Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

ING Basketbol Süper Ligi – 2. Haftanın Ardından….(05/10/2020)

Merhaba;

ING Basketbol Süper Ligi 2. Haftasını geride bıraktık… 

Sonuçlar şöyle,

 • Gaziantep Basketbol 59 – Pınar Karşıyaka 55
 • Lokman Hekim Fethiye Belediyespor 75 – Frutti Extra Bursaspor 89
 • Darüşşafaka Tekfen 91 – Bahçeşehir Koleji 95
 • Tofaş 94 – Büyükçekmece Basketbol 85
 • OGM Ormanspor 82 – Galatasaray Basketbol 90
 • Petkim Spor 78 – HDI Afyon Belediye Spor 81
 • Anadolu Efes 83 – Türk Telekom 78
 • Beşiktaş Basketbol 74 – Fenerbahçe Beko 83

Maçlara kısaca göz atarsak;

Gaziantep Basketbol – Pınar Karşıyaka: 

Özellikle 2.periyotta enfes oynayan Gaziantep Basketbol (22-7) ‘ilk bir seri ile Pınar Karşıyaka’yı darma duman ettiler. Mouhammadou  Jaiteh’in etkili oyunu (15 sayı, 13 ribaunt) Gaziantep’i sürekli skorda önde tuttu. 2. Yarıda Karşıyaka Metecem Birsen ile (16 sayı, 11 ribaunt) farkı kapatıp oyunu dengelese de Markovic öğrencileri maçı kazanmayı bildiler… 

Gaziantep Basketbol’da Trevis Simpson (15 sayı, 3 ribaunt – 4/7 üçlük) ve İsmail Ulusoy (11 sayı, 4 ribaunt) ile oynarken Pınar Karşıyaka’da Sek Henry (12 sayı, 2 asist) ve Amath M’baye (8 sayı, 8 ribaunt) ile maçı tamamladı….

MAÇ ÖZETİ

Lokman Hekim Fethiye Belediye Spor – Frutti Extra Bursaspor:

Ligin yeni takımı (hatta lige alındığı bile 15 gün önce belli olan) – (O kadar YENİ takım yani!!) Lokan Hekim Fethiye Belediye Spor sahasında ligde ikinci sezonunu (geçen seneyi artık nasıl sayacaksak) geçiren Frutti Extra Bursaspor’u ağırladı. 

İlk Yarıda Elgin Cook (17 sayı, 10 ribaunt); Erick Neal (17 sayı, 6 ribaunt) ama özellikle Branden Fraizer (17 sayı, 4 ribaunt, 8 asist) ile etkili olan Fethiye karşısında Bursaspor ikinci yarıda toparlandı.

Özellikle Oğuz Savaş’ın etkili oyununa (21 sayı, 14 ribaunt, 3 asist) Birkan Batuk (17 sayı); Perry Jones III (13 sayı, 10 ribaunt) ve Daniel Hamilton (13 sayı, 5 ribaunt, 6 asist) ile eşlik edince Frutti Extra Bursaspor deplasmandan farklı galibiyetle döndü…

MAÇ ÖZETİ

Darüşşafaka Tekfen – Bahçeşehir Koleji

Tartışmasız haftanın en güzel maçını izledik diyebilirim. Son derece çekişmeli ve iki takımında son derece iştahlı oynadığı bir maç oldu. Kazanan tebriği haketti ama kaybedene de yazık oldu.. Öyle bir maçtı işte!

Kaybeden tarafta bir rekor vardı. Daçka – Doğuş Özdemiroğlu attığı 34 sayı ile kariyer rekorunu kırdı…

Andrew Andrews (16 sayı, 3 ribaunt); John Gillon (11 sayı, 6 asist); Grant Jerret ise (10 sayı) ile oynadı Darüşşafaka Tekfen adına.. Benim için en güzel haber ise genç yetenek Berk Demir’in (10 sayı, 5 ribaunt, 3 asist) performansıydı…

Bahçeşehir Kolejini ise tartışmasız Eric Green sürükledi. (26 sayı, 4 ribaunt, 2 asist)…

Mükremin Kılıç 816 sayı, 4 ribaunt) ve Alex Perez (14 sayı, 4 ribaunt, 8 asist) ile ona eşlik ederken yine en çok sevindiğim performans genç Rıdvan Öncel’den geldi. (14 sayı, 4 ribaunt, 3 asist)

MAÇ ÖZETİ

Tofaş – Büyükçekmece Basketbol

Tofaş kendi sahasında konuk ettiği Büyükçekmece Basketbolu yenmeyi başardı. Bilmiyorum muhtemelen sezon başı olsa gerek yüksek skorlu maçlar oynanıyor. Bu maçta onlardan biriydi aslında…

Tofaş’ta Sean Kilpatrick (23 sayı, 6 ribaunt, 6 asist) ile inanılmaz bir performans gösterdi ve maçı Tofaş’a getirdi. Ona Semaj Christon (17 sayı, 5 asist) ve Jeremy Simmons (12 sayı, 8 ribaunt, 6 asist) eşlik etti.

Genç yıldız (çok beğenerek takip ediyorum onu) Berkan Durmaz ise (14 sdayı, 3 ribaunt, 2 asist) etkiliydi..

Özhan Çıvgın ile tekrar ligin sert takımlarından olmaya çalışan Büyükçekmece’de ise İngiliz Pivot Olaseni (19 sayı, 6 ribaunt); Osiris Eldridge (16 sayı, 6 ribaunt) ve Devin Oliver (11 sayı, 9 ribaunt) etkili isimlerdi.

Genç oyuncu Ömer Al’ın (11 sayı, 6 asist) performansı ise ayrıca gurur vericiydi…

MAÇ ÖZETİ

OGM Ormanspor – Galatasaray Basketbol

İlk çeyrekte hatta geride kapamasına rağmen ilk yarıda çok iyi oynayan Ormanspor karşısında Galatasaray Daryl Macon’ın etkili oyunu ile (18 sayı, 4 ribaunt, 5 asist) sahadan galip ayrılmayı başardı.

Galatasaray’da ayrıca Jonathan Williams (10 sayı, 10 ribaunt), Brock Motum (18 sayı, 4 ribaunt) ve RJ Hunter (11 sayı, 8 ribaunt) ile oynadı.

Not: bu arada Daryl Macon (4/5 isabetle) %80 ile 3’lük attığını da ekleyeyim 🙂

Ormanspor’da ise Dwight Hardy (21 sayı, 3 ribaunt); Stanton Kidd (19 sayı, 5 ribaunt) Terrel Holloway (12 sayı, 7 ribaunt) ve Jamelle Higgings (13 sayı, 5 ribaunt) ile oynadılar ama kazanmaları için yeterli olmadı…

Not: Buradaki ilginç not ise skor atmayı seven Cevher Özer’in (0 sayı, 7 ribaunt, 6 asist) ile oynaması idi!! (Haa gerçi 4 tane 3 sayı denedi ama isabet kaydedemedi o ayrı)

MAÇ ÖZETİ

Petkimspor – HDI Afyon Belediyespor

Daha ilk çeyrekten üstünlüğü ele alarak devrede 12 sayı farkı bulan Afyon maç sonunda zorlanmasına rağmen galip geldi.

HDI Afyon’da eski Eurocup oyuncusu Paco Cruz (18 sayı, 5 asist) ile en etkili oyuncu idi. Chris Wright (24 sayı, 6 asist) ile ona eşlik ederken

benim adıma sevindirici olan 1996 doğumlu pivot Akif Güven’in (12 sayı, 7 ribaunt) ve 1998 doğumlu skorer Guard Sinan Sağlam’ın (9 sayı, 10 ribaunt) performanslarıydı.

Petkimspor’da ise Kendrick ray (26 sayı) ve Stephen Zack (20 sayı, 10 ribaunt) ile etkili olmaya çalışırken en verimli performans Sarunas Vasiliauskas’tan geldi (15 sayı, 9 asist)

MAÇ ÖZETİ

Anadolu Efes – Türk Telekom

İlk devre farkı açan Efes’i 3. Periyotta yakalayan ve maça ortak olarak bize son derece zevkli bir maç izleten Türk Telekom’a teşekkür etmeliyiz. 

Daha önce yazdığım gibi sezon başı olduğu için yüksek skorlu maçlar izliyoruz ama seyircisizlik faktörü yüzünden de böyle sağlam iniş çıkışların olduğu maçlarda izleyebiliyoruz…

Anadolu Efes’te Larkin’in yokluğunda direksiyon Micic’teydi. (18 sayı, 5 asist). Kendisine Adrien Moerman (15 sayı, 9 ribaunt); Tibor Pleiss (17 sayı, 7 ribaunt) ve James Andersen (16 sayı, 3 ribaunt, 3 asist) eşlik etti. 

Türk Telekom’da ise Can Korkmaz (21 sayı, 5 asist) ile Telekom’u sürükleyen oyuncuydu. NBA patentli Samuel Dekker (15 sayı, 7 ribaunt); Samet Geyik (11 sayı 5 ribaunt) ve Kyle Wiltjer (9 sayı, 5 ribaunt ile oynadı.

Fenerbahçe Beko’da oynarken şanssız bir sakatlık geçiren Tyler Ennis ise (6 sayı, 3 ribaunt) ile maçı tamamladı.

MAÇ ÖZETİ:

Beşiktaş Basketbol – Fenerbahçe Beko

Hızlı oyun ve yüksek iştahla oyuna başlayan Fenerbahçe Beko devrede 18 sayı farkı bulduktan sonra biraz daha rölantiye aldığı maçı kazanmayı bildi.

Lorenzo Brown (16 sayı, 5 ribaunt, 5 asist); Jarrel Eddie (13 sayı – 3/4 üçlük); Melih Mahmutoğlu (14 sayı, 2 asist) ve Ahmet Düverioğlu (10 sayı) galibiyet için yeterli oldu.

Yine beğenerek izlediğim Tarık Biberovic bu maçta 18.30 dk süre aldı 83 sayı, 3 ribaunt, 2 asist) ile iyi sinyaller verdi. Dyshawn Pierre ise (5 sayı) atmasına rağmen çektiği (9 ribaunt) ile etkili oldu.

Beşiktaş Basketbo’da ise çok keyif aldığım 2 performans izledik.

Şehmus Hazer (18 sayı, 4 ribaunt, 3 asist, 6 top çalma) ve Alperen Şengün (21 sayı, 7 ribaunt).

Alperen’in bu sayıları hiç kaçırmadan 9/9 (%100) isabetle atması extra keyif verdi.

MAÇ ÖZETİ

Evet ING basketbol Ligi 2. Haftasını bu şekilde bitirdik.. İlk 2 hafta sonunda 2 önemli faktör öne çıktı…

 • Savunma dozajının bazen düşmesi sonucu yüksek skorlu maçlara sıkça rastlıyoruz
 • Konsantrasyon eksikliğiyle maçlar içerisinde takımlar performans anlamında büyük iniş çıkışlar yaşıyorlar…

Sezon öncesi hazırlıkların tam anlamıyla (vakitlice) yapılamaması ve seyircisiz maçlar bunların ana sebebi olduğunu düşünüyorum..

İlerleyen haftalarda daha da oturmuş takımlar, güzel performanslar ve daha zevkli maçlar izleyeceğimizi düşünüyorum…

Selamlar

 • Leave a Comment