Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

FENERBAHÇE SAFİPORT LİDERLİĞİNİ DEVAM ETTİRDİ

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Liginde 11. Hafta mücadelesinde lig ikincisi Nesibe Aydın Gençlik ve Spor Kulübü sahasında lig lideri Fenerbahçe Safiport’u ağırladı…

Fenerbahçe Safiport bu maça kadar oynadığı 10 karşılaşmada 9 galibiyet 1 yenilgi alırken; maç başı ortalama 86.6 sayı; 38.1 ribaunt ve 24.6 asist ile oynuyordu. Bu alanlarda ligin en iyi istatistiğine sahiptiler..

Nesibe Aydın ise 10 maçta 8 galibiyet, 2 yenilgi alırken; en büyük avantajları sahasında oynadıkları 5 maçı da kaybetmemiş olmaları idi. Ev sahibi ekipte pota altının etkili oyuncuları (4 ve 5 numaralı pozisyonlarda oynayan) Katya Syntsina ve Alaina Coates eksiklikleri dikkat çekiyordu…

Tutuk geçen bir ilk yarı

Maça hızlı başlayan Fenerbahçe Safiport Satou Sabaly’nin basketfaulü (and one) ile (0-3) öne geçti. Nacickaite’nin 3 sayı isabetiyle karşılık veren Nesibe Aydın Hülya ve Meltem’in gayretli oyunları ile skorun hep içerisinde kalabildiler..

Dış atışlarda özellikle Alina Iagupova’nın bir türlü ritim tutturamaması (ilk 5 atışında isabet bulamadı!) Fenerbahçe Safiport’un alışılmış sayı ortalamasının gerisinde kalmasına neden oldu.

TV molasından sonra daha dengeli oynayan ve pota altını kullanmaya çalışan sarı lacivertliler Zahui ve Stokes ile içerden katkı alınca dışarıda daha boş kalan Kayla McBride ve Olcay ile birer üçlük bulup ilk çeyreği önde kapatmayı başardılar. (11-19)

Alperi Onar fark yarattı

Karşılıklı sayılar ile başlayan ikinci çeyrekte Fenerbahçe Safiport Sabaly ile etkili olmaya başladı. Fizik üstünlüğünü iyi kullanan Satou ile 5 sayı bulan lig lideri Alina’nın da 6. Denemesinde bulduğu isabet ile iyice rahatladı. (20-31)

Televizyon molasından 3 sayı isabetiyle dönerek morallenen Nesibe Aydın (23-31) çabuk sayı bulmak isterken basit top kayıpları yapınca farkı bir türlü eritemedi.

Fenerbahçe Safiport’ta benzer şekilde kolay atışları kaçırınca uzun süre yaklaşık 2.5 dakika maçta sayı olmadı.  Bu sekansı bitiren ise 3 sayılık atış sırasında kendisine yapılan faulu iyi değerlendirerek (üst üste 3 serbest atış sokan) Kayla McBride oldu…(23-34)

Bu dakikalardan sonra oyuna ağırlığını koyan oyuncu ise Fenerbahçe’de Alperi Onar oldu. Önce bulduğu 3 sayı isabetiyle farkı arttıran başarılı oyuncu devre biterken attığı buzzer beater ile de takımının soyunma odasına 16 sayı üstünlükle gitmesini sağladı. (25-41)

Pota Altı Üstünlüğü

Bu çeyreğe ilk hücumda top kaybederek başlayan Sarı Lacivertliler sonraki pozisyonlarda da Kayla McBride ile aynı yerden 2 üçlük kaçırınca Nesibe Aydın kontrolu ele aldı ve Kamile Nacickaite üzerinden ilk dış atış isabetini buldu. (28-41)

Fenerbahçe Safiport bir kez daha pota altından oynayarak üstünlük sağlamaya başladı. Nesibe Aydın’dan Jessica Thomas ve Fenerbahçe’den Satou Sabaly ve Kia Stokes’un düellosu şeklinde geçen bu sekansta sarı lacivertliler yavaş yavaş farkı açmaya başladılar. 

Kayla McBride dış atış isabetleri ve Alina Iagupova’nın asistleri ile katkı vermesi ile fark bir anda 22 sayı oldu TV molası öncesi (32-54)

Mola sonrası da Fenerbahçe Safiport pota altı üstünlüğünü bu defa Amanda Zahui ile devam ettirince bu çeyrekte Fenerbahçe üstünlüğü ile geçildi. (36-65)

Tuğçe Canıtez Keskin Şutör rolünde

Farkın iyice açılmasına rağmen son bir hamle ile ön alan baskısıyla 4. Çeyreğe başlayan Nesibe Aydın bir türlü istediği atışları bulamayınca farkı kapatamadı. 30 sayı bandında devam eden farkın en büyük sebebi Fenerbahçe Beko’nun pota altında kurduğu mutlak hakimiyet idi. 

Öyle bir durum oluştuki maçın bitmesine 6 dakika kala Fenerbahçe Safiport tam 10 hücum ribaundu almış ve 5 blok yapmışken; Nesibe Aydında bu sayı 1 hücum ribaundu ve 0 blok şeklindeydi…

Maçın 5 dakika kala Fenerbahçe’den Manolya kaptırdığı top sonrası yaptığı kasti faul ile maçın tansiyonu bir miktar yükselsede Nesibe Aydın farkı kapatamadı. 

Bunun en büyük sebebi ise tek isimdi: Tuğçe Canıtez

Forvet pozisyonuna geçerek son derece yüksek bir isabet oranı ile oyuna ağırlığını koyan Fenerbahçe kaptanı farkın kapanmasına izin vermedi.

Kalan dakikalarda genç oyuncularına süre veren Fenerbahçe Safiport karşılaşmadan (55-90) galip ayrılmayı başardı ve liderliğini devam ettirdi…

Burada üç not eklemek istiyorum;

 1. Tansiyonun kısa süreli yükseldiği dakikalarda geç ve hatalı  çalınan iki düdük ile ortama iyice TURP sıkan hakem Yener Yılmaz bence maç sonrası ciddi bir şekilde oturup öz eleştiri yapmalı…!!
 2. Fenerbahçe Safiport’un gençleri Ayşe Yılmaz ve Banu Şimşek adına çok sevindim. Özellikle Banu Şimşek’in yaptığı blok sonrası hücuma hızlı koşarak pozisyon alması ve Ayşe Yılmaz ile oynadıkları ve onun asisti ve Ayşenin sayısı ile biten hücum Türk Kadın basketbolu geleceği adına umut verici hareketlerdi
????????????????????????????????????
 1. Nesibe Aydın Gençlik ve Spor kulubüne, yöneticilerine de ayrı bir alkış göndermek gerekiyor…Alt liglerden başladıkları yükseliş serüvenlerini Süper Lige geçen sene çıkarak taçlandıran bu organizasyon geçen sezonu da lig 3. Olarak bitirdi. Bu sezon ülkemizi Avrupada (Eurocup Women) başarı ile temsil ediyorlar ve her sezon üstüne koyarak devam ediyorlar… (Yürekten Tebrikler) Bu başarılarda herkesin elbet büyük payı var ama benim şahsen tanıdığım ve emeklerine / basketbol bilgisine saygı duyduğum sevgili Ali Kavaklıoğlu hocama ayrıca şahsım ve Türk Basketbolu adına teşekkür ediyorum (Selamlar, sevgiler hocam!!)

Maçın istatistiklerine gelirsek;

Fenerbahçe Safiport;

 • Amanda Zahui (14 sayı, 7 ribaunt, 3 asist)
 • Satou Sabally (13 sayı, 6 ribaunt, 3 asist, 2 blok)
 • Tuğçe Canıtez (12 sayı, 5 ribaunt, 2 asist)
 • Kayla McBride (12 sayı, 3 ribaunt)
 • Alina Iagupova (10 sayı, 6 ribaunt, 9 asist)

Nesibe Aydın Gençlik ve Spor Kulübü;

 • Jessica Thomas (15 sayı, 2 ribaunt)
 • Merve Uygül (11 sayı, 2 asist)
 • Hülya Çoklar (6 sayı, 9 ribaunt, 2 asist, 1 blok)
 • Kamile Nacickaite (9 sayı, 3 ribaunt)

MAÇ ÖZET

***Maç Özeti Tivibuspor’dan gelince yüklenecektir***

 • Leave a Comment