Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

KAYIP ARANIYOR: FENERBAHÇE BEKO!

Turkish Airlines EuroLeague’de sezonun ilk yarısının son maçında temsilcimiz Fenerbahçe Beko Litvanya deplasmanındaydı… 

Son derece dağınık bir görüntü sergileyen sarı lacivertliler sahadan onur kırıcı bir yenilgi ile ayrılarak “yenilgi serilerini” devam ettirmeyi başardılar!!!

Eleştirlerimi ve kendimce gözlemlerimi sonraya bırakarak önce maçı biraz anlatmak istiyorum sizlere…

Zalgirio Arena’da maç öncesi klasikleşen şovlarıyla seyirciyi havaya sokan Litvanyalılar son derece motive bir görüntü sergileyerek maça başladılar. 

Sezonun en dikkat çekici performasını ortaya koyan Keenan Evans’ın henüz 57. saniyede bir anda sakatlanmasıyla başlayan maç (maalesef aşil tendonundaki sakatlık yüzünden 6-8 ay forma giyemeyecek) bizim açımızdan bir anlamda ters etki yarattı…

O sakatlık sonrası daha da kenetlenen bir takım görüntüsü veren Litvanyalılar yapabilecekleri en basit oyunu oynamaya çalıştılar: Potaya devamlı yüklenmek!

Seyirci desteği (daha doğrusu gürültüsüyle) ile yüklendikçede yüklendiler.. İlk çeyrek itibariyle yine de bir şekilde karşılık verebildik ve yıkılmadık; ayakta kaldık…

İkinci çeyrekte de kendi (bozuk) ritmimizde ilk 6 dakika idare edebildik. Tam ki uzunlarımız faul problemine girene kadar… (Motley (2); Booker(3); K. Antetokounmpo (2))

Not: Tabi bu arada faul standardını bir türlü tutturamayan hakemleri de anmadan geçmek olmaz!

İşte bu faul probleminden sonra konsantrasyon kaybı yaşayan ekibimiz (30-26) gerideyken bir anda devreye 11 sayı farkla geride girdi! (41-30)

Soyunma odasından çok daha motive döneceğini düşündüğümüz Fenerbahçe Beko bizleri epey yanılttı.  İlk 3 dakika adeta pek birşey yapamadan geçti… Kafamızı kaldırdığımızda skor 20 sayı farka kadar çıkmıştı bile (50-30)

Zalgiris Kaunas’ta özellikle sırtı dönük müthiş bitişler yapan Ignas Brazdeikis (17 sayı) ve her noktadan şut sokan Tomas Dimsa (17 sayı) durduramayınca farkın artmasına engel olamadık ve 27 farkla geriye düştük. (67-40)

Son çeyreğin başlarında da isteksiz tavırlarla sahada kalınca fazla bir değişiklik olmadı; olamadı.. Taaaa ki Şehmus Hazer oyuna girene kadar… Onun enerjisi ve savunma gayretiyle ufak çaplı bir toparlanma yaşasak ve farkı azıcık eritsekte kaçınılmaz olan değişmedi… (86-66)

Son 3 sezon KAUNAS’ta olan senaryo tekrarlandı=>> Kısacası onlar ATTI…Biz ise SA-VU-NA-MA-DIK!!

Zalgiris Kaunas’ta;

 • Laurynas Birutis (15 sayı, 6 ribaunt)
 • Ignas Brazdeikis (17 sayı, 3 ribaunt, 3 asist)
 • Tomas Dimsa (17 sayı, 2 ribaunt)
 • Edgaras Ulanovas (10 sayı, 5 ribaunt)

Fenerbahçe Beko’da;

 • Devin Booker (10 sayı, 4 ribaunt)
 • Johnathan Motley (8 sayı, 5 ribaunt)

Maçın notları;

 • Maçın başında atmosferden etkilenmeden nasıl iyi başladıysak 2.çeyrekten itibaren her dakikada o kadar dibe gittik maalesef…
 • Zalgiris Kaunas’ın en formda oyuncusu Evans sakatlanmışken (geçmiş olsun ona) ön alanda hiç bir şey yapmamak kabul edilemez…
 • Yapabilecekleri tek hamle olan “oyunu içeriye yıkmak ve devamlı potaya atak etmek” stratejisini çözememek ve savunamamak affedilir gibi değil… Bu işleri hücumda iyi yapabilen ve dolayısıyla o pozisyonları da (ayağı yere sağlam bastığı için) iyi savunabilen Dyshawn Pierre neden 12 dakika süre aldı mesela?
Maçta az süre aldığı için önceki maçlardan bir görsel kullanıldı!
 • Hani belki abartıyorsunuz diyeceksiniz ama kinayeyle karışık şunu iddaa edebilirim ki; TB2L den 4-5 tane oyuncu toplasak ve sahaya sürsek Zalgiris’i daha rahat püskürtebilirlerdi!!
 • 3. çeyrekte son 1 dakikaya kadar sadece 7 sayı atabilmek Fenerbahçe Beko seviyesindeki bir takıma ASLA yakışmıyor…
 • İstatistik anlamında yaptığımız yegane (daha iyi) alan onlardan 1 asist fazla yapmamızdı (15 vs 14) ve maçtan olumlu anlamda aklımızda kalan tek güzel şey Kostas Antetokounmpo’nun smacı oldu… (Ne acı değil mi?)
 • Üst üste alınan 5.yenilgi olması bir tarafa sezon hedeflerine ulaşmak adına son derece kritik önem sahip olan bu maçı isteksizce ve garip bir şekilde oynamayı bırakarak KAYBETTİK! Tıpkı son 2 sezonda yaptığımız gibi….(Yazık)
 • Bu arada biri bana Serbest Atışlardaki berbat performansı açıklayabilir mi acaba? Abartarak söyleyeyim; hayatında eline basketbol topu almamış biri 2 ay çalışma ile %75 yüzdeye ulaşır.. Fenerbahçe Beko ise (9/19) %47.4 ile attı Kaunas’ta!!!
 • Her şey bir tarafa nasıl ilk 10 hafta performansını överken koç Dimitris Itoudis’e büyük kredi verdiysek; bu dönemde de onu eleştirmemiz şart oğlu şart.. Kaybedilen 5 maçın en az 3 tanesinde çok MAJOR hataları olduğu aşikar.. Formsuz demiştim önceden ama şimdi belki de bazı mesajlar vermeye çalışıyor diye düşünüyorum.. Ama ne sebepten olursa olsun da iyi bir dönem geçirmiyor ve onun kalitesindeki bir baş antrenöre bu durum YAKIŞMIYOR!

Zalgirio Arena’daki maçı bir cümle ile kısa özet geçmek gerekirse;

“FENERBAHÇE BEKO KAUNAS’TA VİRAJI ALAMADI VE ŞARAMPOLE YUVARLANDI”

MAÇ ÖZET

 • Leave a Comment