. j. Badalona şansını devam ettirmek için mutlaka kazanmak zorunda.

Grupta şansı kalmamasına rağmen Andorra’nın nasıl performans göstereceğini merak ediyorum. ACB ligi antremanı olarak maça sıkı hazırlanıp çıksa ve Joventut Badalona’yı yense çok güzel olmaz mı? Böylece Tofaş son 8 ‘e kalmayı garantiler 🙂

Evet, 5. hafta öncesi durum özetle bu şekilde…

Maçlardan sonra değerlendirme yazısında görüşmek üzere….

Selamlar

  • Leave a Comment