Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Tahincioğlu Basketbol SuperLigi – Beşiktaş Sompo Japan – Gaziantep Basketbol (17.03.2019)

Merhaba;

Bu defa Tahincioğlu Türkiye 1. Basketbol Liginde oynanan Beşiktaş Sompo Japan – Gaziantep Basketbol maçı için BJK Akatlar Spor Kompleksi’nin yolunu tuttum. Yanıma genç basketbol gözü olarak Jr. Doruk K. yı da aldım.

Şunu hemen ve yine belirtmek isterim ki salon çok güzel. Evet Sinan Erdem’e, yıkılan Abdi İpekçi’ye, Ülker Sports Arena’ya göre çok küçük ama bence istenen o boğucu taraftar atmosferini yaratmak için ideal. Üstelik tam da şehrin göbeğinde…

Her takımın (özellikle 1. lig de mücadele eden) istisnasız buna benzer bir salonu mutlaka olmalı. Özellikle (hatta öncelikle!!!) Anadolu Efes başta olmak üzere kulüplerin neden bir salon yapımına yatırım yapmaları gerektiği ile ilgili aylar önce bir yazı yazmıştım. Anadolu Efes’in Euroleague’de şu ana kadar aldığı başarılı sonuçlar ile seyircisinin salona gelmeye başlaması bu yazı da ne kadar haklı olduğumu ispat ediyor bence…

“Anadolu Efes’in Salonu – Alt Yapı için Önemi” başlıklı bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://tayfungozunden.com/basketbol-hakkinda/anadolu-efesin-salonu-alt-yapi-icin-onemi/.html

Evvett, bu seyirci kapasitesi küçük ama yarattığı / yaratabileceği atmosferi ve etkisi büyük olan salona methiyeler dizdikten sonra gelelim maça….

A Milli Takım koçu Ufuk Sarıca’nın (bence haksızca ) ayrılmasından sonra (Fikret Orman sağolsun!!!) göreve gelen eski Tau Ceramica’nın (şimdiki adıyla Baskonia) yaratıcısı diyebileceğimiz Dusko Ivanovic ‘in Beşiktaş’ı ile Türkiye liginde çalıştırdığı her takıma sert ve mücadeleci basketbol oynatması ile bilinen Nenad Markovic’in Gaziantep Basketbol’u karşı karşıya gelecekti.

Kağıt üzerinde çok güzel bir maç olacak gibi görünüyordu. Aslında heyecan olarak öyle de oldu. (Kalite olarak ne yazık ki beklentilerimin epey uzağında kaldı ama olsun)

Yine teknik konulara, oynanan oyun detaylarına fazla girmeden size kısaca genel izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN

 • Bütçelerine göre çok iyi bir takımları ve kariyerli bir koçları var. Ama bir düzensizlik, bir kaos var takımda sanki. Hücumda da savunmada da çok dağınıktılar bugün.
 • Belki bu maç özelindeydi bilmiyorum ama mental olarak (aynı geçen haftaki Galatasaray Doğa Sigorta gibi) çok kopuşlar yaşadılar. Maçta en az 3 ya da 4 defa çok kolay topları acemice harcayıp 8-10 sayı geriye düştüler.
 • Oyuncularda biraz isteksizlik koçta da biraz bıkkınlık var gibiydi. Muhtemelen hafta arasında FIBA Avrupa Kupasından elenmenin getirdiği bir moral bozukluğu vardı.
 • Hala potansiyeline çok inandığım (daha doğrusu şutuna çok güvendiğim) Can Maxim Mutaf’ a bence süre paylaşımında adaletli davranılmıyor. Özellikle oyunun kitlendiği ve diğer tüm atıcıların rezalet bir günde olduğu bu maçta 2. yarı resmen kenarda unutuldu. En azından son çeyrekte değerlendirilmeliydi.

 • Efes altyapısından yetişen ve parlamasını Murat Özgül yönetimindeki Fenerbahçe’de yapan veteran oyuncu Erkan Veyseloğlu bu takımın hala temel direği. Özellikle Ufuk Sarıca ile 2. baharını yaşayıp A Milli Takım’a yükselerek performansını en top seviyeye çıkarması takdire değerdi. Takımın kafaca düştüğü o son anda 6 sayı gerideyken post up oynayıp skoru 66-62 getiren basket-faul u alması zekasının eseri. (O serbest atış kaçmasaydı BJK’ın maçı alması işten bile değildi)
 • TOFAŞ, özellikle Fenerbahçe ve Karşıyaka günlerini yakından takip ettiğim Kenan Sipahi önemli bir silah. Şutuna güvenmiyor bir şekilde tedirgin atıyor. Ama içinde HALA o patlama potansiyeli var. Kendini ASLA bırakmaması lazım. Yeniden yükselişe geçecektir. Önünde Erkan Veyseloğlu örneği var…Not: Şu haliyle bile Türkiye’de oyuncuların %70-75 den daha iyi, çünkü oyunu harika okuyor)

Jason Rich’in sakatlanması pek çok açıdan kötü olmuş Beşiktaş için. Özellikle bugün son dakikalarda onun patlayıcı gücü ve skorerliğine ÇOK ama ÇOK ihtiyaçları vardı. (Salondayken kolunu askıda gördüm. Önümde oturuyordu. 3-4 hafta diyorlar ama çabucak ve sağlıkla iyileşip döner inşallah)

GAZİANTEP BASKETBOL

 • Öncelikle şunu kesin anladım ki bu takım tam bir antrenör takımı olmuş. Nenad Markovic mükemmel bir takım yaratmış. Neredeyse makina düzeniyle oynayıp her rakiplerini raydan çıkarıyorlar. TV den kendi sahalarında oynadıkları Fenerbahçe maçını izlemiştim. Özellikle 3. periyot Fenerbahçeyi darma duman etmişlerdi.

Markovic bu sene BJK Sompo Japan’ı ikinci kere mağlup etmeyi başardı. Bravo!!!

 • All Star organizasyonunda smaç yarışmasında Sinan Erdem’de izlediğim McKissic (ismi de Shaq bu arada yav!!!) 4. çeyrekte oyunu resmen domine etti. Atlet özellikleri ve sıçrama kabiliyeti ile korkunç bir kabus gibi Beşiktaş’ın üzerine çöktü. (20 sayı, 4 ribaunt) – MVP !!!
 • Skor katkısı vermese de bir Point Guard nasıl olur dersi veren Can Öğüt’ü kendi adıma ayakta alkışlıyorum. Oyuna nasıl konsantre olduğunu şu örnek çok iyi anlatır herhalde. 2. çeyrekte hücuma çıkarken Kenan’a kaptırdığı topu fast break yemek üzereyken acayip bir sezgi ile tekrar Kenan’dan çalması!!
 • Trabzonspor’dan hatırladığım Litvanyalı oyuncu Sarunas Vasiliauskas ise özellikle son 5.5 dakikadaki soğukkanlı ve skorer oyunu ile aradaki farkın korunmasını sagladı. Ne de olsa Litvanyalı, fundemantal’ı sağlam; genlerinde basketbol bilgisi var 🙂

Salonda ünlü ve tanınan simaların da (Oktay Mahmuti, Burak Bıyıktay gibi) olduğu Beşiktaş Sompo Japan – Gaziantep Basketbol maçının özetini buradan izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=FROYCitujs4

BJK Akatlar Spor Kompleksinde kalite olarak biraz düşük seviyede olsa da mücadele gücü ve heyecan açısından muhteşem bir maç seyrettik benim oğlanla. Her iki takımda bütçelerine göre çok iyi takım kurmuşlar. Her iki takımın da play-off yapacağını ve kiminle eşleşirlerse eşleşsinler kök söktüreceklerini düşünüyorum…

Basketbol adına sevindiğim ve keyif aldığım bir deneyim oldu. Daha iyilerini de görmek dileğiyle…

Çünkü biz basketbolseverler bunu hak ediyoruz!

Haaa bu arada ben Beşiktaş kazanır demiştim, Doruk (Jason Rich sakat) Gaziantep alır dedi. Kaybettik iddaayı.. (Hay Bin Kunduz !!!)

Demekki kıssadan hisse neymiş;

Bu ülkede her konuda olduğu gibi Basketbol’da da gençlerin sözüne güvenmek gerekiyormuş! Tıpkı ATATÜRK’ün yaptığı gibi !

Selamlar,

Tayfun K.

 • Leave a Comment