Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

FENERBAHÇE BEKO VE ANADOLU EFES – TRANSFER GÜNDEMİ

Tüm liglerin bittiği ve olimpiyat elemelerinin başlamak üzere olduğu şu dönemde temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in transferlerini, gündemdeki isimleri ve olasılıkları değerlendirmek istiyorum…

Evet önce daha yoğun bir gündem içerisinde olan Fenerbahçe Beko ile başlayalım isterseniz…

FENERBAHÇE BEKO

Sarı Lacivertliler için bu transfer sezonu da oldukça hareketli geçeceğe benzer.. Tıpkı geçen sene olduğu gibi..

Geçen seneki transfer hareketliliğinin sebebi başta büyük bir marka olan Obradovic’in ayrılık kararı ve devamında yepyeni bir sisteme (başta yeni koç olmak üzere) geçiş olmuştu. Bu geçiş sırasında yönetim bütçenin de azalmasıyla nokta atış transferleri yerine biraz daha (ya tutarsa) tarzı daha düşük maliyetli oyunculara yönelmişti…

Geçen sezon ise yaşananlar malum; sezona düşük beklentiyle başlayan takım (biri Anadolu Efes olmak üzere) 2 EL galibiyeti son anda elden kaçan Bayern Munich ve CSKA maçları sonrası inanılmaz bir düşüş, ardından da Guduric gelişiyle toparlanıp Top 8 e kalmayı başaran Fenerbahçe Beko…

Sonrası malumunuz, sakatlıklar (Vesely) ve Covid yüzünden sezon erkenden kapanmıştı. (Fiilen olmasa da zihnen sezon Nisan ayında bitmişti)

Bu transfer sezonunda geçen seneden dersler çıkartarak hamleler yapmak isteyen Sarı Lacivertliler birer birer adımlar atmaya başladı…

Öncelikle açıklanan ilk transfer Devin Booker oldu. Kimdir Devin Booker?

 • Doğum Tarihi: 28 Şubat 1991
 • Boy: 2.05 m
 • Ağırlık: 113 kg
 • Uyruk: ABD
 • Pozisyon: Center (Pivot)

2013 yılında Clemson Kolejinden mezun olduktan sonra Avrupa’ya adım atan ve kariyerine SLUC Nancy’de başlayan Booker; 2 sezon Bourg ve 1 sezonda Chalon’da oynadıktan sonra  esas büyük sıçramasını yapacağı Bayern Munich’e 2016 yılında transfer oldu. Toplam 3 sezon Alman takımında kalan uzun oyuncu ilk 2 sezon EuroCup’ta mücadele etti. 

2 sezonda toplam 38 EuroCup maçına çıkan Amerikalı oyuncu (12.9 sayı, 5.6 ribaunt ve 1.6 asist) ortalamları ile oynadı. 

Bu 2 sezonda Bayern Munich ile toplam 87 maça çıkarak bir istikrar abidesi oldu.

Takımının EL de oynadığı 2018-19 sezonunda ise daha çok göz önünde olduğu bir sezon geçirdi. Bu sezonda (8.6 sayı, 3.4 ribaunt, 1.5 asist) performanslar sergiledi.

2019-2021 arasında Khimki Moskova forması giyen D. Booker toplam 43 maça çıktığı Rus ekibinde (12.4 sayı, 5.1 ribaunt, 1.5 asist) rakamları ile oynadı.

Benim görüşüm şu; Aslında iyi bir pota altı olmasına rağmen savunmadaki performansı biraz takım arkadaşlarından aldığı desteğe bağlı görünüyor… Biraz kumar transfer gibi görünmesine rağmen Fenerbahçe Beko’nun pota altına yapılabilecek mevcut oyuncular arasında iyi bir seçenek! (Sonuçta havuz dar)

DEVIN BOOKER HIGHLIGHTS

Resim olarak Fenerbahçe Beko’nun kadrosuna kattığı bir diğer isim ise İsmet Akpınar

Kimdir İsmet Akpınar?

 • Doğum Tarihi: 22 Mayıs 1995
 • Boy: 1.92 m
 • Ağırlık: 78 kg
 • Uyruk: Türk/Alman
 • Pozisyon: Point Guard (oyun kurucu)

Basketbol hayatına BC Hamburg genç takımında başladıktan sonra profesyonel kariyerine 2011 yılında Alman 3. Ligi ekiplerinden Rist Wedel ile adım attı. 

Alba Berlin yetkililerinin dikkatini çeken İsmet 2013-2017 yılları arasında bu takımın formasını giydi. Burada gösterdiği performans ile Alman Milli takımına da seçilen oyuncu daha sonra bir diğer Alman takımı Ratiopharm Ulm’a transfer oldu.

2019-2020 sezonunda ülkemizde Beşiktaş Sompo Japon forması giyen İsmet Akpınar geçtiğimiz sezon ise Bahçeşehir Koleji’ne transfer oldu.

Kariyerinde toplam 6 sezon Eurocup’ta mücadele eden (3 sezon Alba Berlin, 2 sezon Ratiopharm Ulm ve 1 sezon Bahçeşehir Koleji) oyuncu toplam 66 maça çıktı. (6.6 sayı, 1.3 ribaunt, 1.6 ribaunt)

Geçen sezon Bahçeşehir Kolejinde 9 EuroCup maçına çıktı. (10.8 sayı, 1.1 ribaunt, 2.1 asist) rakamları ile dikkat çekici bir performans gösterdi.

Görüşüm; Mevcut kadroda özellikle yerli rotasyonunda oldukça iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Özellikle Ali Muhammet’in (Bobby Dixon) sakatlıklardan dolayı takımdan ayrılmasından sonra!!

İsmet Akpınar Alman Milli takımında oynamasına rağmen BSL’de Türk statüsünde oynayacak. 2 sezondur Türkiye’de oynaması da ligi tanıması açısından büyük avantaj!

ISMET AKPINAR HIGHLIGHTS

Resmi olarak takımdan ayrılanlar oldu… Bunlar;

 • Lorenzo Brown
 • Kenan Sipahi
 • Edgaras Ulanovas
 • Berkay Candan
 • Kyle O’Quinn
 • Alex Perez
 • Johnathan Hamilton

Geçtiğimiz sezona bakarsak bu hamleleri de doğru buluyorum. Özellikle Alex Perez ve Lorenzo Brown guard rotasyonunda pek katkı veremediler… 

Berkay Candan ise özellikle BSL maçlarında (özellikle playoff’larda) bulduğu süreyi hiç iyi değerlendiremedi…

J. Hamilton inanılmaz atletik özelliklerine rağmen sadece pota altı bitiriciliği olmasının kurbanı olurken;

Kyle O’Quinn üstün sayılabilecek pas yetenekleri, saha görüşü ve fiziğine rağmen kafaca EL’e uyum sağlayamadı. 6 ay basketbol oynamamasının da etkisi ile güçsüz bacakları bir miktar handikap yarattı…

Edgaras Ulanovas ise bir anlamda farklı sistem kurbanı oldu. Kendisi daha çok sistem içerisinde iyi oynayan ve sivrilen bir oyuncu ama koç Kokoskov’un birebir zorlamalara izin veren (hatta teşvik eden) oyu sistemi onunda defolarını fazlasıyla ortaya çıkarttı.

Hep söylediğim bir şeyi yeri gelmişken bir kere daha tekrar etmem gerek;

“ Ulanovas Obradovic sisteminde ; Derrick Williams ise Kokoskov sisteminde çok daha başarılı olabilirlerdi”

Ayrılanlar arasındaki oyunculardan birini (çok tepki alacağımı bilsem de) ayrı bir kefeye koymam gerekiyor : Kenan Sipahi

Fenerbahçe Beko en çok katkıyı Kenan Sipahi’den aldı. Evet taraftar olarak herkes yapamadığı hareketleri, kaçırdığı şutları/serbest atışları hatırlayacaktır… Ama lütfen şunu unutmayalım; Kenan diğerlerinin aksine sezon boyunca hiç sakatlık problemi yaşamamış ve Covid konusunda kendisini koruyabilmiş tek oyuncu…!!

Artı savunma olarakta takımın direncini çok üst seviyelere taşıdı…

Bir de (beni artık daha fazla eleştirebilirsiniz hatta linç edebilirsiniz ama) şu 2 noktayı da eklemeliyim…. A) Kenan Sipahi bir önceki sezona göre 3’lük yüzdesi %34’ e çıkarttı. (Önceki sezon %26) B) Takıma 4. Guard olarak geldi (De Colo, Brown ve Bobby’in arkasından) ama 2. Guard olarak ayrılıyor:)

Ayrıca Fenerbahçe Beko geçen sezon kadrosuna kattığı ve gösterdiği performansla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan oyuncusu Dyshawn Pierre ile 3 yıllık yeni bir sözleşme imzaladı.

Takımın neredeyse en kritik parçalarından biri haline gelen ve diğer takımlarında (özellikle CSKA) transferde gözdesi haline gelen oyuncuyu kadroda tutabilmek gerçekten büyük başarı oldu sarı lacivertlilerde…(alkış)

DYSHAWN PIERRE HIGHLIGHTS

Fenerbahçe’nin gündeminde olan oyuncularda var… Malum transfer sezonu ve hemen herkes her oyuncuyu Fenerbahçe Beko’ya yakıştırıyor. Gelin biraz bunlara bakalım:

Birinci söylenen (%90 ihtimalle doğru olan) oyuncu Pierria Henry… Kimdir Henry?

 • Doğum Tarihi: 20 Ocak 1993
 • Boy: 1.95 m
 • Ağırlık: 87 kg
 • Uyruk: ABD / Senegal
 • Pozisyon: Point Guard (oyun kurucu)

University of North Carolina at Charlotte’dan 2015 yılında mezun olduktan sonra

Avrupa’ya Ratiopharm Ulm takımıyla adım attı.

Sonraki sezonu İsrail Hapoel Eliat’ta geçirdikten sonra hatırlarsanız 2017-18 sezonununda ülkemizde TOFAŞ forması giymiş ve takımının BSL’de finale kadar çıkmasında büyük pay sahibi olmuştu.

2018-19 sezonunu Rus ekibi Unics Kazanda tamamladıktan sonra TD Systems Baskonia’ya transfer oldu.

İstatistiklerine bakacak olursak;

EuroCup’ta (Ratiopharm Ulm, Tofaş ve Unics Kazan ile) toplam 37 maça çıktı ve (10 sayı, 3.8 ribaunt ve 4.8 asist) ortalamaları tutturdu.

THY Euroleague sahnesine ise TD Systems Baskonia ile adım atan Henry 2 sezonda toplam 59 maç oynadı ve (9.4 sayı, 3.4 ribaunt, 5.6 asist) ortalamaları ile oynadı.

Benim değerlendirmem şu; (resim olarak açıklanmadı ama) eğer bu transfer gerçekleşirse Fenerbahçe Beko asist özelliği olan iyi bir savunmacı ön alan oyuncusu kazanmış olacak. Bencil olmaması ama ihtiyaç duyulduğunda skor bulabilmesi ise kesinlikle artı yönlerinden…

PIERRIA HENRY HIGHLIGHTS

Gündemde olan bir diğer oyuncu ise Achille Polonara

Kimdir Polonara?

 • Doğum Tarihi: 23 Kasım 1991
 • Boy: 2.02 m
 • Ağırlık: 91 kg
 • Uyruk: Italya
 • Pozisyon: Power Forvet

Basketbola Teramo Basket’in genç takımında başlayan Achille Polonara 2012-14 yılları arasında Cimberio Varese oynadıktan sonra  Grissin Bon Reggio Emilia takımına transfer oldu.

Bu iki takımla EuroCup’ta 3 sezon forma giyen İtalyan oyuncu toplam 36 maça çıkarken (10 sayı, 5.9 ribaunt ve 1.3 asist) ortalamaları tutturdu…

3 sezon Kuzey İtalya takımının formasını terlettikten sonra dikkatleri çekeceği ve 2 sezon oynayacağı Dinamo Sassari takıma transfer oldu.

Dinamo Sassari ile FIBA Champions League’de oynayan oyuncu ilk sezonunda 14 maçta (7.3 sayı; 4.8 ribaunt; 1.6 asist) oynarken bir sonraki sezonda (9.9 sayı, 5.2 ribaunt; 1.6 asist) ortalamaları tutturdu…

2019-20 sezonu ile birlikte Euroleague senesine adım atan İtalyan Power Forvet 2 sezonda (ya da 1.5 sezon diyelim) toplam 60 maç oynadı ve (8.1 sayı; 4.9 ribaunt ve 1.1 asist) ortalamları yakaladı…

Görüşüm; yaş olarak olgunluk döneminde olan oyuncu; çok yönlü oyunu, kısaları da savunabilmesi, dış şut tehdidi, atletik özellikleri ve dönem dönem 5 numara bile oynayabilecek stili ile Fenerbahçe Beko’nun aradığı 4 numara katkısını fazlasıyla verebilecek özellikte bir basketbolcu…

ACHILLE POLONARA HIGHLIGHTS

ANADOLU EFES

Geçen sezonun çifte kupalı lideri için bu sezon transfer sezonu biraz hareketli ve sancılı geçeceğe benziyor… Takım kadrosunu koruyarak gerekli takviyeleri yapmak isteyen Lacivert beyazlılarda bazı beklenmedik gelişmeler de oluyor..

Hemen başlayalım;

Öncelikle Anadolu Efes için en büyük sürpriz Sertaç Şanlı’nın ayrılarak FC Barcelona’ya gitmesi oldu. (Her ne kadar resmi açıklama gelmese de imza kesinleşti)

Anadolu Efes büyük aşama kaydeden Sertaç Şanlı ile yola devam etmeyi (hatta yanına iyi bir yerli uzun takviyesi planlarken) bu ayrılık oldukça şaşırtıcı oldu.

Sertaç Şanlı tarafından bakacak olursak oldukça iyi bir transfer ve geçtiği aşamaları düşünürsek başarısının taçlandırılması adına iyi bir kontrat olduğunu söyleyebilirim…

Sertaç Şanlı’nın yanı sıra lacivert beyazlıların büyük ihtimalle Micic’i de NBA’ye kaptıracağını düşünüyorum… (Tahminim Larkin takımda kalacaktır)

Sakatlık problemleri ile boğuşan Tibor Pleiss ve yaşını iyice belli etmeye başlayan Dunston’ı da düşünürsek Anadolu Efes’ten 2 tane uzun transferi beklemek yanlış olmaz…

Aslında bir ilginç gelişme de Moerman’da yaşandı. Fransız oyuncu evini boşaltıp sosyal medyada İstanbul’a (tabi gayrı remi olarak A. Efes’e de) veda mesajları yayınladıktan yaklaşık 48 saat sonra klip ile 1 yıllık yeni bir kontrat imzaladığını açıkladı…

Ne diyelim? İyi bir blöftü.. Tahminen istediği kontratı almıştır!

Şu anda net bir transfer olmasa da konuşulan (Anadolu Efes’e yakıştırılan) oyunculardan bazıları Teodosiç; Papapetrou….

Yine kesin olmaya en yakın bir başka haber de James Anderson ile sözleşme yenilenmesi.. Muhtemelen taraflar 1 yıllık yeni sözleşme üzerinde anlaşacaktır…

Farkındaysanız net olan bir yeni transfer haberi yok Anadolu Efes’te ama unutmayalım ki lacivert beyazlıların transfer haritası Micic ve Larkin’in kesin kararlarından sonra belli olacaktır!

Evet, şimdilik transfer haberleri bu kadar…İlerleyen dönemde kesinleşen transfer haberleri üzerinden daha detaylı değerlendimeler de yapacağım..

Görüşmek üzere…

 • Leave a Comment