Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

BAYERN MUNICH 3 MAÇ SONRA KAZANDI

Son 3 maçını kaybederek hedeflerinden biraz uzaklaşan Bayern Munich sahasında bu kötü gidişi sonlandırmak adına Zalgiris Kaunas’ı ağırladı.  Litvanya ekolünün temsilcisi olan ve bu sezon ligin dibine demir atmış Zalgiris Kaunas karşısında iyi savunma yaparak karşılaşmadan galip ayrılmayı başardı. (74-65)

Dengeli ilk çeyrek

Karşılaşma aslında (iki takımında uzun süre maç yapmamasının etkisiyle) adeta bir sezon öncesi ilk maç gibi başladı. İki takımdan birbirlerini ufak ufak deneyen boksörler gibiydiler. (Ürkek ve çekingen) Bu tedirginliğin etkisi ile ilk 3 dakika kısır skorlu bir maç izledik. (3-5)

Bu dakikadan sonra toparlanıp oyuna ağırlığını koyan Alman temsilcisi (8-0) seri yakalayarak 11-5 öne geçmeyi başardı.

Daha sonra gelen (6-0) Zalgiris serisi ile tekrar oyun tekrar dengeye gelse de KC Rivers’ın etkili oyunu ile Bayern Munich ilk çeyreği önde kapatmayı başardı (16-15)

Dengeli oyun ikinci çeyreğinde özetiydi

Karşılıklı sayılar ile başlayan ikinci çeyrekte denge  Zalgiris Kaunas’ta Tai Webster’ın devreye girmesi ile bozuldu. Yeni Zellandalı oyuncunun katkılarıyla 7 sayılık farkı yakalayan Litvanyalılar (19-26) bu üstünlüklerini son (2.38 dk) kadar sürdürebildiler.

Bu dakikalarda sahneye çıkan Lucic üst üste bulduğu 2 üç sayı isabetiyle momentumun Alman ekibine dönmesini sağladı. (29-31)

Bir kere daha bir Trinchieri takımları klasiği olan çeyrek sonunu iyi oynama alışkanlığı ile Zalgiris Kaunas’ı top kaybına zorlayan ve bulduğu fırsatları iyi değerlendiren Bayern Munich devreye (34-33) önde girmeyi başardı…

Önce DeShaun Thomas sonra Obst

3.çeyreğe DeShaun Thomas’ın müthiş katkısı ile başlayan Munich temsilcisi farkı arttırmaya başladı. İlk 4 dakikada 7 sayı öne geçen taraf bu defa Bayern Munich idi. 

Zalgiris Kaunas dışardan istikrarlı bir atıcı bulamayınca oyunu iyice içeriye yıkmaya çalıştı. Bu anlamda Jankunas ile Rubit üzerinden hücum ederek avantaj sağlamaya çalıştılar ama bu defa karşılarına “Obst” engeli çıktı…

Bu maça kadar kariyer sayı rekoru 8 olan Alman oyuncu bu çeyrekte 9 sayı üretince 3. Çeyrekte (61-54) Bayern Munich üstünlüğü ile tamamlandı.

Zalgiris Dış Şut Atamadı, Bayern Munich İyi Savunma Yaptı

4. Çeyrek Litvanya ekibinin sayıları ile başlasa da dış atıcı bulamamalarının etkisiyle rakiplerini bir türlü yakalayamadılar. Magic Moment of the Night seçilecek kadar iyi ikili oyunlar ile Josh Nebo üzerinden sayılar bulsa da Zalgiris Kaunas bu defa da Ognjen Jaramaz’ın dış şutlarına engel olamayınca farkı bir türlü azaltamadı. 

Ne Lekavicius, ne Strelnieks, ne de Webster ya da Milaknis üzerinden 3 sayı isabeti bulamayan yeşil beyazlılar süre azaldıkça iyice panik düğmesine bastılar.

Bayern Munich’in çok iyi savunma yaptığı bu çeyrekte acele atışlara yönelen Litvanya ekibi istediği isabetleri bulamayınca son ümitlerini de Munih’te camdan dışarıya atmış oldular… (74-65)

Bayern Munich’te;

 • Ognjen Jaramaz (16 sayı, 4 ribaunt, 2 top çalma)
 • Vladimir Lucic (12 sayı, 3 ribaunt, 2 asist)
 • Andreas Obst (11 sayı)
 • Agustine Rubit (11 sayı, 7 ribaunt, 3 asist)

Zalgiris Kaunas’ta;

 • Josh Nebo (14 sayı, 9 ribaunt)
 • Lukas Lekavicius (10 sayı, 3 asist)
 • Tai Webster (10 sayı, 2 asist)

Maçtan notlar;

 • Bayern Munich en etkili oyuncusu olarak bilinen Lucic ilk isabetini 2. Çeyrekte bulabildi. (3/4 üç sayı isabeti ile oynadı – 12 sayı attı) Maçın X Faktörü ise tartışmasız Jaramaz oldu
 • Zalgiris Kaunas ribauntlarda ağır bir üstünlük kurmasına rağmen (39 vs 30) dış şutlarda gösterdiği berbat performans ile (4/19 üç sayı) maçı kaybetti.
 • Bu maça kadar 16 maçta ortalama 70 sayı ile ligin en az sayı atan takımı olan Zalgiris Kaunas bu maçtada da ortalamasını aşamadı (65 sayı)

MAÇ ÖZET

 • Leave a Comment