Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko Cumhurbaşkanlığı Kupası – Sezon Açılışı – Beklentiler

Merhaba;

2019-2020 sezonu bugün oynanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kupası ile resmen başlıyor.

Bu yıl 35.cisi düzenlenecek olan kupayı Anadolu Efes 11 defa kazanarak kupanın en çok kazanan takımı ünvanını elinde bulunduruyor. 

Not: En son geçen sene Fenerbahçe Beko’yu 65-62 yenerek kupayı kazanmışlardı.

Fenerbahçe Beko’da bu kupanın 7 defa ile en çok kazanan bir diğer takımı… Sarı Lacivertliler en son 2017 yılında Banvit’i yenerek bu kupayı kazanmışlardı.

Bu karşılaşmadan önce her iki takımı da kısaca inceleyelim isterseniz…

Anadolu Efes

Geçen senenin lig şampiyonu olarak sezona başlayacak olan Anadolu Efes takımına önemli takviyeler yaparak lige giriş yapıyor.

Tolga Geçim, Alec Peters ve en son Chris Singleton ile kadrolarını güçlendiren Efes kupayı kazanmaya çalışacak…

Oyuncu olarak bakarsak;

Shane Larkin: Elindeki sakatlıktan dolayı eğer oynayabilirse Efes’in en büyük patlayıcı gücü olacak oyuncu. Hızlı ayakları ve havaya girdiğinde attığı imkansız şutlar ile Fenerbahçe’ye büyük sıkıntılar yaratabilir… (Tıpkı geçen sene gibi😉)

Vasilije Micic: Geçen sene Anadolu Efes’in görünmeyen kahramanıydı. Özellikle skor ve takımı organize etme konusunda harika işler yaptı. Bu sene de Dünya Kupası sonrası kaldığı yerden devam edecektir…

Tolga Geçim: Pozisyonuna göre uzun ve şut tehdidi olan genç bir oyuncu Tolga Banvit’te oynadığından biraz daha agresif oynayabilirse hem bu maç hem de tüm sezon boyunca X-Factor olabilir. Benim taaa U16’dan beri çok beğendiğim ve zevkle takip ettiğim bir oyuncu…

Alec Peters: 4 numara oynamasına rağmen inanılmaz düzgün şutu olan bir uzun. Her takıma eşleşme sıkıntısı yaratabilecek ve rakip uzunların dışarıya açılmasını sağlayacak kadar etkili bir oyuncu.

Chris Singleton: Göreceli olarak takıma daha geç katıldı ama ben bu senenin onun kendisini tekrar kanıtlama yılı olacağına inanıyorum. Lokomotif Kuban’daki Chris’i izleyebiliriz bu sene. Muhtemelen bu maçı vitrin maçı olarak görecektir.

Fenerbahçe Beko

Obradovic’in takımı bu maça ve belki de sezona biraz daha sorunlu giriyor. Özellikle yeni transferleri yıldız oyuncu Nando De Colo, Fransa ile Dünya 3.cüsü olmalarından dolayı takıma geç katıldı. Hazırlık döneminde takımla beraber değildi. Keza Joffrey Lauvragne’nin tekrar sakatlanması can sıktı. 

Oyuncu olarak bakarsak;

Derrick Williams: Son derece iştahlı bir şekilde sezona başlayacak gibi çalışıyor. Hazırlık maçlarında gösterdiği istek ve sergilediği atletik yetenekler hepimizin ağzını sulandırdı. Bu maçta aynı şekilde oynamaya çalışacaktır.

Leo Westermann: Bir diğer yeni transfer Leo; bence Kostas’ın en büyük yardımcısı olacak. Geçen sene Kostas’a uyguladıkları extra baskı ile Efes bayağı “ekmek”yemişti. Bobby biraz kısa kalmıştı (ya da Larkin karşısında YAVAŞ) Bu maçta Westermann sürpriz şekilde öne çıkacaktır tahminimce…

Vladimir Stimac: Fenerbahçe Beko’daki uzun rotasyonundaki sakatlıklar yüzünden kısa süreli bir kontrat ile kadroya dahil edildi. Aslında ne Türkiye’ye ne deFenerbahçe’ye yabancı değil. 5 sezon Türkiye’de oynamış olması ve hazırlık dönemi boyunca Fenerbahçe Beko ile beraber çalışması büyük avantaj. Ayrıca Efes’te kendisini oynatmayan ve “gönderen” Ergin Ataman’a da kendisini ispat etme fırsatı var. Bunu değerlendirecektir !!

Her iki takımda da yukarda yazdığım oyuncular dışında da maça damga vurması muhtemel oyuncularda var tabi 😏😏

Anadolu Efes’te Pleiss, Beaubois, Simon , hatta sevgili Doğuş (adam bir tek Fenerbahçe’ye karşı muhteşem oynuyor 😁😁)

Fenerbahçe Beko’da ise Gigi Datome, Kostas, Nando De Colo ve kaptan Melih Mahmutoğlu….

maça damga vurabilecek diğer oyuncular…

Önemli Not: Anadolu Efes’te Adrien Moerman ve bir ihtimal Sean Larkin; Fenerbahçe Beko’da ise Jan Vessely, Joffrey Lauvragne sakatlıkları nedeniyle bugün forma giyemeyecekler

İki takımında artılarını eksilerini bir teraziye koyarsak⤵️

“Bence Anadolu Efes bir adım önde” 

Bakalım neler olacak göreceğiz…

Maç detayları;

Tarih: 26.09.2019
Yer: Gaziantep 
Salon: Karataş Şahinbey Spor Salonu
Saat: 19.00
Yayın: TRTSpor

Kavgasız, dövüşsüz sportmence bir maç olması dileğiyle…

Selamlar

Tayfun K.

  • Leave a Comment