Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko – Tahincioğlu Basketbol Super Ligi Final Serisi- Değerlendirme….

Merhaba;
Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde Final zamanı geldi çattı. Finalin adı: Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko❗️


09 Haziran Pazar günü ilk maçı oynanacak olan finaller başlamadan gelin iki takımı karşılaştıralım.

Müsadenizle bu karşılaştırmayı oyuncu bazında; daha doğrusu oyuncuların oynadığı pozisyonlara göre yapmak istiyorum. Şimdiden uyarayım klasik basketbol pozisyonlarına (1 numara, 2 numara,….., 5 numara gibi) göre yazmayacağım için bu karşılaştırma size GARİP gelebilir 😉😉😉😉😉

Topu Getirebilenler / Topa Yön Verebilenler:


Efes’in silahları: Shane Larkin, Krunoslav Simon, Doğuş Balbay, Vasilije Micic, Rodrigue Beaubois, Buğrahan Tuncer
Fenerbahçe’nin silahları: Ali Muhammed, Kostas Sloukas, Sinan Güler, M. Guduric, Melih Mahmutoğlu, (Eric Green Sakat olduğu için saymıyorum)


Bu pozisyonda son 1-1.5 aylık periyoda ve her iki takımın form grafiğine bakarsak Efes’in 1 hatta 2 adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Shane Larkin’in dinlendirilerek oynatılması ve muhteşem patlayıcı gücü, Micic hem skor hem oyun kurmadaki süper katkısı üzerine Simon’un her noktada takımı ve oyunu okuyup analiz edebilmesi Efes’in çok büyük avantajı.
Ayrıca Doğuş’un savunma yönüne, acayip sıçrama yeteneği ile yaptığı ribaunt katkısı ve eli sıcak olduğunda delirebilen Beaubois’i eklersek ne demek istediğimi anlatabilirim sanırım….

Fenerbahçe ise Efes’e göre biraz daha zayıf bu pozisyonlarda. Playoff’larda özellikle Tofaş serisinde en önemli silah Sloukas’ın top kayıpları (maç başı neredeyse 4) ve Ali Muhammed’in biraz çabuk yorulur görüntüde olması aleyhlerine bir durum yaratıyor.

Buna karşın Sinan Güler’in ekstra (hatta olağanüstü) katkısı, Melih’in keskin şutörlüğü ve Guduric’in belki de Kostas’tan daha etkili içeriye yüklenerek delici özelliğini kullanması takdire değer….

Bitirebilenler / Sayı yapabilen Uzunlar ya da Uzuncalar:

Anadolu Efes Silahları: Byron Dunston, Adrien Moerman, Tibor Pleiss, Sertaç Şanlı, Brock Motum
Fenerbahçe Beko Silahları: Jan Vesely( bu seride oynayabilir diye düşünüyorum yoksa sakat), Nicola Melli, Ahmet Düverioğlu, Barış Hersek (ne diiyoorummm ben????), Kaliniç (duruma göre)

Aslında bu pozisyonda özellikle Moerman’ın tüm sezon süren olağanüstü performansı ve Dunston’ın muhteşem oyunu Efes’i öne çıkarmaya yetiyor ama Galatasaray serisinde her iki oyuncuda formsuzdu bana göre. Bu performans düşüklüğü final serisinde problem yaratabilir.

Öte yandan Fenerbahçe’de sakatlık problemi yaşayan acayip bir silah Vesely (sanırım final serisine saklandı ve oynatılmadı önceki maçlarda) ve Ekpe U. performansı gösteren ve herkes ile tek başına çarpışan bir Melli gerçeği var. Bunlara dönem dönem uzun rotasyonunda oynatılan Kaliniç’i de eklersek denge biraz Fenerbahçe lehine doğru dönüyor.

X-Faktör Oyuncular (Her an Her şeyi yapabilecek sürprizler)

Efes silahları: James Anderson, Brok Motum
Fenerbahçe: (oynayabilirse) Gigi Datome, Kalinic, (biraz da) Egehan Arna

Özellikle Final 4’da James Anderson ve Motum olağanüstü performans gösterdiler. Hiç beklenmedik ama acayip katkılar verebiliyorlar.

Keza son Galatasaray maçında da neler yaptıkları ortada…. (Moerman yerine oynayan Motum harika oynadı)

Bu seride oynama ihtimali olan Gigi normalde X-faktor değil ama sakatlığının etkisi ile yapacağı katkı onu bu sınıfa sokuyor benim anlayışımda…

Kalinic ise genelde şutu riske edilen bazen etkisiz şutör damgası yiyen bir oyuncudur fakat aslında herkesi şaşırtabilen maç performansları da hepimizin malumu…

Egehan (isterse ve konsantre olabilirse) her türlü sayı bulabilen çok potansiyelli bir oyuncu.. Ama dediğim gibi eğer isterse ve konsantre olabilirse ‼️

Bu kategoride durum eşit….

1-2 ufak bilgi daha vereyim sizlere…

Her iki takım bu sene şu ana kadar 7 kere karşılaştılar ve bu maçların 4’ünü Anadolu Efes, 3’ünü Fenerbahçe Beko kazandı.

Bu sezon Anadolu Efes’te en çok oynayan oyuncular;

 • Doğuş – 71 maç
 • Dunston – 66 maç
 • Micic – 64 maç
 • Simon – 60 maç
 • Moerman – 57 maç (bana daha fazla oynamış gelmişti yanılmışım)

Bu sezon Fenerbahçe Beko’da en çok oynayan oyuncular;

 • Melli – 68 maç
 • Muhammed – 68 maç
 • Melih – 67 maç
 • Ahmet Düverioğlu – 66 maç
 • Guduric – 65 maç

Evettttttt, şimdi bu bilgiler eşliğinde gelelim benim tahminime…..
Ne yazarsam tersini yapanlarrr 😄😄😄
Ya da bana güvenenler 🙃🙃🙃🙃

Hazır mısınız???

Bence Final serisini; saha avantajı Anadolu Efes’te olmasına rağmen; Fenerbahçe Beko 4-2 ya da 4-3 kazanacak ‼️

Neden mi? Çünkü;

 • Anadolu Efes’te genel olarak bir form düşüklüğü ve Euroleague Final 4 sonrası bir konsantrasyon kaybı….
 • Fenerbahçe Beko’da Ankara’da kaybedilen Türk Telekom maçından sonra verilen iyi reaksiyon ve takım olarak form durumunda yükselme…
 • Koç Obradovic’in sakatlıkların etkisiyle çok farklı oyun düzenleriyle oynaması ve takımın buna ARTIK alışması…
 • Bir ihtimal sakatların bu seride oynayabilecek olması… Tabi Vesely ve Datome’den bahsediyorum… Diğer sakatlardan yana umudum yok !!

Bakalım tahminim tutacak mı?

Selamlar,

Tayfun K.

 • Leave a Comment