Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

TayfunGözünden Istanbul’da AltYapı Basketbol -2

Hepinize tekrar merhaba;

Bu yazının belki de ilk bölümü olarak nitelendirebileceğim ilk yazımda TBF alt yapı liglerinin biraz statüsünden ve geçen seneye göre farklarından bahsetmeye çalışmıştım.

Asağıdaki link’ten ilk yazıma bakabilirsiniz…

http://tayfungozunden.com/basketbol-hakkinda/istanbulda-altyapi-basket/.html

İlk yazımda oğlum Doruk K,’nın oynadığı kulüp ve katıldığı U14 yaş kategorisi maçlarından örnekler vererek İstanbul’daki Alt Yapı Basketbolu hakkında izlenimlerimi aktaracağımı söylemiştim.

Hazır mısınız? Buyurun başlıyoruz….

Şimdiiiiiii, efendim,  Doruk K ve takımı, (benden dolayı şansından mıdır, nedir!?!?!) U14 B kategorisindeki en garip sonuçlarından alındığı, en sert ve en sürprizli gruba düştüler. Peki tamam, isim de veriyorum : TBF Ligi U14 B kategorisi 9. Grup…

Öyle bir grup ki; 7 takım var; 2 takım 2006 doğumlulardan kalan 5 takım 2005 doğumlulardan oluşuyor. Yani maçlar başlamadan önce bizler biliyorduk ki Doruk K ve takımının “sopa yemesi” neredeyse kesindi…

🙂

Dayak yedik mi yedik En az 3 mac Doruk K’ın maç sonu eve hafif şişmiş dudakla geldiği fotolarla belgeli..!!

Dirsek darbesi sonrası şişmiş dudak – Maç Sonu

Ama tahmin edemediğimiz durum şuydu, yahu neredeyse grupta herkes herkesi yendi. Çok saçma değil mi? Valla öyle…

Öyleki değme matematikçiler bile sonuçlara baktıklarında “ooohhh olasılık hesaplarına bak, enfessss!!” diye ellerini ovuşturup, sınıflarında anlatmak üzere sorular türetmişlerdir.

(Simdi saçmaladın haa, takip eden deli matematikçiler var mıdır demeyin sakın çünkü bunlardan biri babam Hayrettin K. :))

Son haftaya kadar sadece 7. olan takımın belli olduğu, kalan 6 takımında bir üst gruba çeşitli sıralama varyasyonları ile çıkabileceği bir maç trafiği yaşandı bu grupta.

Hatta sıralamaların belli olacağı grubun son maçı  FESA – Akademi İstanbul maçı idi. Maç yılların salonu Alt Yapı Basketbol için çok önemli bir yere sahip Caferağa Spor Salonu’nda oynandı.

CAFERAĞA SPOR SALONU:Alt Yapı Basketbolu’nun İstanbul Anadolu Yakasındaki Mabedi

Ben de direk izlemeye gittim. Aslında maç bahaneydi, yine ünlü Caferağa Sosisli’si götürmek amacındaydım 🙂 Neyseeee !!!

FESA ve Boğaziçi yerleri garanti olduğu için onlar dışında herkes gruptan çıkabilirdi bu maçın sonucuna göre.. O denli garipti yani…

FESA-Akademi İstanbul U14 B kategori 9.grup maçı

Bu maçtan önce belli olan tek şey şu idi. FESA grup 1.cisi olacaktı. Yenerse de yenilirse de… Yenerlerse Doruk K. ve takımı kesin bir üst gruba çıkıyorlardı……

Fakaaaattt yenilirlerse işte o zaman işler karışıyordu…

Hem ilk 3 sıra hem de 4-5-6. sıradakiler 3’lü averaj ile belirlenecekti. Nasıl beyniniz hafiften yandı di mi? Valla benim de yandı.

Gerçekten durum buydu…. Hatta ilgilenenler için size takip edebileceğiniz bir link yollayayim da bakın…

http://skor.altyapibasket.com/table/istanbul-u14e-b-ligi-9-gr/

Böylece son grup maçları oynandı ve hersey belli oldu

İşte bu örnekleme yoluyla sizlere anlatmak istediğim konu bu. Yani;

  • “Sonuçlardan bağımsız olarak Türkiye’de yapılması gereken spor bence bu şekilde olmalı.”
  • “Farklı yaş grubundaki çoçuklarla kıyasıya rekabet edebilen, fair play kurallarına uyan, yenseler de yenilseler de rakip takımı samimiyetle kutlayabilen, takım oyununun önemini kavrayabilen bir anlayış ile yapılmalı Türkiye’de tüm sporlar.”

En azından İstanbul Alt Yapı basketbol U14 kategorisine baktığım zaman sanki böyle anlayışa, kültüre, olgunluğa sahip bir jenerasyon geliyor!

Yeter ki veliler başta olmak üzere, federasyon yetkilileri, hakemler, koçlar, takım organizasyonları bu olguya, bu yapıya turp sıkmasınlar / sıkmayalım….

Oyunun masumiyetini kaybetmeden rekabet edelim, FairPlay ruhu ve anlayışıyla oynayalım, kazanmaya çalışalım, kazanırsak sevinelim ama kaybedersek rakibimizi tebrik etmeyi bilelim.

Unutmayalım; Ne demişti ATA’mız?

“Ben sporcunun, Zeki, Çevik ve aynı zamanda Ahlaklısını severim” Mustafa Kemal ATATÜRK

“Ben sporcunun, Zeki, Çevik ve aynı zamanda Ahlaklısını severim” Mustafa Kemal ATATÜRK

Kısacası basketbolu/basketbolumuzu, alt yapı basketboldan başlayarak, koruyalım. Kesinlikle şimdilerde oynanan futbola ve futboldaki yaşanan çirkinliklere benzetmeyelim..

Haa bu arada merak edenler için, Doruk K. ve takımı için sonuç ne mi oldu?

FESA Akademi İstanbul’u yendi ve bizimkiler bir üst gruba 4. olarak yükseldiler.. (Oleeeyyyyy dedim mi dedim tabiiiii….!!!)

Kısacası, yeni “dayaklar” bizi bekliyor…

Final grubundan itibaren oynadıkları maçları ve gelişmeleri ilerki yazılarımda anlatacağım…

Selamlar, sevgiler

Tayfun K.

  • Leave a Comment