Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

“Pistol” Pete Maravich – Former NBA Player (1947-1988)

NBA’in belki de en yetenekli oyuncularından olan “Pistol” Pete Maravich top sürme, yön değiştirme, skor bulma da en özel oyunculardan biriydi.

1987 yılında Seattle’da yapılan All Star maçına oğlu Jaeson’ı götürüp Michael Jordan ile tanıştırır ve der ki “Şimdi bu adam bir yıldız ama birkaç yıl içinde dünyanın en büyük yıldızı olacak”

Michael Jordan daha sonra bu an için “Benim örnek aldığım oyuncu karşımda ayaklarım titrerken o oğluna benden bahsetmekteydi” demiştir.

Kariyeri boyunca 658 maça çıkmış ve kariyerini 24.2 sayı, 4.2 ribaunt ve 5.4 asist ortalamaları ile tamamlamıştır. https://www.basketball-reference.com/players/m/maravpe01.html

Not: Oynadığı dönemde 3 sayı kuralı yoktu. Boston Celtics’de oynadığı ve 3 sayı kuralının geldiği o yarım sezonda 10/15 (%67) 3’lük yüzdesiyle oynamış ve bizlere acaba draft edildiği 1970 yılından itibaren 3 sayı kuralı olsaydı kariyer sayı ortalaması kaç olurdu acaba DEDİRTMİŞTİR !!!

Bir ufak hatırlatma: O sezon (1979-1980) 2 dizinden ciddi sakatlıklarla uğraştığı ve dayanılmaz ağrılarla oynadığı son sezonu idi.

Size “Pistol” Pete Maravich’in en iyi hareketlerini aşağıdaki video ile ispatlamak isterim….

Onun ile ilgili bulduğum son anekdot ise şudur: Bir maçta muhteşem bir salvo hareket ile (ama bir o kadar karışık!!) asist yapmış ve tüm salonu ayağa kaldırmıştır.

Fakat bu hareket hakem tarafından steps (hatalı yürüme) olduğu gerekçesiyle iptal edilince hakemin karşına dikilip şöyle demiştir;

“Sen buna nasıl olur da steps çalarsın? Daha önce hayatında böyle bir hareket gördün mü?”

Bu videoda steps çalınan hareketi görebilirsiniz.. (1 dk 27 saniye de)

Sırp göçmeni bir ailenin çocuğu olan “Pistol” Pete Maravich hakkında daha fazla ve net bilgiyi Sayın Murat Murathanoğlu sunumuyla ” Bir Zamanlar Amerika #3″ de izleyebilirsiniz. Linkini paylaşıyorum.

1988 yılında sadece 40 yaşındayken aramızdan ayrılan bu muhteşem oyuncuyu saygıyla anmak ve sizlere hatırlatmak istedi….

Selamlar,

  • Leave a Comment