Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ING BASKETBOL SÜPER LİGİ PLAYOFF YARI FİNALLER / 1. BÖLÜM

ING Basketbol Süper Ligi Playoff Yarı Finalleri oynanıyor. Bugün itibariyle 2. Maçlar sona ermişken bu birinci bölüm maçlarını ve serilerin genel havasını değerlendirelim istiyorum.

Hatırlatmak gerekirse;

Playoff Yarı Finallerinde 

 • Anadolu Efes – Beşiktaş ICRYPEX  ve 
 • Fenerbahçe Beko – Pınar Karşıyaka serileri oynanıyor…

ANADOLU EFES – BEŞİKTAŞ ICRYPEX

Normal sezonu sadece 1 yenilgi ile lider bitiren Anadolu Efes yarı final serisinde genç ama potansiyelli takımlarıyla Tofaş’ı eleyen Beşiktaş ICRYPEX ile eşleşti.

Oynanan ilk maçta gözler Normal Sezon MVP’si seçilen Beşiktaş oyuncusu Alperen Şengündeydi fakat görüldü ki Anadolu Efes Alperen Şengün’ün oyununa iyi önlem almış. Özellikle genç oyuncu Sertaç Şanlı ve Bryant Dunston’ın savunmaları karşısında etkisiz kalırken rakip kısalarla mücadele ederken de bir anlamda yavaş kaldı.

Bunun sonucunda (1-2 tanesi haksız olmak kaydıyla) erken faul problemine girdi ve etkisiz bir oyun ortaya koydu. (20.12 dakikada 6 sayı, 3 ribaunt, 2 asist)

Aslında Alperen’e çok haksızlık etmemek gerekiyordu çünkü Anadolu Efes ilk maça (özellikle ilk çeyreğe) takım olarak fırtına gibi girdi. Büyük bir iştahla oynadıkları bu çeyrekte TAM 35 sayı buldular. (Üstelik Shane Larkin’i hiç kullanmadan)

Momentumları sonaraki çeyreklerde biraz düşse de devreyi 20 sayı üzerinde (53-31) kapatıp maçı da farklı kazanmayı başardılar. (96-77)

İlk maçta Anadolu Efes’te;

 • V. Micic (19 sayı)
 • Sertaç Şanlı (21 sayı, 3 ribaunt)
 • Bryant Dunston (12 sayı, 3 ribaunt) ve 
 • Adrien Moerman (12 sayı, 3 ribaunt, 5 top çalma) ile oynadılar…

Shane Larkin’e pek iş düşmediği bu maçta (9 sayı, 3 ribaunt) esas kahraman yine yeniden Krunoslav Simon oldu. (10 sayı, 10 asist)

Bu sezon onun hakkında hep yazdığım gibi adam Japon Yapıştırıcısı gibi.. Her yere yetişip tüm eksik parçaları tamamlıyor… (bravooo….)

Beşiktaş ICRYPEX’te ise;

 • En çok parlayan oyuncu Şehmus Hazer oldu. Kariyerinde büyük bir çıkış yaşayan oyuncu maçı (30 sayı, 3 ribaunt, 7 asist) ile tamamladı.
 • Sezon içi sakatlığını atlatmış görünen Ercan Osmani’de etkiliydi. (14 sayı,  3 ribaunt)

MAÇ ÖZET

İkinci maçta ise değişen pek fazla birşey olmadı. Mesela Anadolu Efes yine iştahlıydı; yine Alperen’e iyi önlem almışlardı ve yine ilk çeyrekte çoştular (bu defa 31 sayı attılar)

İkinci yarının başlarında yaptıkları etkili savunma ile maçı psikolojik olarak hemen bitirdiler. Öyleki maçın bitimine 5 dakika kala Anadolu Efes 92 sayıya ulaşmıştı bile…

Yani siyah beyazlı takıma saygısızlık etmek istemem ama neredeyse Anadolu Efes kendi aralarında 5’e 5 maç yapsalar daha faydalı bile olurdu diye düşünmeden edemedim…

Anadolu Efes’te;

 • Bu defa ön planda Bryant Dunston vardı. (21 sayı, 6 ribaunt, 2 asist)
 • C. Singleton (18 sayı, 4 ribaunt)
 • Sertaç Şanlı (17 sayı, 2 ribaunt)
 • Buğrahan Tuncer (13 sayı) ile oynadılar…

Bu defa da hem Larkin (3 sayı, 7 asist) hem Micic (11 sayı, 4 asist)aktif dinlenerek oynadılar… Haa gerek kaldı mı onlara; hayır!! Bizim Japon Yapıştırıcısı da fazla sıkmadan görevini yaptı bu arada (11 sayı, 6 asist)

Beşiktaş ICRYPEX’te ise;

 • Alperen Şengün göreceli olarak daha iyiydi. (15 sayı, 2 ribaunt, 2 asist)
 • James Blackmon oynamaya karar vermişti. (16 sayı, 5 ribaunt, 3 asist)
 • Şehmus Hazer ise bu defa durgundu. (9 sayı,  ribaunt, 3 asist)

MAÇ ÖZET

Serinin kilit noktaları: 

 1. Anadolu Efes bilinen oyununu oynadı ve F4 öncesi iyi bir antreman yaptı. Söylenecek bir şey yok!
 2. Alperen Şengün’e iyi önlem aldılar… F4 CSKA maçı öncesi iyi haber
 3. İlk maçta etkili olan Şehmus Hazer’i ikinci maçta çok iyi kitlediler.. (bravo)
 4. Beşiktaş ICRYPEX sezon boyunca oynadıkları aynı oyunun Anadolu Efes karşısında da tutacağını düşünmeleri en büyük hatalarıydı.
 5. Alperen ve Şehmus’a alan açacak farklı stratejiler üretemeyince farklı yenilgiler kaçınılmaz oldu.

Bundan sonra ne olur?

Tahminim Anadolu Efes Final 4 öncesi bu işi bitirmek isteyecektir. Akatlar S.S da sonuç benzer olacaktır. Ve Anadolu Efes (3-0) ile finale adını yazdıracaktır.. Yani bence!

FENERBAHÇE BEKO – PINAR KARŞIYAKA

Maceralı bir Euroleague sezonu geçirip sert bir Darüşşafaka Tekfen eşleşmesinden gelen Fenerbahçe Beko ile FIBA Champions League’de finalde kaybederek moralsiz bir şekilde playofflara başlayan (ve Telekomla kıran kırana bir maç yaparak gelen) Pınar Karşıyaka karşı karşıya geldiler…

İlk maç başlangıçla beraber Nando De Colo vs Tony Taylor düellosuna şahit olduk…

Öyleki Nando devrede 20 sayı; Tony ise 18 sayı atmıştı… İkinci çeyrekten itibaren artık bir anlamda klasikleşen Ufuk Sarıca sert savunması tansiyonu yükseltti… Sert savunmalara karşı standarttan uzak düdükler çalan hakemlerinde etkisiyle adeta sokak dövüşüne dönen maç Ufuk Sarıca’nın atılması ile iyice zirve yaptı.

Üçüncü çeyrekte benzer tutumu sergileyen Raymar Morgan’da atılınca maç artık iyice orta oyununa döndü…

Bunun nedeni bana göre takımına gereksiz sertlik direktifi veren Ufuk Sarıca/Recep Şen kadar oyunun hakimiyetini elinde tutamayan Emin Moğulkoç’tu (tıpkı bütün sezon çaldığı saçma düdükler gibi)

 Fenerbahçe Beko Nando De Colo’nun da hızı kesilince (ikinci devre adeta durdu) skor atmakta zorlansa da son dakikaları daha iyi oynayınca maçı kazanmayı başardı. (83-79)

Fenerbahçe Beko’da;

 • İkinci devre sadece 2 sayı bulabilen Nando De Colo (22 sayı, 3 ribaunt, 7 asist)
 • Danilo Barthel (14 sayı, 7 ribaunt, 2 asist)
 • Jan Vesely (12 sayı, 7 ribaunt)

Pınar Karşıyaka’da;

 • Tony Taylor (20 sayı, 3 ribaunt)
 • Sek Henry (16 sayı, 3 ribaunt, 3 asist)
 • Amath M’Baye (14 sayı, 2 ribaunt, 2 asist)

MAÇ ÖZET

İkinci maçta ise dengeler bütünüyle değişmişti. Neden derseniz? Fenerbahçe Beko’da sakatlıkları nedeniyle Nando De Colo ve Dyshawn Pierre kadroda olamayınca “büyük soru işareti” Alex Perez ve Kyle O’Quinn rotasyona dahil edilmişti.

Oyun kurma adına Guduric’e bel bağlayan Sarı Lacivertlilerde onun erken faul problemine girmesi planların kilitlenmesine yol açtı.

Yine özellikle 2. Çeyrekle beraber (yine) sertlik dozu yükselince bu defa oyun Kırmızı-yeşillilere döndü. (yaratıcı oyuncu eksikliğinden olsa gerek)

İkinci yarıda her iki takımın düşük şut yüzdeleri yüzünden bir türlü kopamayan maç son dakikaya kadar başabaş geldi.

Son dakika içerisinde kötü hücum eden ve özellikle Melih’in gereksiz top sürme sevdası ile kaptırılan topla Fenerbahçe adına bitti.

Maçı (71-80) kazanan İzmir ekibi İstanbul’da bir maç çaldı ve seriyi (1-1) yaparak İzmir’e taşıdı!

Pınar Karşıyaka’da;

 • Raymar Morgan (21 sayı, 10 ribaunt, 3 asist)
 • James Metecan Birsen (19 sayı, 7 ribaunt, 4 asist)
 • Amath M’Baye (17 sayı, 4 ribaunt, 4 asist)

Fenerbahçe Beko’da;

 • Danilo Barthel (15 sayı, 6 ribaunt)
 • Jan Vesely (14 sayı, 5 ribaunt)
 • Marko Guduric (12 sayı)

MAÇ ÖZET

Serinin kilit noktaları:

 1. Oyun kurucu pozisyonunda Fenerbahçe Beko sezon boyunca zayıf kaldı. Bu defo ikinci maçta iyice belli oldu. Şut tehdidi olmayan PG sıkıntısı devam ederse İzmir’de KSK işi bitirir.
 2. PG sıkıntısının çözümü ya Lorenzo’yu maç kadrosuna almak (bunu yazdığıma inanamıyorum!) ya da Ali Muhammet’e daha fazla güvenerek süre vermek olacaktır…
 3. Karşıyaka sert savunması ile özellikle ikinci maçta sonuç aldı ama ilk maç gibi fauller çalınırsa dar kadro ile zorlanabilirler. Seyirci ne kadar salonda olacak bilmiyorum ama farklı stratejileri hazır tutmalarında fayda var.
 4. Raymar Morgan ve Semih Erden kadar Mahir Ağva’da uzun rotasyonunda belirleyici olabilir. Kullanılması bence doğru olacaktır…

Bundan sonra ne olur? 

İş biraz Nando De Colo ve Dyshawn Pierre iyileşip oynayıp oynamayacağına bağlı esasında… 2. Maç rotasyonu olursa Fenerbahçe Beko’da maç kazanmaları bayağı bir zor olur… Tahminim İzmir’de Fenerbahçe Beko’nun bir maç kazanması ve serinin 5. maça (yani İstanbul’a) taşınması….

Bakalım seriler nasıl şekillenecek? Göreceğiz…

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 • Leave a Comment