Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ING Basketbol Süper Ligi 14. hafta – Öne Çıkan maçlar….

Merhaba;

ING Basketbol Süper Ligi 14. hafta başlıyor… Program şöyle;

28 Aralık Cumartesi

  • Gaziantep Basketbol-Bahçeşehir Koleji (saat 13.00)
  • SigortamNet İTÜ-Galatasaray Doğa Sigorta (saat 15.15)
  • Beşiktaş Sompo Japon-Türk Telekom(saat 17.30)
  • TekSüt Bandırma-Tofaş (saat 20.00)

29 Aralık Pazar

  • Frutti Extra Bursaspor-Meksa yatırım Afyon Belediye (saat 13.00)
  • OGM Ormanspor-Pınar Karşıyaka (saat 15.15)
  • Anadolu Efes-Darüşşafaka Tekfen (saat 17.30)

30 Aralık Pazartesi

  • Arel Univ. Büyükçekmece-Fenerbahçe Beko (saat 20.00)

Haftanın programına baktığımız zaman özellikle 2 maçı ön plana çıkartmak isterim size…

**TekSüt Bandırma-Tofaş**

Bir tarafta ligin istikrarlı ve mücadeleci basketbolu oynayan TekSüt Bandırma, diğer tarafta son 5-6 yıldır ligin her zaman zirvesinde kalabilen Tofaş… Kağıt üstünde bile çok zevkli geçmeye aday bir maç…

Bandırma geçen hafta Istanbul’da Fenerbahçe’ye karşı da  oldukça iyi bir oyun ortaya koymuştu. Bu hafta kendi seyircisi önünde galibiyet alma peşinde olacak. Fenerbahçe maçında yıldızlaşan Kalinoski yine dış atıcı olarak; Ian Hummer, Emanuel Terry ve Alperen Şengün’de boyalı alan tehdidi olarak oyunu yönlendirmeye çalışacaklar. Şehmus ve Rıdvan ile de hızlı hücum sayıları bulmaya çalışacaklar.

Öte yandan Tofaş ise artık oyununu daha farklı bir seviyeye çıkarttı. Rakip fark etmeden kendi oyununu kabul ettirebiliyorlar… Bunda koç Orhun Ene kadar tecrübeli oyuncular Barış ermiş, Mat Lojeski ve Sammy Mejia’nın da etkisi büyük. Takım olma adına bu 3’lü Tofaş’ı farklı bir seviyeye çıkardı bence. (EuroCup başarıları ya da kendi sahaların Pınar KSK yenmeleri buna bir örnek)

Berk Uğurlu’nun şanssız sakatlığı yüzünden oyun kurmada iş Barış ve Tarık Phillip’e büyük ölçüde kalacak olsa da oyunu Tofaş adına  domine edecek kişi yine de “Big Man” Devin Williams olacaktır…

Maçı kaçırmayın derim=> (Yayın: Tivibu Spor 2)

**Anadolu Efes – Darüşşafaka Tekfen**

Anadolu Efes bu sene inanılmaz bir form grafiği tutturdu. Rakip farketmeksizin tüm maçlarını kazanıyor… Lig de tek yenilgilerini Bandırma deplasmanında almışlardı ve o maç neredeyse 2.5 ay önceydi -13 Ekim)… Efes’in bu başarılarında öne çıkan/çıkarılan oyuncu Larkin olsa da aslında anafikri şu: tüm oyuncuların yeri geldiğinde devreye girerek maçı kazandırabiliyorlar… (en son Rodrigue Beaubois sahnedeydi)

Yine de bir kişiyi işaret etmek gerekirse bence bu Krunoslav Simon olurdu bence… Moerman’ın da ufak ufak dönüyor olması Efes adına sevindirici haber….

Daçka ise bu sezon özellikle EuroCup’ta muhteşem maçlar çıkarttı. TOP 16 yapan takımda bu başarının anahtarı dirençli ve inatçı savunmalarıydı. (Sinan, Doğuş ve Hamilton sağolsun!!)

EuroCup’ın en az sayı yiyen takımı olmalarını sağlayan bu savunmayı Efes karşısında da gösterebilirlerse çok ilginç bir maç izleyeceğimizi şimdiden müjdeleyebilirim…  (Yayın: Tivibu Spor2)

Haftaya görüşmek üzere…..

  • Leave a Comment