Basketbol ve Bize Öğrettikleri

Burada basketbolu ve bize öğrettiklerini gözlemleyeceğiz…

***TayfunGozunden***

Turkish Airlines Euroleague – 22. Hafta – Maccabi FOX Tel Aviv vs. Real Madrid

Merhaba;

Turkish Airlines Euroleague 22. hafta maçları başlıyor. Bu maçlar içerisinde en güzel maç Maccabi FOX Tel Aviv – Real Madrid maçı olacak gibi görünüyor. Tabi temsilcilerimizin maçlarını saymazsak !!

Bu yüzden sizin için bu maçı enine boyuna değerlendirmek istiyorum…

Evet öncelikle bu maçların tarihçesine bakarsak: Her iki takım birbirleriyle TAM 59 kere karşı karşıya gelmişler.

Tarihte birbirleriyle en çok karşılaşan iki takım => bu iki takım…Bu maç 60. karşılaşmaları olacak!

Bu sezona özel değerlendirme yaparsak;

  • Real Madrid 21 maç sonunda 15 galibiyet 6 yenilgi ile 3. sırada
  • Maccabi FOX Tel Aviv 21 maç sonunda 14 galibiyet 7 yenilgi ile 5. sırada bulunuyor.

Maccabi FOX Tel Aviv’in evinde yenilgisi yok ve son oynadıkları 11 maçın 8’ini kazanmayı başardılar. Son dönemde sakatlıklardan dolayı başı çok ağrıyan ve bu yüzden kadroya takviyeler

yapmak zorunda da kalan (Aaron Jackson, Amar’e Stoudemire gibi) Maccabi’nin en çok öne çıkan oyuncuları;

  1. Scottie Wilbekin (16.3 sayı ort.) – |Bugün 3 yıllık sözleşme yenilendi kendisiyle|
  2. Tyler Dorsey (9.5 sayı ort.) – Son maçlardaki en etkili isimdi bence…
  3. Othello Hunter (10.2 sayı, 6.5 ribaunt ort.) – Ayakta kalan belki tek uzunları…

Real Madrid 13 maç üst üste kazandıktan sonra son 3 maçlarını kaybettiler. En son kendi sahalarında Anadolu Efes’e kaybetmişlerdi. Deplasmanda bu maçı kazanarak hem tekrar ritim bulmak hem de özgüvenlerini tekrar yükseltmek amacındalar. Real Madrid’de sezon boyunca skor anlamında ön plana çıkan oyuncuları;

  1. Trey Thompkins (10.7 sayı ort)
  2. Facu Campazzo (10.5 sayı ort)
  3. Jordan Mickey (9.9 sayı ort)

Tel Aviv’de oynanacak maçta belki de sonucu en çok merak edilen Tavarez – Hunter eşleşmesi olacak. Tavarez de Hunter da takımları adına savunmada özellikle blok tehditleri ve ribaunt becerileriyle ön plana çıkan oyuncular.

Hem Real Madrid hem de Maccabi bu oyuncular üzerinden oynayarak üstünlük sağlamaya çalışacaklardır. Bu eşleşme görsel açıdan pek çok güzel sahne çıkarabilir bizlere…

Kısa oyunculara bakarsak Wilbekin – Campazzo eşleşmesi çok güzel olabilir. Bakalım Campazzo geçen haftaki Larkin travmasını üzerinden atabilmiş mi? Göreceğiz?

Rakamlar üzerinden bakarsak Maccabi FOX Tel Aviv ligin maç başına en çok savunma ribaundu alan takımı (26 ribaunt) Ribauntlara (özellikle hücum) katkı vermesi muhtemel Stoudemire’ında oynayacağını düşünürsek kaçırmaktan korkmadan daha rahat şut atmayı deneyeceklerini düşünüyorum.

Aynı zamanda Campazzo’nun pas trafiğini de kesmeleri şart. Bu anlamda koç Sfairopoulos Scottie’den savunma da bir kademe daha fazla gayretli olmasını bekleyebilir…

Real Madrid’in en büyük dezavantajı ise skor anlamında deplasmanlarda bocalamaları. Madrid’deki maçlarda 89.3 sayı ort. ile oynarlarken deplasmanlarda 78 sayı ort. ile oynayabiliyorlar. Bu dezavantajı fazla yaşamamak için Tavarez’in yaratacağı eşleşme problemine güveneceklerdir.

Ondan hem Othello Hunter karşısında oyunu domine etmesini hem de kısa oyunculara alan açmasını bekleyeceklerdir. Llul ve Fernandez hatta Jaycee Carroll kadar Laprovittola ve F. Causeur’ünde bu maç performansları belirleyici olacaktır.

Evet, özetle bizi oldukça zevkli, sert ve tansiyonu yüksek bir maç bekliyor…

Kaçırmayın, izleyin derim…. (30.01.2019 – TSİ 22.05 Yayın: Bein Sports 4)

  • Leave a Comment