Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ZENIT PLAYOFF AŞKINA

Zenit Petersburg playoff a kalabilmek adına sahasında Maccabi Playtika Tel Aviv’i ağırladı.

Sıralamada kendine 8. sırada yer bulup playoff a kalabilmek adına önce bu maçı kazanıp sonra 12 Nisan’daki erteleme maçında Panathinaikos’u geçmek zorunda olan Zenit maça stresli başladı.

Oyunu hemen kopartmak için acele hucum etmeleri sonucunda yaptıkları top kayıpları ilk 3 hücumdan boş dönmelerine sebep oldu.

Austin Hollins ile ilk sayılarını bulan ve dakikalar geçtikte oyuna ısınan Rus ekibi ilk 5 dakikayı (14-6) önde geçtiler.

Maccabi Elijah Bryant oyuna girmesi ile toparlansa da Kevin Pangos ve Will Thomas’ın sayılarına engel olamayınca ilk çeyreği (25-15) geride kapattı.

İkinci çeyreğe Will Thomas’ın sayılarıyla başlayan Zenit Billy Baron’ın üçlüğü ile farkı korumaya çalıştı. Maccabi Playtika Tel Aviv ise Othello Hunter ve Tyler Dorsey ile sayılar bularak maçın içinde kalmaya çalıştılar.

Oyuna sonradan giren (ki bence kenarda unutuldu) Blayzer’ın 7 sayılık katkısı ile devreye 7 sayı geride girdiler. (44-37)

Oyunun ilk yarısında Zenit adına Austin Hollins (11 sayı) ve Ponitka (8 sayı) ile etkili olurken Maccabi’de ise Elijah Bryant; Tyler Dorsey ve Oz Blayzer’dan 7’şer sayılık katkı geldi.

3. Çeyreğe baskılı ve hızlı başlayan Zenit Austin Hollins’ın (Zenit adına çaldığı 6. Top) sayıları ile ilk 1.5 dakikayı (48-39) önde tamamladı ve Maccabi’ye erken bir mola kullandırttı.

Mola sonrası toparlanan (zayıf savunma performanslarına rağmen) Wilbekin (6.20 dk kala) bulduğu üçlük ile maça tutundu. (52-46)

Bu dakikadan sonra inanılmaz bir gayret ile saldıran Zenit (14-2) seri buldu ve maçı (64-46) getirdi. 

Son hücumlarda iki takımında karşılıklı basketleri gelince 3. Çeyrek (66-48) Zenit üstünlüğü ile bitti.

4. Çeyrekte ise Zenit’in üstünlüğü devam edince maçı iyiden iyiye bırakan Maccabi karşısında fark 23 sayılara kadar çıktı. 

Kalan dakikalarda Zubkov +Pangos sayılarına Chris Jones karşılık verince fark biraz kapansa da maçı Zenit (86-69) kazandı ve playoffa kalabilmek adına ilk adımını attı…

Maçın öne çıkan performanslarına bakarsak;

Zenit adına;

 • Kevin Pangos (13 sayı, 6 asist)
 • Austin Hollins (15 sayı)
 • Will Thomas (11 sayı)
 • Ponitka (10 sayı, 5 ribaunt, 5 asist, 4 top çalma)
 • Tarık Black (11 sayı, 3 ribaunt, 2 asist, 3 top çalma)

Maccabi Playtika Tel Aviv adına;

 • Chris Jones (11 sayı)
 • Tyler Dorsey (15 sayı)
 • Wilbekin (9 sayı, 4 asist)
 • E. Bryant (9 sayı)
 • Blayzer (7 sayı)

Bu sonuçla prestij mücadelesi veren Maccabi Playtika Tel Aviv sezonu tamamlarken Zenit’in durumu ise oynayacakları Panathinaikos erteleme maçı (12 Nisan) sonrası belli olacak…

MAÇ ÖZET

 • Leave a Comment