Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Tayfun Gözünden İstanbul’da Alt Yapı Basketbol – 3 (final yazısı)

Merhaba;

Daha önceki yazılarımla size bu yıl değişen sistem, yaş kategorilerinin birleştirilmesi sonucu oluşan karışıklık ve rekabet ortamının yaş farkı sebebiyle daha da zorlaşması hakkında bilgiler vermeye ve fikirlerimi belirtmeye çalışmıştım. http://tayfungozunden.com/basketbol-hakkinda/youth-basketball-sports/tayfungozunden-istanbulda-altyapi-basketbol-1/.html

Bu durumu oğlumun takımının da (1 yaş küçük olarak) mücadele ettiği TBF U14 kategorisinden örnekler vererek aktarmaya çalıştım.http://tayfungozunden.com/basketbol-hakkinda/youth-basketball-sports/tayfungozunden-istanbulda-altyapi-basketbol-2/.html

İşte bu yazıyı diğer yazılarımın devamı ve finali olarak adlandırabiliriz. Bakalım TBF İstanbul U14 yaş kategorisinde neler olmuş ve işler nasıl sonuçlanmış? Hazır mıyız? Buyurun o zaman…

Eveeet ne demiştik en son.. Bizim çocuklar fiziki ve mental olarak sonuna kadar mücadele edip bir nevi yaş dezavantajlarına karşı başkaldırıyorlardı. Bunu yaparken 1 yaş küçük olmalarının etkisiyle ufak ufak dayak yiyerek engelleri aşıyorlardı.

İlk eleme maçları bitince statü gereği oluşan final gruplarında daha farklı ve daha sert mücadeleler de başlamıştı. Açıkcası bu kategori artık iyiden iyiye sadece fiziksel olarak değil mental olarak ta daha hazır olan takımların olduğu bir arena idi.

Asya tarafı – Avrupa tarafı ayrımı da kalmadığı için deplasmanlı basketbol ligi gibi olmuştu. Bazen bir maç Halkalı’da bazen de Yakacık-Kartal’da oynanıyordu.

TBF İstanbul D ligindeki maçlar da aynen böyle başladı. Bizimkiler in (FMV Erenköy Işık Spor Kulübü) grubunda kendi yaş grubundan (2006 doğumlu) hiçbir takım yoktu. Daha ilk maç ile beraber bu yaş farkının getirdiği fiziksel üstünlük belli olmaya başlamıştı.

Dişe diş kana kan kora kor maçlar oynandı grupta. Tüm maçlarda abartarak söylüyorum kemik sesleri duyuldu. Fiziksel ve mental mücadeleler üst seviyedeydi ama allahı var her takım sonuna kadar centilmence ve sportmence mücadele etti.

A, B, C ve D gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar son 16 ya kalacak ve çapraz eşleşme artı eleme yoluyla B kategorisi birincisi belli olacaktı. Bizimkilerin yaş farkına rağmen oldukça özveri ile mücadele etmeleri grubu 3. bitirmelerini sağladı.

Son 16 ya kalan FMV Erenköy Işık bu sefer yaşıttaşları olan Anadolu Efes ile eşleştiler. Normalde sezon öncesi yapılan hazırlık maçlarında başabaş giden maçlar oynadığımız ( 1 yenilgi – 1 galibiyet) Efes bize göre nispeten daha az hasarlı ve fiziken daha az yıpranarak gelmişti grup maçlarından.

No: 15

Belki bu sebepten belki de bizimkilerin kötü bir günlerinde olmalarından dolayı Anadolu Efes FMV Erenköy Işık’ı rahat geçti ve adını çeyrek finale yazdırdı.

Çeyrek finalde de rakiplerini yenip 4’lü finale çıktılar ve gerçekten büyük alkışı hakettiler. Aslında bu kadarı bile müthiş bir başarı iken adamlar 1 sayı ile Orion u yenip (scorboard arızası nedeniyle 2 günde tamamlanabilen bir maç olmuş!!) finale çıktılar.

Finalde ise yine çok iyi mücadele etmelerine rağmen bu sefer (artık belki kader) 6 saniye kala kaptırdıkları bir top ile maçı ve B ligi İstanbul şampiyonluğunu kaybettiler. Şampiyonluğa ulaşan All-Star takımını buradan kutluyorum.

O dramatik anlara maç çekimi yapan sayın Refik Kestem’in aşağıdaki Instagram post’undan ulaşabilirsiniz. https://www.instagram.com/p/BuuEXRhF8V3/

Bu yazı dizisinden ve bu seneden çıkardığım sonuç ve kıssadan hisse şudur:

  • Sonuç: TBF bin bu sene yaptığı 13,15 ve 17 yaş kategorilerini kapatma uygulaması ne yazıkki çok başarılı olamadı. (muhtemelen salon yetersizliğinden alınmış bir karar)
  • Kıssadan Hisse: Basketbol akıl ve bilgiyle olduğu kadar yürek ve inanç ile de oynanan bir oyundur. İşte bu yüzden de çok keyifli ve her türlü sürprize açıktır.

Şartlar ne kadar aleyhinize olursa olsun, karşılaşacağınız rakipler ne kadar üstün olursa olsun ya da önünüze konulan engeller ne kadar aşılmaz görünürse görünsün, KENDİNİZE ve TAKIMINIZA inanın, güvenin. Mutlaka bir çıkış yolu bulacaksınız ve işte o zaman başaracaksınız!!!

Unutmayın ne demiş atalarımız;

“İnanmak başarmanın yarısıdır.”

Spor dolu sağlıklı, mutlu, keyifli günler dilerim…

Sevgiler

Tayfun K.

  • Leave a Comment