Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ALBA BERLIN -BAYERN MUNIH // Artık Euroleague Derbisi

Almanya’nın artık iki ezeli rakibi haline gelen Alba Berlin ve Bayern Munih Berlin’de 2016 Final4 yapıldığı Mercedes Benz Arena’da karşı karşıya geldiler.

2 takımında tam kadro olarak salona geldiği maça ALBA; Peyton Siva, Marcus Ericsson, Simone Fontecchio, Luke Sıkma ve Ben Lammers ilk 5’i ile başlarken Bayern sahaya Wade Baldwin, Nihad Dedovic, Vladimir Lucic, JaJuan Johnson ve Leon Radosevic ilk 5’i ile çıktı.

Maça hızlı başlayan ve Fontecchio’nun art arda 2 sayısı ile 4-0 öne geçen ALBA 5.43 dk kala Fontecchio üçlüğü ile 13-6 öne fırladı. Bayern Jaylen Reynolds ile karşılık verse de ilk çeyreği 27-21 ALBA önde kapattı…

Tüm maç boyunca salona alınan az sayıdaki seyircinin sinir bozucu karton çırparak çıkarttığı sesler eşliğinde başlayan 2. çeyrekte Bayern Munih oyunun kontrolunu ele geçirdi.

Önce Wade Baldwin, daha sonra Nick Babb en son olarakta Lucic’in sayılarıyla Alba Berlin’i mental anlamda oyun dışına ittiler.

Düzensiz ve acele atışlara yönelen Berlin takımı isabet bulamayınca devreyi 36-52 geride kapattılar. Rakibine sadece 9 sayı atma imkanı veren ve özellikle hücum ribauntlarında çok etkili olan Bayern Munih’te Babb (10 sayı); Jalen Reynolds ve Vladimir Lucic (7’şer sayı) ile ön plana çıktılar…

Alba Berlin’de ise devrede maça iyi başlayan ama 2. çeyrekte yokları oynayan Fontecchio 7 sayı; Granger ve Sıkma’nın (6’şar) sayısı vardı.

3. çeyreğe de hızlı ve agresif giren Bayern Munih üst üste bulduğu sayılarla çeyreğin ilk 6.10 dakikasını 67-44 önde geçti.

Topa yaptıkları baskı ile farkı eritmeye çalışan  Alba Jayson Granger’ın takımı mükemmel yönetmesi ile 8-0 seri yakaladı ve  (67-52) farkı 15’e kadar düşürdü. Devre sonuna doğru eline geçen 3 hucum fırsatını da boşa harcayınca 3. çeyrek 17 sayı ile (54-71) Bayern Munih üstünlüğü ile sona erdi.

4. çeyreğin başında da kabaca aynı senaryo devam etti. İstekli olamaya çalışan ama etkili olamayacak kadar acemilik yapan bir Alba Berlin vardı sahada.

Özellikle Luke Sıkma’nın kendi standardının çok altında felaket kötü oynadığı bu periyotta Alba şutları çember dövmeye devam etti. Bu dönemde Bayern pekte kendini sıkmadan rahat bir tempoda aradaki farkı korumayı bildi. (7.12 dk kala (56-76))

4. çeyreğin bu dakikasına kadar 3 kere 24 saniye süresini kullanamayan ve topu potaya atamayan Alba Berlin son koz olarak 6.49 dk kala Peyton Siva ve Luke Sıkma kenara alarak direksiyonu Granger, Ericsson ve Fontecchio’ya devretti.

5.03 dk kala (bir önceki pozisyonda kendisine çalınan hucum faule sinirlendiğinden olsa gerek) Wade Baldwin’in basket-faul (and 1) almasından sonra tribünlere “bye bye” anlamında el sallaması salonda tansiyonun yükselmesine sebep oldu.

Bu olayın ardından koç Trinchieri onu kenara alarak ortamın sakinleşmesini sağladı.

Bu dakikadan sonra üstünlüğünü sürdüren Bayern Münih rahatça galibiyete ulaştı. (72-90)

Maçın oyuncusu Bayern Münih’ten Vladimir Lucic seçildi (14 sayı, 6 ribaunt)

Maçın en etkili oyuncuları;

Bayern Münih’te;

 • Lucic (14 sayı, 6 asist)
 • Babb (15 sayı, 3 ribaunt, 4 asist)
 • Baldwin (14 sayı, 4 ribaunt, 4 asist)
 • Reynolds (12 sayı, 5 ribaunt)

Alba Berlin’de

 • Ericsson (15 sayı, 0 asist, 0 ribaunt)
 • Granger (10 sayı, 6 asist)
 • Fontecchio (9 sayı, 2 ribaunt)

Maçın anahtarı 2. çeyrekti. Çok sert savunma yapan ve müthiş hücum eden Bayern Müni̇h bu çeyreği (31-9) önde kapatarak maçı bir anlamda koparttı.

Çeyrek skorlarına bakarsak;

 1. Çeyrek (27-21) Alba
 2. Çeyrek (9-31) Bayern
 3. Çeyrek (18-19) Bayern
 4. Çeyrek (18-19) Bayern

Maç sonucu = 72-90 Bayern Munih

MAÇ SONU Görüşler;

ANDREA TRINCHIERI – FC Bayern Münih “Milan’a acı verici bir şekilde kaybettikten sonra oyuncularımdan istediğim tek şey hüsranı pozitif enerjiye ve dayanıklılığa dönüştürmeleriydi. Bunu yaptılar. Oyuncularımı tebrik ediyorum . Galibiyet galibiyettir, kayıp kayıptır. Gideceğimiz yolda tatlı bir galibiyet oldu ve yarından itibaren Maccabi’yi düşüneceğiz. “

MAÇ ÖZETİ

 • Leave a Comment