Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Rusya’da İnanılmaz Maç Uzatmada Maccabi Playtika Tel Aviv’in oldu

Rusya’da inanılmaz bir maç izledik…

Euroleague yönetimine aldığı Covid19 kararları nedeniyle adeta ateş püsküren ve henüz galibiyeti olmayan Khimki (%100 haklılar bence) sahasında son 3 maçından yenik ayrılan Maccabi Playtika Tel Aviv ile karşılaştı.

Sakat ve hasta oyuncularının iyileşmesi ile morallenen Khimki ( Sheved, Voronov, Timma ve Jordan Mickey sahada idi) sahasında kötü gidişi durdurmak istiyordu.

Maç öncesi belki de hepimizin aklında bu maçta bir Shved – Wilbekin düellosu izler miyiz beklentisi vardı sanırım ama başka bir kaç kapışma izledik…

  • Shved vs Dorsey
  • Shved vs Caloiaro
  • hatta uzatmalarda Shved vs Elijah Bryant

Bu maçtan önce istatistiklere baktığımızda 2 takım 11. kez karşı karşıya geliyordu. daha önceki 10 karşılaşmanın 7 sini Maccabi – 3’ünü Khimki kazanmıştı.

Geçen sezonda takımlar kendi sahalarındaki maçları kazanmışlardı. (80-77 Maccabi ve 89-83 Khimki)

Maça ilk çeyrekte çok iyi başlayan bir Khimki Moskova takımı izledik. Sheved-Booker iikili oyunları ile ilk 1 dk 20 saniyeyi 5-0 önde geçtikten sonra 6.17 dk kala (12-2) üstündüler.

Aldıkları mola sonrası toparlanan ve daha dikkatli savunma yapan İsrail ekibi farkı eritti ve çeyreği 2 sayı (18-16) geride kapattı. Bu çeyrekte Shved (5 sayı, 4 asist) ile oyunu domine etmeye geldiği gösterdi hepimize…

İkinci çeyrekte Maccabi’de Tyler Dorsey’in üçlükleri ve Othello Hunter’in etkili oyununa Khimki Shved, Booker ve Monroe ile karşılık verince oyunda denge bozulmadı 3.51 dk kala maç (26-27) Maccabi üstünlüğü ile geçildi.

Burada ilginç olan her 2 takımında 6 dakika hiç faul yapmamasıydı!

Bu dakikadan itibaren içerde etkili performans ortaya koyan Zizic ile (28-36) öne fırlayan ve maçı kopma noktasına getiren Maccabi Playtika Tel Aviv karşısına üst üste 5 sayı bulan Voronov çıktı ve devre (33-36) Maccabi üstünlüğü ile sona erdi…

Devin Booker’ın mesaj bloğu ile başlayan 3. çeyrekte Jordan Mickey’den gelen 2 üç sayı isabetiyle 5.05 dk kala bu defa Khimki (46-41) öne fırladı.

Bu dakikaya kadar harika savunma yapan Khimki’nin bu duvarını yıkan oyuncu Tyler Dorsey oldu.

Sekizinci denemesinde 6 üçlük isabeti bulan Dorsey takımının çeyreği (55-58) önde kapatmasını sağladı.

Burada ufak bir parantez açarak beni şaşırtan bir olayı anlatmak istiyorum.

Çeyreğin bitmesine 8 saniye kala faul hakkı daha dolmamış olan Maccabi top Shved’in elindeyken neden faul yapmadı??

Shved adeta eli kolunu sallayarak gitti ve sayıyı çeyrek biterken attı. İnanın anlamdım..

Maalesef bu sezon savunma yapmayı deneyen Euroleague ekipleri iyice NBA takımlarına benzemeye başladı…!!

Neyse dönelim biz maça…

4. çeyrekte ilk 4 dakika Khimki’nin daha organize oynadığı ve bayağı iyi savunma yaptığı bir bölüm izledik. Öyleki Maccabi’ye sadece 2 sayı izni verdiler ve (9-2) seri ile 64-60 öne geçtiler..

Bu dakkadan itibaren yine bir Tyler Dorsey şov izledik. 7.inci üçlüğünü bulan oyuncu (7/9 attı o ana kadar) ile Maccabi toparlandı ve tekrar maça ortak oldu.

Shved’in yayın içerisinden çok kaçırmasına rağmen yay dışından yolladığı üçlüklerle 23 sayı/11 asiste ulaştığı bu sekansta (3.25 dk kala) maç acayip bir seviyeye geldi.

Angelo Caloiaro bu defa zor pozisyonlardan (hatta imkansız diyebiliriz) bulduğu üçlüklere tabiki Shved karşılık verince 1.10 dk kala maç (81-76) Khimki Moskova’nın üstünlüğü ile geçildi.

32 saniye kala Wilbekin’in sayısı ile (81-78) gelen maçta belki de en kritik pozisyon yaşandı…

18 saniye kala savunmacısından kurtulan Jonas Jerebko çift el smaça giderken (maçı bitirmeye oynadı o pozisyonda) Othello Hunter’ın arkadan yetişerek belki de sezonun en inanılmaz bloğunu yapması maçın dönüm noktası oldu.

Bu pozisyonda topun Maccabiye geçmesiyle kenardan başlatılan oyunda bir “Zeljko Obradovic”seti izledik. Direk topu pota altındaki uzuna yollayan İsrail ekibi pozisyon bulamayınca dışarıya çıkarttığı topta sağ forvetten Tyler Dorsey’in 8.inci üçlüğü ile maçı uzatmaya taşımayı başardı. (81-81)

Uzatmalarda Shved’e çok iyi ikili sıkıştırmalar getirerek zaten neredeyse tüm maç oynamış olan oyuncuyu iyice yoran Maccabi’de devreye bu sefer Elijah Bryant girdi. 2.17 dk kala (o ana kadar 1/5 2 sayı yüzdesiyle oynayan) Bryant üst üste 2 üçlük isabeti bularak maçı koparttı.

Devin Booker’ın sayılarıyla 83-81 önde olan Khimki maçta geriye düştü. Bu bölümde sadece Shved’e değil neredeyse tüm Khimki takımına inanılmaz bir savunma yapan Caloiaro’da 3 top çalınca Maccabi Playtika Tel Aviv maçı kazanmayı bildi. (87-89)

Bu maçın hikayesi çok tabi ama (8/13 ) 3’lük yüzdesi ile toplam 26 sayı bulan Tyler Dorsey’e; müthiş savunma yaparak (15 sayı, 10 ribaunt, 3 top çalma) ile oynayan Angelo Caloiaro’ya; uzatmada sorumluluk alarak (2/2) üçlük isabeti bularak (10 sayı, 5 ribaunt, 3 asist) ile oynayan Elijah Bryant’a;

sakatlıktan yeni dönmesine rağmen neredeyse tüm maç sahada kalarak (32 sayı, 11 asist) ile oynan Alexey Shved’e; pota altında her top için inanılmaz savaşan Devin Booker (14 sayı, 12 ribaunt, 2 blok) ve Greg Monroe (15 sayı, 6 ribaunt, 3 blok) basketbol adına teşekkür etmek istiyorum…

Gerçekten çok iyi maçtı…

MAÇ ÖZETİ

  • Leave a Comment