Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

FENERBAHÇE SAFİPORT BU LİGİN FAVORİSİYİM DEDİ

Fenerbahçe Safiport Euroleague Women B grubu 4. Maçında sahasında Lider Sopron Basket’i ağırladı.

Baştan sona üstün oynadığı maçı kazanan Sarı Lacivertliler maçı büyük farkla (73-47) kazanarak “bu ligin en büyük favorilerinden biri benim” mesajını verdi…

Alina ve Kayla’dan mesaj: Biz hala buradayız

Maça Kayla McBride – Olcay Çakır – Elizabeth Williams – Alina Iagupova – Kiah Stokes 5’i ile başlayan temsilcimiz başlarda biraz zorlandı. İlk 3 dakikayı savunmada bocalayarak geride geçtikten sonra (4-5) üstünlüğü ele alan Fenerbahçe Safiport maç sonuna kadar da bir daha yenik duruma düşmedi. 

Kayla McBride’ın skorer oyunu ve Elizabeth Williams savunmadaki inanılmaz gayreti ile farkı açan takımımız çeyrek sonunda Alina’nın da devreye girmesi ile çeyreği farklı önde kapattı. (22-11)

Iagupova ve McBride Resitali devam ediyor

İkinci çeyreğe Alina Iagupova 3 sayı isabetiyle başlayan temsilcimiz E. Williams’ın üst üste sayıları ile farkı daha da açtı.

Çeyrek bitimine 7 dakika kala farkı 20 sayıya çıkartan ekibimiz (34-14) kalan dakikalarda pota altında Mc Bride ve Kia Stokes ile kolay atışları kaçırsa da devreyi önde kapatmayı başardı. (34-18)

Alina’nın sayıları Olcay’ın asistleri ve Williams’ın savunması ile maçı koparttık

3. Çeyreğe farkı kapatmak için hırslı başlamaya çalışan Sopron’u ilk hücumda top kaybına zorlayarak psikolojik üstünlüğü iyice ele geçirdi Fenerbahçe Safiport.

Sopron Basket Jelena Brooks ve Gaby Williams’ın sayıları ile direnç göstermeye çalışarak farkı 3.34 dk kala 14 sayılara indirmeyi başardı. (45-31)

Bu dakikadan Alina’nın skorer oyununa Williams blokları ile destek verince farkı tekrar arttıran sarı lacivertliler McBride’ın dış atış isabetleriyle farkı tekrar açtı ve çeyreği 21 sayı önde kapattı. (53-33)

(Not: Maç boyu dar bir rotasyonla oynayan Victor Lapena yönetimindeki Fenerbahçe Safiport’ta ilk 3 maçta çok daha fazla süreler alan Amanda Zahui bu maçta ilk defa bu çeyrek sonunda oyuna girdi ve toplam 5 dakika sahada kaldı)

Kayla McBride muhteşem oynadı

4.çeyreğe Sheylani Peddy’nin üçlüğü ile başlayan Sopron Basket farkı azaltmak adına son kozlarını oynamaya çalıştı. (53-36)

Savunma sertliğini de arttırarak (Gaby Williams ve Jelena Brooks çok iyi savunma yaptılar) ekibimizi top kayıplarına zorlayan Macar temsilcisi hücumda kolay atışları kaçırarak bu fırsatı heba etti. 

Elizabeth Williams’ın pota altında adeta bir savunma profesörü gibi ipleri eline almasıyla potamızda neredeyse hiç sayı görmez olduk. Özellikle Kayla McBride’nın oyun kurucu pozisyonunda sayı ve asistleriyle takımın liderliğini alması ile iyice rahatlayan Fenerbahçe Safiport farkı iyice açtı. 

Son 3 dakikaya (66-38) önde giren sarı lacivertliler kalan sürede genç oyunculara şans  verdi (Manolya ve Banu) 

Farkı koruyan ve hatt arttıran temsilcimiz maçı 26 sayı farkla (73-47) kazandı ve ligin favorisi olduğuna dair kuvvetli bir mesaj vermiş oldu…

Fenerbahçe Safiport’ta;

  • Maçın MVP’si Kayla McBride oldu. (28 sayı, 5 ribaunt, 6 asist, 3 top çalma)

Ayrıca;

  • Alina Iagupova (17 sayı, 4 ribaunt, 6 asist)
  • Elizabeth Williams (12 sayı, 10 ribaunt, 4 blok)
  • Kia Stokes (12 sayı, 8 ribaunt, 3 asist) ile oynadılar…

Sopron Basket’te ise,

  • Gabby Williams (12 sayı, 4 ribaunt, 5 asist)
  • Jelena Brooks (12 sayı, 2 ribaunt) ile oynarken…
  • Abe Gaye (6 sayı, 8 ribaunt) ve Sheylani Peddy (8 sayı, 3 asist)’ilk performans sergilediler…

Maç Notları;

Fenerbahçe Safiport WNBA’den yavaş yavaş dönen eksik oyuncularının da takıma katılmasıyla gerçek gücünü yavaş yavaş parkeye yansıtmaya başladı. Bu maçta tempoyu çok iyi ayarlayan ekibimiz agresif savunmasını (Elizabeth sağolsun) öne çıkartarak skorer bir oyunla maçı daha ilk çeyrekte koparttı.

Tüm maçlarını kazanarak (3/3) lider olarak Metro Enerji Salonuna gelen Macar takımına ve diğer tüm EL takımlarına güçlü bir mesaj vererek bu maçı kazanan sarı lacivertlileri tebrik ederiz….

Maçın Anahtarı: Fenerbahçe Safiport’un Sopron Basket’in dominant uzunu Bernadett Hatar’ın oyuna girmesine hiç izin vermemesiydi. Öyleki Hatar bilki de sadece hava atışında rahat zıplama imkanı bulabildi.

Elizabeth Willaims ve Kia Stokes’un hareketli oyunları ile oyuna neredeyse hiç katkıda bulunamadı. (2 sayı, 6 ribaunt, 3 top kaybı)

MAÇ ÖZET

  • Leave a Comment