Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Bir AltYapı Maçı – TBF U12 FMV Erenköy Işık – Fenerbahçe (24.04.2019)

Merhaba;

Benim altyapı basketboluna olan takıntımı artık biliyorsunuz. İşte bu yüzden dün yine bir altyapı maçı için emektar Caferağa Spor Salonunun yolunu tuttum.

TBF İstanbul ligi U12 A Kategorisi maçı FMV Erenköy Işık – Fenerbahçe vardı Caferağa’da.

Bir tarafta uzun yıllar aynı takımla beraber oynamanın getirdiği alışkanlıkla FMV Erenköy Işık diğer tarafta da yıllardır alt yapı takımlarına verdiği önemle bilinen Fenerbahçe!!

Daha önceki bir yazımda (ilk acemilikle uzunca yazılmış olan!!) bahsetmiştim; TBF bu sene bazı yaş kategorilerini kapatmış ve 1 yaş küçük çocukları bazı yaş kategorilerinde 1 yaş büyüklerle oynamak zorunda bırakmıştı.

(örneğin 13 ve 15 yaş çocuklar U14 ve U16 kategorilerinde mücadele etmişlerdi.) http://tayfungozunden.com/basketbol-hakkinda/youth-basketball-sports/tayfungozunden-istanbulda-altyapi-basketbol-1/.html

Bu maç 2007 doğumlu gerçek U12 takımlarının mücadelesiydi. Dolasıyla yaş farkından oluşabilecek fiziksel avantaj ya da dezavantajlar yoktu.

Çift devreli lig usulü oynanan ligde bu sene yaptığı doğru 1-2 takviye ile hızlı giriş yapan FMV Erenköy Işık bu maç öncesinde tek yenilgi ile liderdi.

Fenerbahçe ise 3 yenilgi ile Anadolu Efes’in ardından 3. sıradaydı.

Maça Fenerbahçe uzunlarının ( 14 ve 18 numara) ribauntlardaki etkisi ile üstün başlamasına rağmen FMV Erenköy Işık oyuna dengelemesi ve üstünlüğü ele alması ile (7 numara çok agresif ve iştahlı oynadı) 1. çeyreği 19-12 geride kapattılar.

İkinci çeyrekte etkisini iyice arttıran FMV Erenköy Fenerbahçe’nin hücumlardan boş dönmesini de iyi değerlendirip devreyi 37-24 önde kapattı.

3.çeyrekte özellikle Fenerbahçe tarafında bir reaksiyon olabilir diye bekledim. Nitekim biraz kıpırdandılar da (fark 8 sayıya kadar da indi) ama FMV Erenköy çabuk toparlanıp 11 numaranın skor katkısı ve 7 numaranın neredeyse herseyini yapması ile (Skor, asist, hücum ve savunma ribauntları her alanda katkı verdi!) bu çeyreği de 55-41 önde kapatmayı bildi.

4. çeyrekte de aşağı yukarı aynı senaryo devam etti ta ki 3 dakika kalana kadar! Bu dakikada (maç bitimine 2.58 dk kala) 11 sayı önde olan FMV Erenköy Işık bir anda durdu. İsabetsiz atışlarla skor sıkıntısı çekmeye başladıkları yetmiyormuş gibi yedikleri fast-break’ler ile de skorun kapanmasına engel olamadılar.

Buna rağmen 54 saniye kala 6 sayı öndeydi FMV Erenköy Işık. Bu anda oyuncular süreye oynamak yerine panik yapmaya devam edince 18 numaralı oyuncularının (adam maşallah eski Pana’lı Dejan Bodiroga gibi- alkışşş!!!) üzerinden tüm oyunu çeviren Fenerbahçe 1 top çalma ve 1 hücum sayısı ile farkı 2 sayıya indirdi.

Çok doğru ve olması gereken molayı alan FMV Erenköy Işık koçu – Recep Mermerci oyuncularına süreyi sonuna kadar kullanmaları istedi. Fakat panik yapan FMV Erenköy oyuncuları 1 top kaybı ve acele atış kullandıkları için (hücum ribaundunu alıp kullanamadıkları için 2 şansı heba ettiler!) maçı Fenerbahçe’ye hediye ettiler.

Maçı Fenerbahçe son saniyedeki faul atışlarının birini kaçırmasına rağmen (Obradovic olsa muhtemelen sopa ile kovalardı !!) 66-63 kazandı.

Kocaman yürekleriyle oynayan her iki takım oyuncularını da içtenlikle tebrik ederim. Çok ama çok iyi yerlere geleceklerinden eminim. Yeter ki yılmadan çalışmaya devam etsinler…!!

Böyle bir maç bize gösterdi ki basketbol SADECE teknik kapasite-fiziksel beceri karışımı değil AYNI zamanda mental ve psikolojik olarak güçlü kalma, akıllı olma oyunudur! Rekabetçi geçen bu tür maçlarda tüm oyuncular bunu çok iyi bir şekilde (hem de bu yaştan itibaren) öğreniyorlar!

Oyunculara bu imkanı sağlayan koçları, mensup oldukları organizasyonları, kulüpleri de bu vesile ile tebrik etmek gerekir. Bravoo !!

Her zaman dikkatinizi çekmeye çalıştığım, her zaman her ortamda söylediğim gibi;

“ALTYAPI BASKETBOLDA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR”

Yeter ki bakmasını bilelim, maddi manevi desteklerimizi esirgemeyelim!!

Selamlar,

Tayfun K.

  • Leave a Comment