Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Maccabi Fox Tel Aviv Evinde İlk Yenilgisini Aldı….

Merhaba;

Turkish Airlines Euroleague’de 22. haftanın en önemli maçında Maccabi Fox Tel Aviv İsrail’de Real Madrid’i ağırladı. Bu sezon evinde hiç yenilmeyen Maccabi bu ünvanını korumak Real Madrid ise 3 maçlık yenilgi serisini sonlandırmak için bu maça çıktılar.

Beklendiği gibi (bir önceki yazımda yazdığım gibi) maç oldukça sert başladı. Her iki takımda içerden birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışarak maça başladılar. Öyle ki ilk yarıda Tavares başta olmak üzere bloklar havada uçuştu. 

İlk çeyrekte Maccabi kısa süreli önce olsa da dengeyi sağlayan Madrid ekibi Fabian Causeur kaptığı toplarla etkili olarak 21-15 öne fırladı. Periyodun son saniyelerinde 4 sayı bulan Maccabi çeyreği 21-19 geride bitirdi.

İkinci çeyrekte yükselen momentumunu sürdüren Maccabi Fox Tel Aviv çeyreği 19-15 devreyi de 38-36 önde kapattı. İlk devrede Real Madrid’de Tavares 3 blok yaparak pota altını karartmasına rağmen Real Madrid ön alanda Aaron Jackson takımı iyi yönetmesine ve 3 asist yapmasına engel olamadı ve Wilbekinden 9 sayı yiyerek devreyi geride kapattılar.

3. çeyrekte tam anlamıyla bir Real Madrid fırtınası esti. Bu çeyrekte tam 21 sayı bulup sadece 11 sayı yiyen İspanyol ekibinde Anthony Randolph muhteşem oynadı. Nerdeyse herseye yapan oyuncu bu çeyrek sonunda 13 sayı, 4 ribaunda ulaşarak Maccabi savunmasını resmen denize döktü.

Bu çeyreği 57-49 önde kapatan Real Madrid’de Trey Thomkins’de 4/4 serbest atış ve 3/3 2 sayı atış isabetiyle oynayarak önemli bir performans sergiledi.

4. Çeyrekte ise işler Real Madrid lehine devam ederken son 3.5 dakikada Maccabi Fox Tel Aviv Scottie Wilbekin önderliğinde geri geldi. Bu bölümde 12 sayı daha bulan oyuncu maçı 21 sayı, 4 asist, 3 ribaunt ile tamamladı. Othello Hunter’ın da sayı ve ribauntlara katkı vermesi ile (8 sayı, 6 ribaunt) maça ortak oldular.

Real Madrid adına bu periyotta özellikle Campazzo’nun 4, Tavares’in 5 top kaybı maçın momentumunun Maccabi şeyine dönmesinin ana sebebiydi. Farkı 2 sayıya kadar indiren Maccabi (79-77) son saniyeleri daha dikkatli oynayan Real Madrid maçı 81-77 kazanarak hem kendi 3 maçlık yenilgi serisine son verdi hem de Maccabi Fox Tel Aviv’e bu sezon sahasındaki ilk yenilgiyi tattırdı.

Üstelik bunları önemli silahları Sergio Llul ve Rudy Fernandez’den çok az katkı almasına rağmen yaptı!

Maccabi Fox Tel Aviv’de Scottie Wilbekin (21 sayı, 4 asist, 3 ribaunt); Othello Hunter (8 sayı, 6 ribaunt, 3 asist); Quincy Acy (9 sayı, 3 ribaunt) ile oynadı.

Real Madrid’de ise Anthony Randolph (19 sayı, 7 ribaunt); Walter Tavares (11 sayı, 10 ribaunt); Facundo Campazzo (11 sayı, 8 asist, 4 top çalma); Trey Thompkins (12 sayı, 3 ribaunt); Fabien Causeur (12 sayı, 3 ribaunt) oynadı.

Bu sonuçtan sonra Real Madrid 16 galibiyete yükseldi ve 5. sıradaki bulunan 14 galibiyetli Maccabi Fox Tel Aviv ile arasına 2 galibiyet fark koymuş oldu.

MAÇIN ÖZETİ:

  • Leave a Comment