Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

7Days EuroCup Top 16 – 6. Maçlar – Yayın Akışı ve Temsilcilerimizin Maçları

Merhaba,

7 Days EuroCup Top 16 müsabakaları uzun bir aradan sonra tekrar başlıyor. 6. ve son haftası oynanacak olan TOP 16 turunda özellikle temsilcilerimiz adına “zurnanın zart dediği” yere geldik.

Son 8’e kalacak olan takımların belli olacağı bu haftada temsilcilerimizin maç programı ve yayın bilgileri şöyle;

03 Mart 2020 -Salı

20.00 | Rytas Vilnius – Galatasaray Doğa Sigorta / (S Sport – S Sport 2)

04 Mart 2020 – Çarşamba

20.00 |Tofaş – MoraBanc Andorra / (S Sport +)

*** Darüşşafaka Tekfen – Segafredo Virtus Bologna karşılaşması “Corona Virüsü” kapasamında İtalya-Türkiye uçuş seferlerinin karşılıklı iptal edilmesi yüzünden ileri bir tarihe ertelendi.***

Bu son hafta maçlarında temsilcilerimizin maçları başta olmak üzere gruplarda oynanacak maçları beraber inceleyelim…

E Grubu

  • Darüşşafaka Tekfen – Sega Fredo Virtus Bologna (ertelendi)
  • Partizan – Dolomiti Energia Trento

Temsilcimiz Darüşşafaka Tekfen’in mücadele ettiği bu grupta bir üst tura yükselecek takımın belirleneceği maç ( DTI-VIR) maalesef yaşanan olağanüstü durum sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi. Maçın tarihi ve oynanacağı salon/yer  (belki ülke) önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Grubun diğer maçında son 8’i garantileyen Partizan sahasında İtalyan temsilcisi Dolomiti Energia Trento’yu ağırlayacak. Antreman havasında geçeceğini düşündüğüm ve biraz daha bireysel oyuncu performanslarının yakından gözlemleneceği bir maç olacaktır. Çok fazla üzerinde yorum yapmaya gerek yok:)

F Grubu

  • EWE Baskets Oldenburg – Promitheas Patras
  • Germani Brescia – Umana Reyer Venice

Bu grupta herşey son haftaya kaldı. 4 takımda son 8’e kalabilecek bir puan ile sıralanıyorlar.

İlk maçta 2 galibiyeti bulunan Oldenburg sahasında Patras’ı ağırlıyor. EWE Oldenburg’un mutlaka kazanması gereken bir maç. Hatta matematiksel olarak daha net konuşmak gerekirse; EWE Oldenburg 17 sayı ve üzerinde bir fark ile kazanırsan kesinlikle TOP 8 turuna yükseliyor. Eğer daha az sayı farkı ile kazanırsa gruptaki diğer maçın sonucunu bekleyecek.

Bu kritik maçta Oldenburg adına Rasid Mahalbasic en önemli koz; onun performansı belirleyici olacaktır.

Patras ise en rahat durumda olan takım diyebiliriz. Bu maçı kazanırlarsa kesinlikle grup 1.cisi olacaklar. 11 sayıdan az bir fark ile yenilirse yine de gruptan çıkacaklar. Bu maçta tecrübeli Mantzaris takımını iyi yönetirse istediklerini alabilirler.

Not: İlk maçı 81-70 Promitheas Patras kazanmıştı.

Grubun diğer maçında 2 italyan temsilcisi karşı karşıya geliyor. Grupta en az şansı bulunan takım Germani Brescia evinde Umana Reyer Venice’i konuk ediyor. Bu maçta eğer Venice kazanırsa Brescia kesin olarak eleniyor. Eğer Brescia kazanırsa o zaman bir sürü olasılık beliriyor. Yani işler bayağı karışıyor.

Venice adına Jeremy Chapell ve Mitchell Watt; Brescia adına ise Awudu Abbas ve DeAndre Lansdowne en önemli kozlar..

Not: İlk maçı Venice 68-60 kazanmıştı ama Lega Italia Serie A daki lig maçında Brescia 70-64 galip gelmişti.

G Grubu

  • Rytas Vilnius – Galatasaray Doğa Sigorta
  • AS Monaco – UNICS Kazan

Temsilcimiz Galatasaray Doğa Sigorta’nın mücadele ettiği bu grupta bizim adımıza önemli olan maç Litvanya’da oynanacak olan Rytas karşılaşması. 2 galibiyeti bulunan temsilcimiz Galatasaray DS tehlikeli bir takım olan Rytas Vilnius ile Litvanya’da karşılaşacak.

Mutlak kazanmamız gereken bu maçta avantajımız Rytas’ın matematiksel olarak gruptan çıkma şansının kalmamış olması ama dezavantajımız ise kendi seyircisi önünde oynayacakları bu son maçta oyuna sonuna kadar asılma olasılıkları!!

Sakatlıklarında iyileştiği (özellikle Yiğit Arslan) bu periyotta Rytas maçında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur onların hücum ribaunt potansiyelleri!!

Not: Hatırlamak istemediğimiz ilk maçı İstanbul’da Rytas Vilnius 73-89 kazanmıştı…

Galatasaray aslında elindeki şansları son 2 haftada epey tepti ama hala TOP 8 şansı sürüyor. Tek çare bu maçı kazanıp yarınki AS Monaco – UNICS Kazan maçı sonucunu beklemek.

Son Söz: En son umutlar ölür!!

Grubun diğer maçında AS Monaco kendi salonunda gruptan çıkmayı garantileyen UNICS Kazan ile karşılaşacak. Monaco kazanırsa TOP 8’e yükseliyor. Kaybederse averaj hesaplarına kalıyor iş…

Onlar adına en büyük avantaj (belki de stres sebebi) 1 gün önce UNICS maçına çıkmadan TOP 8’e yükseleceklerini garantilenmiş olma olasılıkları. (Galatasaray yenilirse…)

H Grubu

  • Tofaş – MoraBanc Andorra
  • Joventut Badalona – Unicaja Malaga

Temsilcimiz Tofaş’ın mücadele ettiği bu grupta herşey belli oldu aslında. Oynancak maçlar sadece sıralamayı belirleyecek.

TOP 8 yükselmeyi garantileyen temsilcimiz MoraBanc Andorra’yı ağırlıyor. Kendi salonunda – kendi seyircisi önünde iyi bir basketbol ile galip gelmek isteyen temsilcimiz ligde aldığı Galatasaray DS yenilgisini de telafi etmek isteyecek.

Tofaş’ta Devin Williams, Matt Lojeski, Sammy Mejia 3’lü ile maçı domine etmeye çalışacakken Andorra’da ise Hannah ve Todorovic ile bir galibiyet almaya çalışacak.

Not: İlk maçı Tofaş 69-63 kazanmıştı…

Grubun diğer maçında 2 İspanyol temsilcisi karşı karşıya geliyor. Joventut Badalona Kendi evinde Unicaja Malaga ile karşılaşacak. Malaga’nın kağıt üzerinde favori olduğu maçta Badalona Prepelic ve Omic ile son bir galibiyet almaya çalışacak.

Malaga’da ise yine önemli kozlar Josh Adams ve Axel Toupane olacak…

Not: İlk maçı Unicaja Malaga 90-84 kazanmıştı…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere….

  • Leave a Comment