Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

TBF 3X3 Tek Pota Turnuvası ve BGL Finali (Anadolu Efes-Banvit) 11.05.2019

Merhaba;

11 Mayıs 2019 Cumartesi günü Sinan Erdem Spor Salonunda birbirinden farklı ama alt yapı için bir o kadar da faydalı iki organizasyon vardı.

 • U14 TBF 3X3 Tek Pota Turnuvası
 • BGL Final Müsabakaları

U14 TBF 3X3 Tek Pota Turnuvası

Aslında bu; “FIBA 3X3” adında resmi bir organizasyon ve Redbull sponsorluğunda düzenlenen Türkiye etabı da var. Zaten bugün de veteranlar 3X3 Türkiye etabına dahil olan maçlarını yapmaya devam ettiler.

TBF bu organizasyonu altyapı basketbolcularını biraz farklı tarzda eğitmek ve değişik şartlara (oyun, zemin vs vs) uyum sağlamaları için 13-14 yaş kategorisinde de düzenlendi.

Bu organizasyona davet ettikleri takımlarda İstanbul’da bu yaş kategorisinin önde gelen ve başarılı takımlarıydı. Katılan takımlar;

 • Anadolu Efes
 • FMV Erenköy Işık
 • Darüşşafaka
 • Galatasaray
 • Fenerbahçe
 • ITO
 • Gökburgaz
 • Orion
 • Bahçeşehir

FIBA 3X3 turnuva kuralları normal kurallara göre biraz farklı tabi… Bununla ilgili bilgilendirme müsabakalar öncesi takımlara yapıldı. http://www.tbf.org.tr/3×3#oyun-kurallari

Karşılaşmalar organizasyon öncesi havanın azizliğine uğrayınca hemen yan taraftaki Ahmet Cömert Spor Salonuna taşındı. Ne yazık ki salonda (doğal olarak) sadece 2 pota olmasından dolayı gençler için kurallar aynı kalmakla beraber tek pota 3’e3 yerine 4X4’e dönülmek zorunda kalındı.

Oynanan müsabakalarda kura şanssızlığı FMV Erenköy Işık’a denk geldi ve her turda eleme oynamak suretiyle en çok maça onlar çıktı.

Bu biraz yorgunluk yarattı tabi onlarda ama bu farklı oyun kurallarına maç oynayarak adapte olmalarını da sağladı. Öyleki 2. turda karşılaştıkları rakipleri kurallara alışana kadar 2-3 basket atıp öne fırlamışlardı bile.

FMV Erenköy Işık takımı oyuncuları ilk turda Bahçeşehir’i 7-5; 2. turda Anadolu Efes’i 10-5; yarı finalde Fenerbahçe’yi 11-10 ve finalde de Darüşşafaka’yı 12-4 yenerek kupaya ve şampiyonluğa ulaştılar.

ABD’de çıkan sokak basketbolunun oradaki en bıçkın, en sert oyuncularını bile kıskandırcak bir performans ve direnç gösteren tüm Işık oyuncularını, teknik kadroyu tebrik ederim…. (alkış!!)

BGL (Basketbol Gençler Ligi) Finali

BGL ligi finalinde ise bir önceki günün galipleri; Fenerbahçe’yi kıran kırana bir maç sonunda 82-80 geçen Anadolu Efes ile Pınar Karşıyaka’yı nispeten daha rahat bir oyunla yenen Banvit Basketbol; karşı karşıya geldi.

Genel beklenti (en azından benim beklentim) Anadolu Efes’in maç öncesi favori olduğu yönündeydi. Neden böyle düşünüyordum? 2 sebepten dolayı..

 • Yarı Finalde Fenerbahçeyi elemeleri hem kendine güvenlerini tazelemiş hem de takım olarak form grafikleri yükseltmiş olmalıydı.
 • Normal sezonu lider bitiren Banvit 2 yenilgisinden birini Anadolu Efes’e karşı almış idi.

Peki ne oldu?

Ne olacak? Yanıldım ben tabi:) Banvit maça oldukça sert ve hızlı bir başlangıç yaparak ilk çeyrekten itibaren üstünlüğü eline aldı.

Bu momentum ile ilk çeyreği 25-14 önde kapayan Banvit karşısında Efes ilk çeyrek oldukça bocaladı.

İkinci çeyrekte reaksiyon vermesini beklediğim Efes hücum organizasyonlarında acele atışları tercih edince farkı kapatamadı ve devreyi Banvit 46-34 önde kapadı.

Soyunma odasından daha motive dönerek oyuna ağırlığını koymaya çalışan Efes, üçüncü çeyrek başında üstünlüğü ele geçirmiş gibi görünse de özellikle Banvit’in ribauntlardaki üstünlüğü maçın seyrini tekrar onlar lehine çevirdi. Bu çeyreği de Banvit 66-51 önde kapattı.

4. çeyrek başında Efes tempoyu arttırıp hızlı hücumlar ile sayı bulmaya çalıştı. Hızlı hücum ile acele hücum dengesini iyi ayarlayamayınca atışlar kaçmaya ve fast-break’ler yemeye başladı. Bu fast-break’leri kesmek adına yapılan faullerle iyice zorlanan Efes oyundan yavaş yavaş düştü ve maçı 91-68 kaybetti.

Efes’in geri düşmesinde Banvit’in doğru ve soğukkanlı stratejiyle oynamasının payı büyüktü. Bench arkasındaki taraftarlarının desteği ile oyundan (konsantrasyon anlamında) hiç kopmadılar. Hızlı hücum ve set oyunu arasında dengeyi iyi oturtup tempoyu istedikleri gibi ayarladılar ve Şampiyon oldular…

Not: U14 kategorisinde finalde Efes e kaybettikleri maçın bir anlamda rövanşını aldılar mı ne!!!

Oyuncularından, teknik ekibe, idarecilere kısaca tüm Banvit organizasyonuna helal olsun. Yürekten tebrikler…(Büyük alkış)

Umarım Bandırma Basketbolu A takım seviyesinde Banvit yerine iyi bir sponsor ile yoluna devam edebilir… Banvit Gıda ise üst yapı olmasa da (ki yıllardan beri müesseselerin/kurumların üst yapı değil altyapıya yatırım yapmalarını sponsor olmalarını savundum) Bandırma için altyapıda yatırımlarına devam eder!! Maliyet olarak emin olsunlar A takımına harcadıkları paranın en fazla %5 ya da 10’nu harcarlar!

Bu yazının da bana göre anafikri aynıydı: “TÜRK GENÇLERİ” Gençlere güvenin/güvenelim. Bakın onlar her platformda olduğu gibi basketbolun her yaş grubunda da IŞIK gibi, GÜNEŞ gibi parlamaya devam ediyorlar…

Maddi manevi her türlü desteği, salon, malzeme, organizasyon, eğitim gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılanmalarını fazlasıyla hak ediyorlar…

Burada en büyük görev T.C Gençlik ve Spor Bakanlığına, Türkiye Basketbol Federasyonuna (TBF), Belediyelere (İspanya örneğinde olduğu gibi) ve biz izleyicilere, velilere ve sporseverlere düşüyor!!!

Selamlar,

Tayfun K.

 • Leave a Comment